LESKOVAC
Rušenje kamenorezačke radnje , čiji je vlasnik Zoran Nikolić, na trasi Koridora 10 kod Grdelice, zakazano za danas odloženo je do daljnjega.
Uz prisustvo jakih snaga policije i predstavnika Koridora 10, Puteva Srbije i nadležnih gradskih organa iz Leskovca, postupak eksproprijacije, tj ulazak gradjevinskih mašina u plac na kome se decenijama unazad nalazi kamenorezačka radnja, trebao je da bude izveden iako vlasnik, Zoran Nikolić, nije pristao na ponudjenu cenu od 26 miliona dinara.
„Ovu radnju je napravio moj otac, ja sam je nasledio od njega“, rekao je za JUGpress Nikolić.
„Problem je u tome što korisnik eksproprijacije nije završio sa veštačenjem. Ja sam tražio da izvrše dopunska veštačenja ali oni to nisu uradili. Predmet je predat sudu, u pitanju je vanparnični postupak i ja ne znam kada će on da bude završen, “ dodao je Nikolić.
Objašnjava da mu je, za objekte, mašine i plac, ponudjeno dvadeset šest miliona dinara.
„Ja kažem, ne treba mi ni dinar para, tražim samo da presele objekte na drrugo mesto, da ih dislociraju. Ili da mi, po članu 16, daju poslovni objekat u zamenu za ovaj. Pre toga, po zakonu, ne mogu da udju u posed“, objašnjava Nikolić.
Kaže i da će tužiti „Puteve Srbije“ ako mu budu srušili deo objekta na nezakonit način.
„Bez tog dela objekta mi ne možemo da radimo“, objašnjava Nikolić.
U mašine je, kaže, uložio više od 500.000 evra.
„Oprema koju imam je nemačka, sofisticirana i sam vrh u svetu. Mašine rade non stop, bez nadzora radnika“ .
„Dve mašine su preko 500.000 evra. Montirali su ih nemački stručnjaci.“, rekao je Nikolić.
„Ako danas krenu da ruše, uništiće mi sve. Ja ne razumem ovu zemlju zašto to radi na ovakav način. Čak su raspisali i tender za demontažu mašina, niko se nije javio. Sada nalaze neke njihove podizvodjače da uklone mašine a da li će te mašuine sutra da rade ili ne, njih nije briga. I opet me teraju da ih tužim. Guraju me u jedan dugačak sudski proses“ , kaže Nikolić i objašnjava da je samo jedna od te dve mašine teška petnaest tona.
Za uklanjanje mašina danas su bili pozvani grčka firma „terna“ i podizvodjač, preduzeće „Srbija put“.
Ubrzo, radnici „Terne“ , koje je , tako su nam rekli, angažovalo preduzeće „Koridori Srbije“ su se povukli a privatna firma „Srbija put“ nije bila spremna da udje u posao uklanjanja mašina dok ne dobije napismeno ko će snositi odgovornost ako mašine i mermerne ploče budu oštećene.
Radnici leskovačke „Elektrodistribucije „ su , u medjuvremenu, na objektu čije rušenje nije planirano, isključili struju a ovoj kamenorezačkoj radnji je isključena i voda kojom ih snabdeva leskovački „Vodovod“ .
Niklić kaže da nisu dobili nikakva obaveštenja od nadlešžnih javnih preduzeća da će im struja i voda biti isključene i da račune uredno izmiruju.
On upozorava i da je , isljučenjem struje, izazvan kvar na mašini „koji će neko morati da plati“. Sa uklanjanjem mašina se nije saglasio ni veštak, koji je bio na licu mesta.
Meštani Grdelice, koji su bili sve vreme prisutni na auto-putu Beograd- Skoplje, pored koga se nalazi
kamenorezačka radnja, su nam rekli da se postavlja pitanje ko to za proteklih pet godina nije hteo da reši problem oko dislokacije ove radnje i da bi bilo „katastrofa“ ako oštete mašine jer bi , sem štete vlasniku , to uticalo i na dalje angažovanje radnika koji rade u ovoj radnji.