LESKOVAC
Tek nakon diskusije koja je trajala više od dva sata, usvojen je dnevni red današnje druge sednice Skupštine grada. Opozicija se nije složila sa predlogom da se o pojednim tačkama dnevnog reda, kao što su izveštaji o radu javnih, javno komunalnih preduzeća, ustanova i fondova, zbog njihovog značaja, vodi objedinjena rasprava, a da se glasa pojedinačno. Ipak, na kraju je usvojen dnevni red onako kako je predložila vladajuća većina.
Pre usvajanja dvenog reda došlo je do burne rasprave, koju su inicirali odbornici opozicione SDS. Naime, šef ove odborničke grupe Nebojša Cakić ukazao je na brojna kršenja Pravilnika, do kojih je, po njegovom mišljenju, došlo na prethodnoj sednici Skupštine grada. Zbog čega se o predlogu ove stranke da nosioci javnih funkcija uz svoje biografije dostave i dokaze da nisu osuđivani nije glasalo, zašto je za člana Gradskog veća izabrana osoba koja je već bila član Gradske izborne komisije, što predstavlja sukob interesa, neka su od pitanja koja je postavio šef odborničke grupe SDS Nebojša Cakić. On se uspostivio spajanju tačaka dbevnog reda i postavio je pitanje zbog čega se na dnevnom redu ove sednice nisu našli i izveštaji o radu “Metroparking juga“ i PVV-a. Cakić je predložio da Skupština donese odluku da se ne plaćaju naknade za rad u upravnim i nadzornim odborima.
Na većinu pitanja Cakić je odgovore dobio od sekretara Skupštine Zorana Vukašinovića. Odbgovore je dao i gradonačelnik Goran Cvetanović, da će se na sledećoj sednici Skupštine raspravljati o izveštajima o radu ova dva preduzeća, ali i da će i sportski klubovi biti u obavezi da obrazlažu urošak sredstava koja dobijaju iz budžeta. On se složio da članovi nadzornih i upravnih odbora ne treba da budu plaćeni, ali je naglasio da u 99 posto slučajeva takva praksa već postoji. Budući da je opozicija imala brojne zamerke na rad „Metroparking juga“ i PVV-a, gradonačelnik je predložio da se formira radna grupa koja će preispitati njihov rad, da svaka odbornička grupa da svog člana, a da predsednici radnih grupa budu predstavnici dve najveće opozicione odborničke grupe, SDS-a i Jednistvene Srbije.
To što je na mnoga pitanja upućena predsedniku Skupštine odgovore davao sekretar Zoran Vukašinović, umesto predsedavajućeg Aleksandra Đurovića, više puta je upozorio Nebojša Cakić, kao i odbornik SRS-a Živojin Stefanović.
Odobornik DS-a Saša Stojanović takođe se oštro suprotstavio objedinjavanju tačaka dnevnog reda, uz konstataciju da to znači i objedinjavanje odgovornosti.
Gradonačelnik Cvetanović je izneo predlog da se, ukoliko se o svakoj tački pojedinačno raspravlja, sve završi u toku dana, ma koliko to trajalo, uz konstataciju da kao prvi čovek grada mora da razmišlja i o uštedi, kako se ne bi isplaćivale naknade odbornicima za višednevni rad. Sa predlgom gradonačelnika nisu se složili odbornici opozcije, uz podsećanje da je radno vreme Skupštine od 10 do 18 sati. Nenad Filipović, šef odoborničke grupe Jednistvena Srbija, je upozorio da se time što bi Skupština trajala do duboku u noć uskraćuje pravo građanima da je prate.
Tek nakon svih ovih diskusija, koje su bile ulgavnom posvećene kršenju Poslovnika, pristupilo se prvoj tački dnenvog reda. Utvrđen je prestanak mandata odbornika Skupštine grada, i to Ivani Stoljiljković Ranđelović, odbornici sa izborne „liste Aleksandar Vućić – Srbija pobeđuje“, Ivani Cvetković, sa izborne liste „Socijalistička partija Srbije – Ivica Dačić“ i Slavici Nikolić sa izborne liste „Socijaldemokratska stranka – dr Nenad Zdravković“ zbog podnošenja ostavke u formi overene pisane izjave kod nadležnog suda. Mandate su dobili prvi naredni kandidati na listama, Marjan Mihajlović (SNS), Igor Jakupović (SPS) i Pavle Stojanović (SDS), koji je odmah podneo ostavku na odobnički mandat.
SPORNO FORMIRANJE ODBORNIČKIH TELA
Druga tačka dnevnog reda, obrazovanje stalnih radnih tela Skupštine grada, bila je povod za burnu raspravu, pa je, nešto pre redovne pauze, sednica prekinuta, kako bi se postigao dogovor između šefova odborničkih grupa pozicije i opozicije.
Naime, opozicija je zamerila vladajućoj većini da je, na sastanku koji je održan pre sednice Skupštine, od nje dobila ultimativne predloge, koje ne želi da prihvati, i da mesta za razgovor i kompromis nije bilo. Prema Pravilniku, kanidate za predsednika, zamenika predsednika i članove odbora daje svaka odbornička grupa i stranka, u zavisnosti od broja osvojenih odborničkih mandata. Budući da se sa predlogom vladajuće koalicije nisu složile, svoje kandidate su odbile da daju Jednistvena Srbija, SDS i DS. „Mi znamo kakav je odnos u Skupštini, ali nećemo da primamo milostinju. Tražili su da popunimo samo ono što su nam ostavili“, bio je izričit Nenad Filipović. Sličnog je mišljenja bila i Jelena Spirić iz DS-a koja je istakla da na pripremnom sastanku dogovora nije bilo, već je vladajuća koalicija ponudila samo ultimativni predlog, koji ova stranka neće da prihvati.
Sa ovakvim mišljenjem se nije složio šef odborničke grupe SNS Predrag Ivanović, koji je rekao da nije reč o ulitmatumu, već da je vladajuća koalicija kandidate predložila na osnovu broja osvojenih mandata. U raspravu se uključio i gradonačelnik Goran Cvetanović, koji je izneo svoje mišljenje da je za opozicione kandidate ostao veliki broj važnih mesta u odborima, pa je tako predložio da Nebojša Cakić iz SDS-a, kao vrstan pravnik, bude predsednik odbora za normativna akta, da Nenad Zdravković iz iste stranke, bude na čelu odbora za prevenciju bolesti zavisnosti, a predložio je i da se ispita mogućnost formiranja radne grupe za energetsku efikasnost, na čijem bi čelu bio Dragoljub Živković iz SDS-a, kao dokazani stručnjak u ovoj oblasti. Sa ovakvim prdlogom podele nije se složio SDS, uz kontataciju da ova stranka sama treba da da svoje kandidate.
Jelena Spirić ih DS-a je izrazila čuđenje zbog čega je mesto predsednika administrativnog odbora pripalo šefu odborničke grupe SNS Predragu Ivanoviću, umesto predsedniku Skupštine grada Aleksandru Đuroviću, budući da je do sada bila takva praksa.
Nakon pauza i dogovora, usvojene su odluke o obrazovanju 14 stalnih radnih tela Skupštine grada: Odbor za normativna akta, Odbor za privredu, poljoprivredu i zaštitu životne sredine, Odbor za budžet i finansije, Odbor za planiranje, izgradnju, komunalne i delatnosti od opšteg interesa, Odbor za socijalnu politku i zdravstvo, Administrativni odbor, Odbor za obrazovanje, kulturu, informisanje, sport i omladinu, Odbor za određivanje naziva ulica, trgova, gradskih četvrti, zaselaka i drugih delova naseljenih mesta i teritorija grada, Odbor za udruživanje i saradnju, Odbor za obeležavanje praznika, jubileja i dodelu priznanja, Odbor za mandatno imunitetska pitanja, Odbor za predstavke i žalbe, Odbor za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti i Odbor za ostvarivanje ravnopravnosti polova i unapređivanje položaja žena.
Odobornik Reformističke stranke Dejan Mitić, koji je dobio jedna mandat u skupštinskim telima, ustupio je svoj mandat DS-a, koji je dobio četiri menadata.