LESKOVAC
Za dobijanje visokih prinosa strnih žita osnovni preduslov je setva zdravog deklarisanog semena. Deklarisano seme se dobija iz useva koja su tokom godine kontrolisna od strane poljoprivrednih službi na prisustvo bolesti, korova i štetočina. Ukoliko se kod kontrolisanog semenskog useva primeti pojava bolesti koje se prenose semenom, ili prisustvo korova prilikom kontrole, seme sa tih parcela ne može se upotrebiti za setvu. Takođe, tokom dorade obavlja se kontrola zdravstvenog stanja semena. U doradnim centrima obavlja se tretiranje semena fungicidima, čime se obavlja zaštita od patogena koji se prenose semenom ili su prisutni u zemljištu.
Patogeni koji se prenose semenom strnih žita su:
Tillecia tritici je izazivač glavnice pšenice, bolesti koja se najčešće javlja ukoliko se koristi seme koje nije dobro zaštićeno fungicidima. Biljke zaražene glavnicom nisu uočljive sve do klasanja. Zaraženi klasovi su tamnoplavičaste boje, uži i duži. Ceo klas je više rastresit, plevice su potisnute u stranu, a zrna su buretasta. Unutrašnjost zrna preobraćena je u brašnastu masu crnih spora, dok spoljšnja opna nije zahvaćena. Tokom vršidbe zrna se lako raspuknu oslobađajući spore koje dospevaju na zrno i zaražavaju ga. Spore se zadržavaju u zrnu, otporne su na mraz i zadržavaju klijavost tokom skladištenja pšenice i nekoliko godina. Jedini vid zaštite je tretiranje semena pre setve.
Fusarium spp je prouzrokovač truleži korena pšenice i ječma i šturosti zrna. Još na mladim biljkama javljaju se simptomi, što prouzrokuje uginjavanje klijanaca tokom zimskog perioda i pojave praznih mesta u usevu na proleće. Ovakav tip bolesti manje je prisutan kod nas, a veći značaj ima pojava zaraženih zrna u klasu. Osnovne mere zaštite su optimalna setva, upotreba zdravog deklarisanog semena i plodored.
Ustilago spp (nuda, tritici), otkrivena gar ječma, pšenice sa simptomima uočljivim još od cvetanja. Oboleli klasovi isklasaju pre zdravih, a umesto zametka zrna i plevica stvori se samo bezoblična crna masa spora – teleutospora. Vrlo često su obolele biljke niže od zdravih. Zaražavanje semena dešava se još u fazi cvetanja, kada teleutospore dolaze do zdravih klasova. Nakon setve, kada zaraženo zrno proklija, gljiva raste u unutrašnjost biljke. Zaštita se sprovodi tretiranjem fungicidima.
Helmintosporium graminea je izazivač prugaste pegavosti ječma. Jedna je od najznačajnijih bolesti ječma. Parazit se prenosi samo zaraženim semenom, a simptomi bolesti se uočavaju prvo na mladim listovima u vidu svetlih pruga između žila lista. Kasnije se listovi osuše, a klasovi zaraženih biljaka su šturi.
Helmintosporium teres je izazivač mrežaste pegavosti ječma. Simptomi bolesti vidljivi su na donjim listovima, kao male smeđe pege sa ubrzanim proširivanjem u vidu mrežaste strukture. Na klasovima nema simptoma, a prenosi se zaraženim semenom.
Petrović Mirjana
savetodavac zaštite bilja
Prati
0 Komentara
Najnoviji