ŠESTORO DECE SA POSEBNIM POTREBAMA DOBIJA LIČNE PRATIOCE ZA ŠKOLU
Projekat „Poboljšanje uspešnosti školovanja dece sa smetnjama u razvoju razvijanjem servisa ličnog pratioca u osnovnim školama“ sprovodi Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje“, a finansira Grad Leskovac. Olivera Mitić, zastupnik udruženja, kaže da je cilj ovog projekta inkluzija dece sa smetnjama u razvoju.
„Ovim projektom obuhvaćene su četiri osnovne škole, i to „Svetozar Marković“, „Josif Kostić“, „Vasa Pelagić“ i istureno odelenje škole „Trajko Stamenković“ u Stopanju. Šestoro pratioca je danas zvanično stupilo na posao upravo danas, 16. novembra, jer je danas Dan tolerancije. Naša ideja je i stvaranje jednog održivog, tolerantnog društva i podsticajnog okruženja za svu decu.“
Pratioci će imati obavezu da budu uz dete i to ne samo da ga preuzmu od roditelja i odvedu do škole. Mitićeva kaže da će oni biti i podrška detetu.
„Oni će i boraviti sa detetom u školi, biti sa njim u učionici u onoj meri u kojoj učitelj to bude zahtevao. Moguće je da bude tu da bi upućivao dete na zadatke koje zada nastavnik, da bude tu ukoliko se dete uznemiri, ukoliko izgubi koncentraciju u toku trećeg, četvrtog časa… Obaveza ličnog pratioca će biti da se u krugu škole prošeta sa detetom ili da se uputi na neku aktivnost u dnevnom boravku, kod psihologa, pedagoga, stručne službe škole… U projektu postoji i stručni saradnik, defektolog, koji će biti mentor ličnim pratiocima i na neki način biti i spona sa nama koji vodimo projekat i roditelja koji su uključeni. Biće pružena i stručna pomoć, ali i instruiranje pratioca na koji način oni mogu najbolje da sprovedu ovu uslugu. Mi smo se trudili da to budu ljudi koji već imaju neko iskustvo u ovom radu.“
Mirjana Nikolić je majka čije dete ide u OŠ „Svetozar Marković“ i koje će imati svog ličnog pratioca. Ona kaže da će ovo biti velika pomoć roditeljima i da joj je žao što ovo nije zaživelo mnogo ranije.
„Na žalost, moje dete je kroz mnogo toga prošlo samo ili uz našu pomoć, jer smo u prva dva razreda mi roditelji išli kao pratioci. Nas sve ovo, naravno, ne lišava daljih obaveza koje ćemo imati kod kuće, ali je velika stvar da dete u školi ima podršku, da ima na koga da se osloni, a bitna je i pomoć koju će imati učitelj koji u tolikom odelenju ne može da ispuni sve ono što bi trebalo.“
Jovana Nikolić, budući defektolog, je jedna od osoba koje će biti lični pratilac.
„Ja sam student defektologije, tako da mi je ovo prilika da steknem i neophodno iskustvo. Još uvek treba da se dogovorimo oko ciljeva, ali primarna je saradnje sa roditeljima, učiteljima i drugim saradnicima, kako bi na što bolji način pružili podršku detetu.“
Ovom prilikom podeljeni su ugovora o radu za šest lična pratioca i njihovih uputa osnovnim školama, u prisustvu direktora škola kao i roditelja dece koja su dobila lične pratioce.