LESKOVAC
U Narodnoj biblioteci ,,Radoje Domanović” u Leskovcu danas je ceremonijom obeležen veliki jubilej-145 godina od osnivanja prve gradske Čitaonice.
,,Ovo nije samo priča o biblioteci, ovo je priča o svima nama, o svakom detetu koje je ovde prvi put otvorilo knjigu, o svakom čoveku koji je pronašao utočište među njenim policama, o generacijama koje su, zahvaljujući biblioteci, spoznale snagu reči i moć znanja. Ova biblioteka nije samo zgrada, ona je živi organizam, tkivo koje povezuje naš grad i ljude kroz vreme. Kada govorimo o 145 godina, govorimo o trenucima kada je biblioteka bila mnogo više od svog naziva, kada je bila utočište u izazovnim vremenima onima koji nisu imali prilike da putuju dalje od svog mesta, kada je postala simbol nade i napretka” istakla je Ilićeva i potom se osvrnula na sve ono što je odrađeno poslednjih godina: digitalizacija retke građe, razvoj bibliotečkih ogranaka u selima, promocija kulture i umetnosti, neprestano podsticanje čitalačke ljubavi kod dece kroz radionice i festivale, rekla je direktorka Narodne biblioteke Leskovac Vesna Ilić.
Ceremoniji je prisustvovao i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i tom prilikom izjavio:
,,Na ovom mestu generacije bibliotekara su radile i prenosile generacijama svoj entuzijazam i znanje, ukazujući na nemerljiv značaj bibliotekara kao čuvara dokumenata u kojima je zapisana naša predivna istorija” istakao je Cvetanović i podsetio na značaj formiranja Odeljenja za digitalizaciju i novih tehnologija, zahvaljujući kome su stvoreni uslovi koji će omogućiti institutima i institucijama kulture, kao i pojedincima koji rade na teritoriji grada da kvalitetno i efikasno sprovode procese digitalizacije, a potom se osvrnuo i na Bibliotečki trg, koji je naš grad dobio kroz program ,,Gradovi u fokusu” gde Leskovčani po prvi put imaju mogućnost da da čitaju knjige na otvorenom prostoru.
,,Sto četrdeset pet godina biblioteke je zaista jedan redak primer u istoriji bibliotekarstva u Srbiji da neka ustanova slavi, to su ozbilje decenije i ozbiljne godine. Prvi korak ondašnje vlasti Leskovca, nakon proterivanja Turaka je bio osnivanje biblioteke, zato što su znali da samo obrazovanjem, čitanjem i poštenim radom mogu da grade i da stvaraju državu. Država se gradi čitanjem. Biblioteka u Leskovcu je pravi primer kako se radi za svoju otadžbinu, i kako se radi za građane Leskovca“ kazao je na današnjoj ceremoniji Dejan Antić, državni sekretar Ministarstva kulture. (Kraj) ĐS/MS