Šabić: U osnovi uspešne borbe protiv korupcije pravo javnosti da zna

BEOGRAD

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić rekao je na današnjem forumu “Zašto nam je važan slobodan pristup informacijama” u okviru Nedelje prava javnosti da zna, da je nacrt izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja loš, jer će izuzeti javna preduzeća i svi organi će moći da podnesu tužbu proti poverenika.

On je dodao da je pravo javnosti da zna, koje bi trebalo da bude zagarantovano Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, “u osnovi bilo kakve ideje o uspešnoj borbi protiv korupcije”.

“Neprijatno je da je početak godine bio obeležen situacijom da je Srbija kao jedina evropska zemlja na crnoj listi međunarodne organizacije za sprečavanje korupcije…Zabrinjavajuće je što je revizija tog izveštaja izvršena sredinom godine i što su neke zemlje izašle sa crne liste, a Srbija nije”, rekao je Šabić.

Po njegovim rečima ne može da se računa na bolje rezultate u Srbiji, jer se za raspolaganje novcem i javnom imovinom mora polagati račun javnosti.

On je ocenio da je postojeći Zakon kada je donet proglašen za najbolji na svetu, ali da to ne isljučuje potrebu za njegovom modifikacijom.

Naveo je da digitalno doba i elektronska komunikacija stvaraju realnu potrebu za izmenama ovog zakona, ali smatra da neki od predloga za izmene nisu motivisani potrebama vremena u kome živimo, već, kako kaze, željom da se zakon krši, a odluke poverenika ne izvršavaju.

Po njegovim rečima “najproblematičnija”  je „iznenadna“ pojava dva predloga izmene zakona, prvi da se svakom organu vlasti omogući da tuži povrenika, što dobijanje informacija može da prolongira za sedam i više meseci i drugi predlog koji se odnosi na izuzimanje državnih organa iz zakona, što bi, ocenjuje Šabić, ukinulo mogućnost za otkrivanje slučajeva nelegalnog finansiranja, korupcije, malverazacija…

Direktorka USAID Projekta za odgovornu vlast Džeklin Vilijams Bridžers rekla je da je cilj tog projekta, koji traje četiri godine,da pruži podršku nacionalnim i lokalnim timovima da promovišu transparentnost.

“Fokusiraćemo se na lokalne vlasti, pratićemo transparentnost u njihovom radu da bi mogli bolje da isplaniraju svoje budžete. Takođe ćemo pomoći lokalnim vlastima da zaštite one koji budu prijavljivali određene slučajeve korupcije i netransparentan rad.

Ona je rekla i da će drugi deo projekta pomoći nezavisnim institucijama kao što je poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Državna revizorska agencija i Antikorupcijska agencija u Srbiji.

Po njenim rečima, od marta 2018. godine u fokus Vlade Srbije je stavljena borba protiv korupcije, a zadatak projekta za odgovornu vlast je da isprati kako se i koliko ta namera sprovodi.

“U odgovornost vlade spada ne samo da daje odgovore kada građani zatraže, nego i da aktivno sama deli informacije ako su od javnog značaja”, rekla je Bridžers.

Ona je ocenila i da je , bez prava javnosti na informacije od javnog značaja,  nemoguće uspostaviti odgovornu vlast.

Na ovom okruglom stolu su prezentovana i iskustva iz Slovenije a čula su se i iskustva novinara o važnosti punog prava na informacije.

Inicijativu za odbranu prava javnosti da zna pokrenula je grupa organizacija civilnog društva – Beogradski centar za bezbednosnu politiku, CRTA, Pravni skener, Građanske inicijative, Fondacija Slavko Ćuruvija, Transparentnost Srbija, BIRN, Partneri Srbija i Fondacija za otvoreno društvo Srbija.

Prva “Nedelja prava javnosti da zna” u Srbiji počela je u ponedeljak, 24. septembra, a biće završena u petak, 28. septembra, na “Međunarodni dan prava javnosti da zna”.

.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare