NIŠ
Niški odbornici imali si tokom celog jučerašnjeg dana pune ruke posla. Skupština j zasedala od jutarnjih do noćnih sati jer su se održale dve skupštinske sednice, 27 i 28.
Odbornici su odlučivali o pristupanju izmeni Statuta Grada Niša, čime je pokrenuta procedura promene najvišeg pravnog akta Grada.
Šef odborničke grupe SNSa i nekadašnji gradonačelnik Niša – Zoran Perišiić je objasnio da je promena Statuta grada neophodna zbog usklađivanja sa Zakonom o državnoj upravi i lokalnoj samoupravi.
Novi Statut Grada, predviđa veća ovlašćenja opštinama.
Ono što je smetalo opoziciji i o čemu se diskutovalo je što Statut i dalje ne predviđa da se gradonačelnik i presednici opština biraju direktno.
„S obzirom da gradske opštine nemaju status lokalnih samouprava moguće je da se biraju direktnim putem i da se u tom delu izmeni statut , da imamo neposredne izbore za predsednike opština, umesto Skupština da imamo veća. Na taj način bi se ostvarile i značajne uštede. Komisije pri svim gradskim opštnama treba da se ukinu. „, smatra šef odborničke grupe Demokratske stranke Miodrag Stanković.
Skupština većina kaže da to nije moguće po sadašnjim zakonskim rešenjima.
„Ustav Srbije u ovom trenutku ne predviđa direktne izbore za gradonačelnike ipredsednike opština . Ako se Ustav bude menjao na tu stranu , sa zadovoljstvom i sa radošću ćemo to dočekati, sigurni da ćemo iste rezultate imati i poverenje kakvo smo i do sada dobijali od građana Niša, da ćemo dobijati i ubuduće.“ rekao je Zoran Perišić.
Osim toga novi Statut je tek započeo svoj put u pogledu rasprava usaglašavanja
Odbornik socijalista prof. dr Mile Ilić je kazao da je postupkom izmene Statuta data mogućnost da se izmene i druge odredbe, mimo onih koje predviđa pomenuti zakon. Istakao je važeči statut najviše manjkavosti ima u pogledu ovlašćenja pet gradskih opština kojei nisu jedinice lokalne samouprave.
Novi statut predviđa ponovo aktiviranje mesnih zajednica za koje je Perišić kazao da je to u cilja olakšavanja “ života Nišlijama, jer ponovo aktiviranje mesnih zajednica neće biti nauštrb ovlašćenja gradskih opština. S druge strane formiranje komisija i druga tela, će imati za cilj da se približe građanima jer će mesne zajednice biti najdostupnije građanima – kazao je prof. dr Perišić.
Gradonačelnik je u vezi promena Statuta kazao da je usaglašavanje Statuta sa zakonskim rešenjima obaveza ne samo grada Niša nego svih gradova i opšrina u Srbiji. Izmenama Statuta je procedura koja je započeta i trajaće i naredne godine i predviđa veliku uključenost javnosti, nevladinog sektora , odbornika, stranaka, građana.
Ovakva procedura treba da doprinese da se , kako je Bulatović kazao, da se “ iznedri predlog rešenja a ovo su samo pretpostavke koje se stvaraju da ono što se nalazi u zakonu nađe se i u Statutu. Kakvi će biti modeli, to ćeo mi unutar naše lokalne samouprave izgrađivati ”.
Po pitanju “oživljavanja “ mesnih zajednica” gradonačelnik je kazao da Statut predviđa mogućnost formiranja mesnih zajednica i njihovog pravnog subjektiviteta..
“ Na nama je kao lokalnoj samoupravi da modeliramo način , rešenje, sredstva, organizaciju a da to bude najbolje za građane, da ostvare svoja prava i potrebe koje imaju na nivou naselja, sela, kvartova”
Kako je Bulatovuć objasnio to će biti predmet budućih razgovora i javnih rasprava radi pronalaženja najboljeg načina za rešavanje problema građana