Održana tribina “Stop nasilju nad Romkinjama”

LESKOVAC

U Skupštini grada Leskovca  danas je održana  tribina pod nazivom „Stop nasilju nad Romkinjama“. Azbija Kadrić, koordinator ovog projekta, kaže da je tribina organizovana u sklopu akcije obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
„Polazeći od činjenice da su Romkinje nedovoljno obrazovane, da je većina vaspitana da živi u patrijahalnom načinu življenja, doživljavaju maltretiranja i ponižavanja od strane supružnika kako su beznačajne i bezvredne, da im je mesto samo u kući kako bi rađale, čuvale i negovale decu, da moraju da poštuju supruga i starije… Većina nije ni upoznata sa time da je izložena psihičkom, fizičkom, seksualnom ili emotivnom nasilju. Prema popisu iz 2011. godine na teritoriji Grada Leskovca živi 3762 žene romske nacionalnosti. Na osnovu podataka NVO „Žene za mir“ u 2011. godini registrovan je 583 poziva na SOS telefon. Od toga 497 su žrtve nasilja u porodici, a 495 su bile žene. Među svim tim pozivima nijedan poziv nisu uputile Romkinje. Razlog tome je nedovoljna informisanost i neučešće u javnom životu. Romkinje jednostavno ne znaju svoja prava, gde i kome da se obrate za pomoć.“
Zato ovom akcijom želimo da Romkinje upoznamo sa pravima koje imaju, nastavlja Kadrićeva i da im pokažemo da postoje mesta gde mogu da se obrate za pomoć, dodala je ona.


„Tu je policija, Centar za socijalni rad, organizacije koje se bave problemom nasilja u porodici. Mi znamo da to nasilje postoji i moramo se boriti protiv njega. Žene moraju najpre prepoznati u kojoj vrsti nasilja se nalaze, a onda preduzeti dalje korake. Na žalost, dosadašnji način života je u mnogome doprineo ovome, tu mislim na rane udaje, nedostatak obrazovanja, zavisnost od supruga, strah da će biti još više maltretirane… Ovim projektom planiramo više aktivnosti, kako bi što više žena upoznali i osnažili da se suprotstave nasilju i žive jedan dostojan život.“
Mia Kulić, psiholog iz Centra za socijalni rad, definisala je nasilje u porodici kao ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice.
„Postoji fizičko nasilje gde spadaju povrede koje mogu da se navedu tupim ili oštrim predmetom, udaranjem, davljenjem. U psihičko ili emocionalno nasilje spada zastrašivanje, kritikovanje, potcenjivanje i verbalno zlostavljanje. U seksualno zlostavljanje spadaju prisilne seksualne radnje. U poslednje vreme sve više prepoznajemo i ekonomsko ili socijalno nasilje gde spada kontrola od strane nasilnika. Ekonomska kontrola podrazumeva ekonosmku moć, jer najčešće nasilnik žrtvi zabranjuje da radi ili se vrši kontrola nad novcem koji žrtva donosi u kuću, traži detaljni finansijski izveštaj o utrošenom novcu…“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare