BEOGRAD-NIŠ-LESKOVAC-VRANJE
(RTS)
Izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje će stupiti na snagu 3. aprila, povećaće sankcije za najteže prekršaje, ali i za prekršaje koji utiču na posledice saobraćajne nezgode, izjavio je načelnik Uprave saobraćajne policije Nebojša Arsov.
saobracajna policija, dnevnik.rs
Foto: Dnevnik.rs
Prema njegovim rečima, nije svejedno ako na nekom pravcu policija otkrije 100 prekršaja nepropisnog preticanja ili to učini na delu puta gde se zbog nepropisnog preticanja i preglednosti dešavaju saobraćajne nezgode.
S obzirom na uobičajeni broj prekršaja, nove kazne najviše će, čini se pogoditi, vozače bez pojasa, jer će globa biti 10.000 dinara.
Arsov kaže da vozači i putnici imaju najlakši način da izbegnu plaćanje sankcija – s jedne tu je samo nekoliko sekundi da vežu sigurnosti pojas, dok sa druge strane imaju statistiku koja pokazuje da 60 procenata poginulih vozača putnika nije koristilo pojas.
“Prijateljima navodim primer da je prošle godine jedan vozač na autoputu udario u zaštitnu ogradu i nakon te nezgode on i suvozač imali su lakše telesne povrede, dok je jedan putnik ispao sa zadnjeg sedišta i poginuo na licu mesta, a drugi putnik je poginuo u vozilu”, rekao je Arsov za RTS.
Istakao je da će se kontrolisati i vezivanje pojaseva na zadnjem sedištu, kako bi najteže posledice bile izbegnute.
Izmenama zakona maksimalna količina alkohola u krvi za vozače smanjena je na 0,2 promila.
“Ako statistika kaže da osam procenata svih nezgoda izazovu pijani vozači, da u 14 odsto nezgoda sa poginulim licima učestvuju pijani vozači, jasno je da je alkohol i vožnja ne idu zajedno i za razliku od prethodnog primera, gde mnogi vozači nisu toga svesni, oni su svi svesni da ne treba da voze pod uticajem alkohola, ali i dalje vozači i dalje sedaju za volan”, kaže Arsov.
Zato je, dodao je, saobraćajna policija stvoriti uslove da svaki vozač bude alkotestiran prilikom kontrole.
“Na taj način i sa strožim kaznama uspećemo da smanjimo broj stradalih u saobraćaju”, podvukao je Arsov.
Za nasilničku vožnju u koju spada preticanje kolone preko pune linije, dva ili više prolasaka kroz crveno svetlo za manje od 10 minuta i vožnja sa više od dva promila alkohola u krvi, predviđena je kazna zatvora 30 do 60 dana.
Arsov je naglasio da za nasilničku vožnju nije propisana novčana kazna, već će takvi vozači biti kažnjeni zatvorom od 30 do 60 dana, bez mnogućnosti da plate novčanu kaznu.
“Cilj izmena je da vozači shvate da ne može sve da se plati i da nasilnička vožnja mora biti sankcionisana na najstroži način”, ukazao je.
Пита ли се неко колико су возачи оптерећени разноразним ставкама, а требало би да возе растерећени, да прате растерећено саобраћај и доносе правовремене одлуке и спроводе их у дела. И шта о овој врсти оптерећења кажу психолози? У Лесковцу су путеви тако лоши да има толико ударних рупа, закрпа, избачених или потонулих шахти, шахти без поклопаца, да возачи возе слалом како би сачували аутомобиле, а тиме изазивају и саобраћајне несреће. И поред тога, неминовна су упадања у рупе, кола трпе ударце који се манифестују кваровима и неисправностима, а цех поново плаћају возачи. Бициклисти су принуђени да возе по коловозу за аутомобиле, немају своје стазе, а полицајци их кажњавају ако возе бицикле по тротоарима. Они су тако претња и за возаче, јер су коловози уски и непрегледни, лоше уређени, па бициклисти уносе још веће оптерећење, што се често манифестује грешкама, односно несрећама.
Са друге стране, непримерено високим казнама возачи су додатно оптерећени и под притиском, због ниског стандарда, малих плата, незапошљености, ниских цена пољопривредних производа, опште немаштине и сиромаштва. А полицајци, који пишу казне, имају редовне и високе плате, одлазе млади у пензије, па кидишу с правом на возаче. Њима је добро, а за друге их није брига.
Схвата ли неко колики је стрес за возача, који прима пензију од 12.000 динара, а паук му однесе престари југо или га полицајац казни? Како то, осим кућног буџета, делује на његово здравствено стање, на његово будуће понашање према окружењу? Па се онда чудимо који су разлози за непоштовање и несоцијално понашање појединаца, писање графита и сл. А шта чине надлежне институције да се лоше стање побољша, осим повећања казни и удара на ионако танак кућни буџет, поготово на југу србијице?
Dobra pitanja, dobro promišljeno. Samo šta će vam na kraju deminutiv “Srbijica”?