LESKOVAC
U Leskovačkom kulturnom centru počeli su Dani Nikolaja Timčenka, manifestacija koja se po 17. put održava u znak sećanja na srpskog i leskovačkog filozofa, književnog kritičara, esejistu i lektora Naše reči. Manifestaciju je otvorio Jovan Pejčić, predsednik Zadužbine Nikolaja Timčenka, koji je govorio o Timčenku i najpre primetio da se ovogodišnji Dani počinju upravo na dan kada je pre 90 godina rođen Nikolaj Timčenko.
„Leskovčani se nekako uzdržavaju da ukažu na značaj i, može se reći, veličinu onoga dela koji je Timčenko ostavio iza sebe. Mi našu manifestaciju održavamo uvek upravo prve nedelje u decembru, kada je on rođen, i promovišemo Timčenka kao književnog kritičara, esejistu, mislioca, znalca književnosti i drugih oblika duhovnog stvaralaštva. On je počeo da piše 1952. godine kada je objavio svoj prvi rad u leskovačkom „Srednješkolcu“, kasnije je bio najredovniji saradnik, kasnije i urednik „Našeg stvaranja“… Sarađivao je sa mnogim časopisima vezanim za književnost, filozofiju, sociologiju… Preminuo je 29. decembra 2004. godine i već tada se rodila misao o jednoj instituciji koja će njega vratiti i leskovačkoj, ali i široj kulturi. Već sledeće godine osnovana je Zadužbina Nikolaja Timčenka i to najviše zaslugom dvoje ljudi, Ružice Timčenko, supruge Nikolaja i profesorke franscuskog, i Predraga Stajića koji je kao sekretar, do svoje smrti, najviše učinio da se Zadužbina izgradi kao jedna kulturna ustanova koja će imati svoje mesto u opštem društvenom životu Grada Leskovca. Zatim, da se to zatamnjeno i skrajnuto delo Nikolaja Timčenka vrati u književnu stvarnost Srbije i da dođe na ono mesto koje mu i pripada, pre svega u srpskoj književnoj kritici, ali srpske misli koja se posle 1945. godine razvijala ne samo u ovoj sredini.“
Pejčić se u izjavi za JUGpress osvrnuo i na nekadašnji problem finansiranja izdavaštva Zadužbine.
„Mi dobijamo sredstva od ministarstva, ali iako se prilike menjaju, iako štamparski troškovi, hartija, drastično poskupljuju, oni ne menjaju iznos onoga što nam daju. Mi od njih dobijemo taman toliko da možemo da skarabudžimo jednu od knjiga, tako da mi štampamo onoliko primeraka knjiga koliko imamo novca. To što nam daju nije dovoljno, ali je to opšti odnos prema kulturi. Neko je nedavno objavio da se u odnosu na sve zemlje Evrope, u Srbiji najmanje izdvaja za kulturu. Kod njih se i knjige nalaze u boljem položaju, jer oni, pored izdvajanja, naknadno otkupljuju celokupno izdavaštvo za najvaće biblioteke. Mislim da bi trebalo da se proporcionalno sve menja, ako se ovde nešto povećava za 10%, povećaj onda i ovamo tu neku crkavicu. Da nije lokalne samouprave Leskovca mi ništa ne bi smo uradili. Sredstva koja dobijamo su pet puta veća od onoga što daje ministarstvo.“
Okupljene je pozdravila i direktorka LKC-a Sanja Conić.
„Za samog Nikolaja Timčenka mene vezuju divne uspomene, jer ne samo da smo bili komšije kad sam ja bila dete, nego sam imala i tu čast da sa njim desetak godina radim u Našoj reči. Ovo je divna manifestacija i drago mi je da zahvaljujuži Zadužbini jednom godišnje smo u prilici da se setimo veliko čoveka, književnika i književnog kritičara, čoveka s kojim Leskovac uvek može da se ponosi. Možda njegovo ime nije dovoljno promovisano, možda se o njemu ne govori koliko bi moglo, ali svakako je lepo biti na čelu institucije koja stoji iza ove manifestacije, s obzirom na to da slavi ime jednog od najvažnijih književnika Leskovca.“
Ovom prilikom predstavljena je knjiga Nikolaja Timčenka „Mišljenje i dijalog – Filosofske i književne teme“ koju je priredio Vladimir Mičić. O knjizi su govorili Dragan Žunić, Luka Stojanović, Vladimir Mičić. Predstavljena je i knjiga Predraga Todorovića „Pop kultura u lavirintu trivijalnog“. Todorović je prošlogodišnji dobitnik nagrade „Nikolaj Timčenko“, nagrade koja se dodeljuje za najbolje srpsko delo iz oblasti nauke o književnosti (kritika, ogled, istorija i teorija literature). O knjizi su, sem autora, govorili i Zoran Stefanović i Biljana Mičić. (kraj)IS/LJS