Promovisana monografija „Ostave rimskog i vizantijskog novca“

LESKOVAC

U sali za naučne skupove Narodnog muzeja u Leskovcu promovisana je monografija autora muzejskih savetnika arheologa Smilje Jović i Julijane Pešić pod nazivom „Ostave rimskog i vizantijskog novca“. Na monografiji je rađeno poslednje četiri godine, kaže Smilja Jović i pojašnjava da se radi o ostavama koje do sada nisu publikovane.

„Ovo će doprineti za bolje razumevanja novčanih tokova na ovim prostorima, kao i na prostoru čitave Srbije tokom 4. i 5. veka, odakle potiče rimski novac, kao i 12. i 13. veka za vizantijski novac.“

Julijana Pešić pojašnjava da je numizmatička zbirka muzeja podeljena na dva dela.

„Jedan deo čuva rimski i onu koja čuva vizantijski i srednjevekovni novac. Pored pojedinačnog novca koji je nalažen tokom istraživanja na lokalitetima, postoje i tzv. skupni nalazi, odnosno ostave novca koje podrazumevaju veće količine novca. Tu se radilo o novcu koji se čuvao i pohranjivao u vidu štednje, za slučaj neke opasnosti. Uglavnom se čuvao novac od zlata i srebra, a bronzani se koristio za svakodnevnu upotrebu. Mi u muzeju posedujemo sve vrste takvog novca.“

Pešićeva je rekla i da je u monografiji prikazan novac koji je nađen na teritoriji Leskovca. Direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević kaže da numizmatika predstavlja veoma važan izvor za istorijske i ekološke procese koji se dešavaju svakih par hiljada godina.

„Kada nađete novac i na njemu imate datum, onda imate vremensku odrednicu. Kada nemate datum, onda prema liku vladara ili simbolima koji se nalaze možete taj novac da smestite u neku epohu. Novac govori i o simbolici, težnjama, tradiciji onoga ko ga je kovao, k ga je koristio i razmenjivao. Količine nađenog novca govore i o tome kakve su bile ekonomske prilike, da li su bile povoljnije ili nisu, kretanje novca govori o razmeni materijalnih dobara koje su se dešavale. Znači, govorimo o izvoru podatak važnom ne samo za arheologe, nego i za istoričare i sve one koji se bave prošlošću. Ova monografija predstavlja krunu višegodišnjeg rada, jer je bilo potrebno prikupiti te novčiće, restauriti ih, obraditi…“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare