VRANJE
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije Velimir Stanojević, u subotu je u Vranju otvorio Peti pčelarski sajam Jugoistočnog Balkana. U Sporskoj hali, osim ovog, priređenjeni su i Treći međunarodni sajam lekovitog, začinskog, ukrasnog bilja i pčelinjih proizvoda i Prvi sajam ženskog inovativnog preduzetništva.
Otvarajući sajam Stanojević je rekao da se resorno ministarstvo u prethodnom periodu trudilo da se pčelarima pomogne u smislu subvencija i podsticaja.
„Pčelarska porodica je najorganizovanija asocijacija u sektoru poljoprivrede i može poslužiti kao primer udruživanja i drugima. Pčelarstvo u Srbiji napreduje i drago mi je da je sve više mladih ljudi koji su nosioci pčelarske proizvodnje i suguran sam da ima perspektivu“, istakao je Stanojević.
On je rekao da je od početka prisutan na ovom sajmu i da primećuje da je iz godine u godinu bogatiji ne samo po broju posetilaca, već i u pogledu sadržaja i svega što prati sajamsku manifestaciju.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je govorio o značaju održavanja ovakve manifestacije.
„Od pre tri godine Sajmu pčelarstva pridodali smo i Međunarodni sajam lekovitog, začinskog, ukrasnog bilja i pčelinjih proizvoda, a od ove godine i Prvi sajam ženskog inovacionog preduzetništva. Ovakav koncept jedne sajamske manifestacije nije slučajan. Znamo da je pčelarstvo specifična grana, jer osim interesa i mogućnosti da zaradi čovek, pre svega, pokazuje veliku ljubav prema pčelama i pčelarstvu. Sve to neodvojivo je od ljubavi prema prirodi, jer da bi smo imali kvalitetan med i pčelinje proizvode moramo imati zdravu i nezagađenu prirodnu sredinu, kao glavni resurs za sve pčelinje proizvode. Gajenje i prikupljanje lekovitog i začinskog bilja, kao i ukrasnog bilja takođe je nemoguće bez ljubavi prema prirodi“, istakao je gradonačelnik.
Milenković je dodao da će Grad Vranje podržati svaku inicijativu koja će značiti unapređenje ne samo pčelastva i proizvodnje začinskog i lekovitog bilja, već i svih ostalih grana poljoprivrede. To smo radili i do sada kroz brojne subvencije za registrovane poljoprivredne proizvođače, kao i kroz korišćenje sredstava iz Lokalnog fonda za razvoj poljoprivrede.
„Bićemo spona proizvođeča sa resornim ministarstvom i njegovim institucijama, kako bi oni mogli da koriste sve pogodnosti koje država nudi“, rekao je gradonačelnik.
Prisutnima su se obratili i Nebojša Stanojević, predsednik Udruženja za lekovito bilje dr Jovan Tucakov iz Sokobanje, dr Rodoljub Živadinović, predsesdnik SPOS –a i Snežana Nedeljković, koordinatorka projekta „Preduzetništvo – način života“.
Ova manifestacija osim prodajnog ima i edukativni karakter, tako da su tokom održavanja predviđena brojna predavanja.
Vrata sajma otvorena su do 19 sati.