VRANJE
U Vranju je, u ponedeljak veče, gostovao književnik Vladimir Pištalo, koji je bio prvi učesnik ovogodišnje „Književne kolonije“, koju već osam godina uspešno oranizuje Narodni univerzitet.
Ljubiteljima lepe pisane reči u sali vranjske gimnazije predstavljen je književni opus Pištala, jednog od naših najznačajnijih i najčitanijih savremenih pisaca.
Roman „Tesla, portret među maskama“ je u Srbiji ostvario nezabeležen uspeh. Nakon NIN-ove i nagrade Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu, ušao je u čitanke za osnovnu školu i gimnaziju. Objavljen je sa uspehom u svim bivšim jugoslovenskim republikama, a u Sjedinjenim Američkim Državama je doživeo tri izdanja.
Knjiga je prevedena na 16 svetskih jezika, što ga čini i jednim od najprevođenijih domaćih pisaca.
Moderator književnog druženja sa Vladimirom Pištalom bio je Nenad Šaponja, književnik, književni kritičar i vlasnik Izdavačke kuće „Agora“, koji je kroz formu intervjua sa autorom predstavio i ostala njegova dela.
„Кnjiževna kolonija je nastala zahvaljujući ideji da stvaralaštvo naših najznačajnijih savremenih pisaca predstavimo kako publici na književnim večerima, tako i učenicima osnovnih i srednjih škola, u okviru kreativnih radionica. Ta ideja je zaživela i već osam godina krajem novembra i početkom decembra naš grad postaje prestonica književnosti. Danas, ova manifestacija pored pisaca, okuplja i književne kritičare, prevodioce, izdavače i druge učesnike književnog života, što doprinosi raznovrsnijem programu rada sa mladima“, istakla je direktorka Narodnog univerziteta u Vranju Gordana Dimitrijević.
Na otvaranju je govorila i gradska većnica Izabela Savić koja je podsetila da Narodni univerzitet obeležava 55 godina bavljenja izdavačkom delatnošću, što je još jedna potvrda da se ova ustanova kulture ozbiljno bavi promocijom i negovanjem pisane reči.
„Čestitam vam ovaj vredan jubilej i želim da sa još većim žarom i bogatijom produkcijom nastavite i u godinama koje dolaze, tim pre jer ste organizovanjem „Кnjiževne kolinije“ privukli pažnju srpske književne scene i pokazali da grad Bore Stankovića i te kako ima potencijala. Da ima odnegovanu književnu publiku, da ima ljude koji vole da čitaju, ali i one koji se i sami bave pisanjem“, rekla je Savić.
U okviru „Književne kolonije“, u sredu, 30. novembra, gostuje pisac za decu Jasminka Petrović.
Manifestacija traje do 8. decembra.