Odeljene nagrade na 17. LIFFE: Vladimiru Perišiću prva nagrada

LESKOVAC

Žiri u sastavu Ivan Ikić, predsednik, reditelj i scenarista, te članovi glumac i reditelj Irfan Mensur i Predrag Ličina, reditelj i scenarista iz Hrvatske, doneo je jednoglasno odluku da na 17. Leskovačkom internacionalnom destivalu filmske režije nagradu za za najbolju režiju dobije Vladimir Perišić i film „Lost Country“. Žiri u obrazloženje kaže da se radi o vešto snimljenoj epohi iz bliske nam prošlosti u bližim planovima, jer širi kadrovi i nisu toliko potrebni kad imate ovakve glumačke bravure. Druga nagrada za režiju pripala je Una Gunjak za film „Ekskurzija“, gde žiri smatra da je najveća pohvala svakom glumcu i reditelju da se u filmu ne primećuju gluma i režija, a što je u ovom filmu ispoštovano u najvećoj meri. Treća nagrada za režiju pripala je Mladenu Đorđeviću, za film „Radnička klasa ide u pakao“, jer, kako kaže žiri, zahvaljujući ovoliko autentičnim i stvarnim likovima reditelj je prevazišao okvire žanra, kao i obično. Irfan Mensur u ime žirija ističe da je odluka o izboru najboljih jednoglasno i lako doneta.

„Selekcija je bila na nivou festivala, ali mali problem žiriranje je što gledamo film, a dodeljujemo nagradu režiseru. Možeš da gledaš loš film, ali da je odlično režiran, ili obrnuto, može biti dobar film, ali loše režiran. Možete, naravno, da se složite ili ne sa mnom, ali odluke koje smo doneli imaju odliku pozitivnog jednoumlja, jer isto mislimo.“

Drugi član žirija, Predrag Ličina, kaže da je režija gledaocu apstraktan pojam.

„Gledalac zna šta je scenografija, vidi kostim, vidi fotografiju, vidi glumca, ali niko ne zna šta radi redatelj. Mene je moj mlađi brat pitao svojevremeno, kad je došao na neku moju vežbu dok sam još studirao i upitao me šta ja, zapravo, radim? Odabrati najboljeg reditelja je odabrati onaj film u kojem glumci najbolje glume.“

Ivan Ikić ocenjuje da, gledajući filmove iz selekcije LIFFE, da je očigledno da i dalje u regionu se bave zajedničkim temama, ima čak i zajedniču estetiku, što je i logično zbog istog jezika.

„Kinematografija postaje živa jer filmovi između tih zemalja funkcionišu, čini mi se da glumci sve više i više iz jedne zemlje igraju u drugoj. To će se verovatno otvoriti i tako da reditelji iz jedne zemlje režiraju u drugoj, a dok ne dođe do toga, neće se formirati tržište. Sva ova tržišta su mala, sa logike kapitala ceo Balkan je beznačajno tržište. Mi moramo da nađemo neki okvir kako da to tržište funkcionište, da ljudi mogu da ih gledaju, da te ideje kruže…“

PROGRAM MLADI AUTORI U FOKUSU

Žiri u sastavu: Vuk Ršumović, reditelj i scenarista, Maša Nešković, rediteljka i Maja Medić, snimateljka doneo je jednoglasnu odluku da u selekciji “Mladi autori u fokusu”, koji prikazuje prvi ili drugi film autora iz jugoistočne Evrope do 35 godina starosti, nagradu za najbolji film dodeli ostvarenju „Rana oklevanja“ turskog reditelja Selmana Nadžara. Obrazloženje žirija glasi: U svom drugom dugometražnom filmu, Nadžar nam donosi duboko promišljen i provokativan pogled na pravdu i lični moral, u svetu koji nam ne dozvoljava da kontrolišemo sopstvene živote. Kroz lik Džanan, briljantno odigran od strane Tulin Ozen, film nas vodi kroz jedan dan u životu advokatice čiji je život rastrzan između različitih svetova i uloga. Kao snažna figura u dominantno muškom okruženju, ona biva prinuđena da donese odluke za koje, s jedne strane, veruje da su ispravne, a koje je, sa druge strane, čine da i sama postane deo korumpiranog sistema. Reditelj maestralno koristi javne prostore – sud, ulicu, kafanu, bolnicu – da istraži osećanje zarobljenosti svoje junakinje, kako u profesionalnom tako i u ličnom životu. Kroz njen lik, Nadžar postavlja ključna pitanja o funkcionisanju pravosudnog sistema i odgovornosti pojedinca u društvu gde institucije ne rade svoj posao. Uprkos kompleksnosti teme, film ostaje fokusiran i precizan, sa impresivnom ekonomičnošću pripovedanja. U svega 84 minuta, Nadžar uspeva da stvori slojevit portret ne samo svoje junakinje, već i čitavog društva. „Rana oklevanja“ je film koji ostaje sa gledaocem dugo nakon odjavne špice, podstičući nas da preispitujemo do koje mere naše pojedinačne odluke oblikuju društvo u kom živimo. Zbog svoje umetničke vizije, društvene relevantnosti i emotivne snage, ovaj film zaslužuje nagradu za najbolje ostvarenje ove selekcije festivala.

PROGRAM STUDENTSKI FILM

Takmičarsku selekciju „Studentski film“, posvećenu ostvarenjima studenata filmskih akademija iz regiona, ocenjivao je žiri u sastavu Dženan Esko, reditelj iz BiH, Miloš Vlalukin, glumac i Predrag Đurđević, scenarista. Njihova odluka je da za najbolju režiju studentskog filma proglase „Svakako ću da krvarim“ i Saru Radulović sa obrazloženjem da film ove srpske rediteljke zaslužuje prvu nagradu jer je kroz hrabar i uspešno izveden rediteljski postupak iz jednog kadra uspela da u jednom dahu iznese dramu glavne junakinje, mlade devojke, koja je izvršila abortus bez znanja i podrške svog dečka. Drugu nagradu dodelili su ostvarenju „Joža“, hrvatskog reditelja Jana Krevatina, jer je na izuzetno suptilan način vodio glumce u građenju složenih i dvosmislenih međuljudskih odnosa, uz autentičan i inovativan rediteljski pečat. Treća nagrada pripala je ostvarenju „Alenka“, slovenačkog reditelja Kristiana Bernarda Irgla, jer na sveden emotivni način, uz izuzetno precizan rediteljski postupak, uspeo da iznese dramu glavne junakinje koja pokušava da ublaži traumu svog sina. (kraj)IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare