LESKOVAC
Na nedavno doržanoj sednici Gradskog veća leskovački većnici su usvojili programe rada domova kulture koji rade na teritoriji ovog grada.
Leskovački kulturni centar, po rečima direktorke Sanje Conić, je izuzetno značajna ustanova kulture zbog svoje specifičnosti.
„U našem programu rada je deset programa i teško ih je i nabrojati, a kamoli z asvaki od njih tokom godine postići određene rezultate. Tu su filmski program, dramski, u okviru koga radi amatersko pozorište DrAmateri, likovni u okviru koga radi likovna koloniija Vlasina i škola slikarstva, škola glume, zatim KUD „Abrašević“ koji više ne postoji samostalno, već su deo aktivnosti LKC-a. Tu je i izdavačka delatnost, tribinski i književni program. Kao najvažniji izdvajam Međunarodni festival režije, LIFFE. Ovaj festival prevazilazi okvire LKC-a i grada, to je republička manifestacija, a ona se u programu rada finansijski nalazi u onih deset miliona dinara koliko LKC dobija na godišnjem nivou za sve svoje programe. To je jako skromnom, ali postoji dogovor da se LIFFE u odnosu na sve programe izvuče i posebno finansira. Ove godine će izaći i monografija „Živojin Žika Pavlović“ u okviru festivala LIFFE, a postoje i ozbiljni pregovori za unapređenje i proširenje ka evropskom prostoru festivala. Sve poznatija manifestacije je i Međunarodni festival muzike STRINGS. Prošle godine smo od Ministarstva kulture za naše programe dobili 11 miliona dinara. Očekujemo da i ovu godinu završimo pozitivno. Planiramo da kod Ministarstva kulture konkurišemo za klavir. Bioskop LKC-a je posetilo preko 30.000 gledalaca za godinu dana.“
Dom kulture „Vučje“ planira da zadrži sve aktivnosti koje su u 2019. godini dale dobar rezultat i imle zapaženu posećanost. Direktor Bratislav Stanisavljević kaže da će biti organizovane i manifestacije koje bi povećale obim rada i obogatile na taj način kulturnu ponudu i kvalitet života stanovnika Vučja i celog Porečja.
„Tu spadaju „Svetosavski likovni salon“, književni konkurs „Slapovi Vučjanke“ i štampanje zbirke sa istog, takmičenje u besedništvu u čast vladike Nikolaja Velimirovića, dečiji maskembal, Majski likovni salon, Porečjansko kulturno leto, koje je prošle godine trajalo 50 dana i gde su sve starosne strukture mogle da nađu nešto za sebe, izložbe slika, koncerti, književne večeri… U okviru Porečjanskog leta organizujemo i moto-skup koji odavno prevazilazi i mesto održavanja zbog velikog broja učesnika, tako da uveliko razmišljamo i o nekoj drugoj lokaciji, o otvaranju kampa, sa dodatnim koncertima i zabavnim manifestacijama. Tu su i „Dani vodenice“, festival dečjih pesama gde planiramo da učesnici ne budu samo sa prostora Jablaničkog okruga.“
U 2020. će nastaviti sa radom novoformirani ansambl narodnih igara i pesama koji ima 80 polaznika i u 2019. je imao 17 nastupa. U planu je formiranje amaterskog dramskog studija. Stanisavljević naglašava i da dobar deo programa Doma kulture „Vučje“ je u funkciji razvoja turizma ovog kraja.
U Domu kulture „Vučje“ zaposleno je 10 radnika
Marko Trivunić, direktor Doma kulture „Grdelica“ kaže da je za 2020. godinu planiran veliki broj programskih aktivnosti i manifestacija, te pobrojao najvažnije i najpoznatije.
„Organizovaćemo 15. po redu Grdeličku regatu, Sajam vina i roštilja, moto-skup „Grdelica 2020.“ i tu se nadam da ćemo ove godine nadmašiti prošlogodišnju brojku od 200 bajkera učesnika, zatim planiramo i „Grdeličko leto 2020“. Na ovu našu manifestaciju festivalskog tipa tokom čitavog leta organizujemo koncerte različitih muzičkih sadržaja. Imaćemo i festival kratkih video-klipova, likovno-literarni konkurs, itd. Organizovaćemo i književne večeri, različita edukativna predavanja, maskembale, priredbe, kao i likovne, dramske i muzičke radionice. Ukuona sredstva koja smo planirali za 2020. godinu su 17,7 miliona dinara i najveći deo sredstava ide za plate.“
Dom kulture „Grdelica“ ima 12 uposlenika.
Dom kulture Roma planira da realizuje programe koji za cilj imaju očuvanje tradicije, kulture, jezika i običaja Roma. Direktor Srećko Živković kaže da realizaciju planiranih aktivnosti ostvari putem prezentacione i edukativne delatnosti.
„Želimo da podstaknemo razvoj amaterizma i umetničkog stvaralaštva mladih. Formiranjem muzičko-poetske i folklorne sekcije Dom kulture Roma želi da obogati svoje kulturne aktivnosti oslanjajući se na sopstvenu produkciju.“
Dom kulture Roma zapošljava 12 lica.
Dom kulture „Tihomir Rakić – Veljko“ iz Pečenjevca u planu ima pre svega aktivnosti koje imaju dugu tradiciju, kaže direktor Miroslav Stanojević.
„Manifestacija po kojoj smo pozbati ne samo u Leskovcu, nego i u širome okruženju, je Dečija likovna kolonija „Na krilima mašte“, koja već četevrt veka okuplja najtalentovanije učenike iz svih osnovnih škola sa teritorije Leskovca. Tokom leta održavamo manifestaciju „Svetoilijske večeri“ tokom koga posetiocima svih uzrasnih dobi pružamo bogat kulturno-zabavni program koji je tematski podeljen i smešten u 20-ak večeri. Organizovaćemo i sportske dane, smotru folklora, takmičenje u izboru najboljeg duvačkog orkestra i nekoliko koncerata lokalnih i poznatijih muzičkih zvezdi. U saradnji sa Centrom za kulturu i obrazovanje Rakovica organizovaćemo takmičenje u kazivanju duhovne poezije „Jefimija“ u sklopu međunarodnog sabora duhovne poezije. U okviru obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine organizovaćemo festival kratkih filmova na tu temu. Planiramo i da naše sekcije učestvuju na raznim festivalima širom zemlje. Tu su i predavanja raznih stručnih službi iz oblasti poljoprivrede, ali i manifestacija koja je brend Doma kulture „Dani krompira“.“
U Domu kulture „Tihomir Rakić – Veljko“ u Pečenjevcu radi osam uposlenika.
Direktor Doma kulture „Brestovac“ Miloš Ranđelović planira različite programe u 2020. godini kako bi zadovoljili kulturne potrebe različitih starosnih kategorija stanovništva i njihovih interesovanja.
„Izdvojiću naše tradicionalne manifestacije kao što je 16. pesnički konkurs za učenike osnovnih škola „Moravske elegije“, 27. „Brestovačko leto“, 23. turnir u basketu, Osmo takmičenje u pevanju etno pesama „Izvor“, Osmi sajam tradicionalnih proizvoda i rukotvorina Srbije u okviru koga se održava takmičenje u spremanju ajvara „izađi mi na teglu“, 4. književniu konkurs za odrasle „Miša Cvetanović“. Tu je i obeležavanje raznih datuma kroz razne igraonice, predavanja i promocije.“
U brestovačkom Domu kulture uposleno je osam radnika.