LESKOVAC
Savetovalište za brak i porodicu projekat je koji se realizuje u okviru Centra za socijalni rad u Leskovcu u drugom ciklusu. U okviru projekta iz oblasti socijalne zaštite koje finansira grad, za realizaciju ovog projekta odobreno je 300.000 dinara. Projekat se sprovodi od 1. aprila do 30 juna 2016. godine.
Savetovalište za brak i porodicu radi tri puta nedeljno, ponedeljkom, sredom i četvrtkom od 15 do 17 časova. Za rad sa onima kojima je potrebno stručna pomoć angažvana su dva porodična savetnika i jedan porodični terapeut. Termini se zakazuju u popodnevnim satima, uglavnom telefonom. Postoji mogućnost i elektronskog savetovanja, putem mejla ali je ovaj vid savetovanja manje zaživeo u praksi.
-Naš cilj je da pružmo podršku porodici u prevazilaženju raznih kriznih situacija, kako onih uobičajnih za određeni razvojni period porodice, kao što su početak braka, zasnivanje zajedničkog života, rođenje deteta, polazak u školu, problemi sa adolescentima, problemi vezane za odvajanje dece od roditelja, tako i onih problema koji su vezani za partnerske odnose u postupcima razvoda braka, tamo gde postoje indicije za terapijskim radom. U okviru Savetovališta, radimo na stabilizovanju partnerskih odnosa i prevazilaženju kriznih situacija u porodici, pre svega vezano za partnersko funkcionisanje, postazvodni period, roditeljsko funkcionisanje bivših supružnika nakon razvoda braka u cilju postizanje dogovora oko viđenja dece sa roditeljima. Takođe, radimo sa roditeljima koji imaju probleme u vaspitanju dece na jačanju njihovih roditeljskih i ličnih kompetencija kao i sa decom i adolescentima koji ispoljavaju poremećaje u ponašanju. Efekti takvog savetodavnog rada su u svakom slučaju pozitivni, a ljudi dolaze po pomoć onda kada im je potrebna, kaže specijalni pedagog i porodični terapeut Gordana Anđelković.
Inače, prvi ciklus projekta „Savetovalište za brak i porodicu“ realizoavan je prošle godine, od 1. septembra do 31. decembra. U tom periodu bilo je 44 slučajeva, a šta to konkretno znači objašnjava Gordana Anđelković:
-Prošle godine rađena je uglavnom porodična terapija i porodično savetovanje. Jedan slučaj, znači da je reč o jednoj porodici, a porodična terapija i savetovanje podrazumeva da se radi individualno, sa jednim članom porodice, sa celom porodicom ili partnerskim parom, u zavisnosti od potreba. Sa svakim klijentom se ugllavnom obavi više razgovora, kako individualnih tako i zajedničkih sa ostalim članovima porodice. Broj od 44, dakle, podrazumeva mnogo veći aganžman, jer se sa njima radi u vremenskom periodu od nekoliko meseci.
O potrebi formiranja Savetovališta za brak i porodicu u Leskovcu govori se duže vreme. Za sada se ovo Savetovalište finansira projektno, što znači da ne radi tokom cele godine, već onoliko koliko traje projekat. Zbog toga je vrlo bitno u perspektivi obezbediti kontinuitet u radu Savetovališta. U planu je i licenciranje ove usluge, a to podrazumeva da loklalna samouprava obezbedi njenu održivost kroz kontinuirano finansiranje. Sada Savetovalište radi u prostorijama Centra za socijalni rad u popodnevnim satima. Najbolje je da Savetovalište bude van prostorija Centra, da to bude zasebna organizaciona jedinica, kako bi se ljudima omogućila privatnost i adekvatni uslovi za terapijski rad, kaže Gordana Anđelković.
U realizaciji ovog projekta, odnosno u radu Savetovališta, uključene su, pored specijalnog pedagoga i porodičnog terapeuta Gordane Anđelković i Jelana Stanković, pedagog i porodični savetnik i Bojana Marković, psiholog i porodični savetnik. Reč je o specijalizovanim stručnim poslovma koje mogu da obavljaju samo stručni radnici koji imaju najmanje dvogodišnju,odnosno četvorogodišnju postdiplomsku edukaciju iz porodične terapije. Centar za socijalni rad raspolaže stručnim kadrom za pružanje ovakvog vida specijalizovane usluge socijalnog rada. Veoma je važno da ona postane održiv , odnosno da građanima Leskovca bude omogućena kontinuirana dostupnost ove usluge, kako je to u drugim većim gradovima u Srbiji.