LESKOVAC
Najznačajniji poljoprivredni posao u jesen svakako je setva pšenice. U biljnoj proizvodnji sve počinje od semena, pa je tako i u gajenju pšenice.. Seme predstavlja polaznu osnovu za kvalitetnu hranu, kako ljudi, tako i životinja. Od njegovog kvaliteta, takođe,zavisi i kvalitet sirovine za prerađivačku industriju.
Na pragu setve dva osnovna saveta struke za ratare. Pšenicu svakako sejeti i koristiti isključivo deklarisano seme, nikako ono s tavana. Deklarisano seme pšenice je kontrolisano od strane nadležnih službi, bez prisustva korova, bolesti i štetočina. Rizik po narušavanju zdravlja ljudi i životinja, rizik po narušavanju životne sredine je kontrolisan i smanjen je na minimum. Upotreba deklarisanog semena utiče na povećanje prinosa, stabilnost, kvalitet i profitabilnost proizvodnje, smanjuje se širenje korovskih biljaka i bolesti koje se prenose putem semena. Količina deklarisanog semena za setvu je znatno manja od nedeklarisanog i prednosti upotrebe deklarisanog semena je ne samo za farmere, već i za celokupno društvo.
Upotreba ,,semena s tavana” nosi veliki rizik ne samo na prinos i kvalitet već i zdravstvenu ispravnost zrna. Seme koje nije deklarisano sadrži razne frakcije semena. Sitno seme neće se razviti u normalnu biljku, ona će zaostajati u porastu tokom cele vegetacije i potencijal sorte neće doći do potpunog izražaja.
Štete koje nastaju upotrebom nedeklarisanog semena:
- Nedeklarisano seme je često zaraženo skladištnim insektima i bolestima,
- Dolazi do opadanja rodnosti (5-15%),
- Nedeklarisano seme ima više primesa i manju klijavost od deklarisanog
- Seme na koje nije ravnomerno i pravilno naneto sredstvo za tretiranje semena više će stradati od bolesti i insekata,
- Seme na koje je naneto više sredstva za tretiranje semena imaće manju klijavost
- Kvalitet nedeklarisanog semena je nepoznat – seme se ne ispituje u akreditovanim laboratorijama.
Napomena: Ulaganje u setvu nije trošak već investicija. Nisu potrebna povećana ulaganja, već samo sprovoditi ono što struka preporučuje. Uz pravilan izbor sorti i primenu preporučene agrotehnike moguće je povećati prosečan prinos iznad pet tona po hektaru.
Za postizanje dobrih prinosa u proizvodnji pšenice moraju se ispuniti određeni uslovi:- Blagovremena i kvalitetna osnovna obrada i predsetvena priprema zemljišta,
- Zaoravanje NPK đubriva,
- Setva u optimalnom roku
- Setva deklarisanog semena,
- Kvalitetna setva (dubina setve od 4-6 cm),
- Poštovanje setvene norme za svaku sortu (od 200-270 kg/ha ili 450-650 zrna/m2),
- U proleće blagovremena prihrana azotnim đubrivima
- Obavezna nega useva (praćenje i zaštita od korova, štetočina i bolesti) Zaključak: Treba sejati isključivo deklarisano seme strnih žita. Da bi se ovaj cilj postigao, neophodno je edukovati proizvođače i ostvariti stimulativne cene Boban STANKOVIĆ, dipl.ing.polj.