Projekat “Radimo za bolju budućnost dece”

LESKOVAC

U Svečanoj sali grada Leskovca održana je konferencija za medije povodom javnog poziva u okviru projekta „Radimo za bolju budućnost dece“ koji zajedno sprovode grad Leskovac i opštine Vlasotince, Medveđa i Lebane u saradnji sa Centrom za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga.

 

Ukupna vrednost mera koje će grad Leskovac realizovati je 36 miliona dinara, gde je Ministarstvo sufinansiralo 28,5 milona dinara. Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je rekao da se grad odazvao javnom pozivu koji je raspisao kabinet ministarstva bez portfelja zadužen za demografiju i populacionu politiku o sufinansiranju mera populacione politike jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji u 2018. godini.

„U skladu sa populacionom politikom koju sprovodi grad Leskovac, lokalna samouprava se odazvala javnom pozivu sa opštinama Vlasotince, Medveđa i Lebane, dok su na osnovu ugovora ovim lokalnim samoupravama dodeljena sredstva za sufinansiranje u iznosu od 52,2 miliona dinara. Predmet ugovora je sufinansiranje mera populacione politike jedinica lokalnih samouprava poput usklađivanja rada i roditeljstva, očuvanje i unapređenje reproduktivnog zdravlja i rešavanje problema neplodnosti. U okviru projekta „Radimo za bolju budućnost dece“ grad Leskovac će realizovati šest mera. Prva mera je podsticaj zapošljavanja mladih od 18 do 35 godina starosti kroz nefinansijsku podršku za početnike u poslovanju, dodelu besplatnih sredstava za pokretanje i unapređenje poslovanja koji za cilj imaju razvoj i promociju preduzetničkog duha. U okviru mere za povećanje dostupnosti usluga predškolskog vaspitanja biće rekonstruisan ravni krov, fasada i stolarija predškolske ustanove „Bambi“. Sledeća mera obuhvata promovisanje zdravih stilova života kroz unapređenje i opremanje javnih zelenih, ali i sportsko-rekreativnih površina. Dečijih igrališta u okviru kojih će grad raditi, a to će biti tzv. „avantura parkovi“ i koji će biti smešten u blizini SRC „Dubočica“. Naredna mera promovisaće reproduktivno zdravlje adolescenata kroz osnivanje i umrežavanje savetovališta za zaštitu reproduktivnog zdravlja mladih. Leskovac ulaže u populacionu politiku, te je ove godine Gradsko veće usvojilo i počelo sa realizacijom programa vantelesne oplodnje koje se finansira isključivo iz gradskog budžeta.“

Direktorka Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga Dragana Belenzada dodala i da je u okviru ovog projekta predviđena i mera koja se tiče usklađivanja rada i mera roditeljstva.

„Cilj mere je svakako jačanje preduzetničkog duha i razvoj preduzetništva. U okviru ovog programa su definisane dve ciljne grupe. Prva grupa jesu fizička lica, odnosno nezaposleni, mladi bračni parovi, mlade majke i žene starosti između 18 i 35 godina. Druga ciljna grupa jesu postojeći mikro, mali i srednji preduzetnici i preduzeća, kao i poljoprivredna gazdinstva. Značaj ovog programa je da se on realizuje u dve faze. U prvoj fazi su predviđene obuke, odnosno jačanje kapaciteta postojećih novoosnovanih firmi, kao i predstavnika postojećih firmi koje uspešno funkcionišu. U okviru druge faze programa su predviđene dodele bespovratnih finansijskih sredstava, kao i mentoring. Najbolje rangirani kandidati imaće prilike da prođu obuke koji sadrži dva modula. Prvi je priprema biznis plana i poslovanje sa bankama, a drugi je pisanje biznis plana i start-ap. Značajno je da kandidati moraju da prođu prvu fazu obuke, kako bi se kandidovali za drugu fazu, gde se popunjava kompletna forma biznis plana. Ukupna sredstva za ovu aktivnost iznose nešto preko 21 milion dinara, a po jednom korisniku je predviđen grant u visini do 400.000 dinara. Ta sredstva se mogu upotrebiti za nabavku nove opreme, za adaptaciju ili rekonstrukciju poslovnog prostora, za nabavku materijala i sirovina, a poljoprivredna gazdinstva imaju mogućnost nabavka opreme. Rok za predaju dokumentacije je 15. avgust.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare