VRANJE
Otvaranjem nove adaptirane prostorije Zavičajnog odeljenja Biblioteke „Bora Stanković“ u Vranju koje je formirano pre 45 godina, počelo je obeležavanje značajnog jubileja 140 godina od formiranja poznate vranjske čitaonice.
Obeležavanje ovog značajnog jubileja propraćen je brojnim aktivnostima biblioteke poput izdavanja Monografije oca Justina Popovića kao kapitalnog dela, otvaranja isturenog odeljenja u Vranjskoj Banji i Zavičajnog odeljenja u Vranju, rekao je direktor Biblioteke Zoran Najdić.
,,To nije samo ideja, već strategija za unapređenje kulturnog života grada kroz bogatiju promociju i afirmaciju kulturne tradicije Vranja i južne Srbije. Zavičajno odeljenje poseduje bogat fond originalnih dokumenata, retkih knjiga, slika, rukopisa iz najranijeg perioda kulture na jugu Srbije koje, u skladu sa modernim trendovima imamo nameru da digitalizujemo“, istakao je direktor.
Sve biblioteke liče jedna na drugu, ali se razlikuju po zavičajnim fondovima, po zbirkama, rekla je bibliotekarka Zavičajnog odeljenja Mirjana Tomašević.
„Mi ih imamo, i poklonjene zbirke i zaostavštinu, koje smo otkupili od porodice Vlajinac. Imamo preko 3000 naslova, a duplih primeraka preko 3.500. Iz plejade znamenitih Vranjanaca u Zavičajnom odeljenju su dela Borisava Stankovića, Jovana Hadživasiljevića , oca Jusitina Popovića, Đorđa Tasića, Milana Vlajinca“, kazala je Tomaćević.
Bibliotekarka Sanja Bundalo podsetila je da je nedavno počelo preseljenje Zavičajnog odeljenja u novu, adaptiranu prostoriju.
„Prema planu i programu rada za 1971. godinu Biblioteka je počela sistematsko i brižljivo organizovanje Zavičajnog fonda, ali tek sada dobija adekvatne uslove za čuvanje zavičajne građe. Velikim delom zahvaljujući tome što je naš projekat na konkursu Ministarstva kulture ove godine dobio 600.000 dinara“, istakla je Bundalo.
Svečanom događaju u ime Ministarstva kulture prisustvovala je zamenica upravnika Narodne biblioteke Srbije Dragana Milunović.
Povodom ovog značajnog praznika za vranjsku Biblioteku, u sali Doma Vojske održana je svečana akademija.
Čestitajući jubilej zamenik gradonačelnika Vranja Nenad Antić je istakao značaj Biblioteke kao jedne od najstarijih ustanova kulture u gradu.
,,Činjenica da je u Vranju samo godinu dana nakon oslobođenja od Turaka, 1879. godine, osnovana Čitaonica vranjska, govori da su naši preci imali razvijenu svest o neophodnosti opismenjavanja i obrazovanja stanovništva. Bezmalo vek i po kasnije Javna biblioteka „Bora Stanković“ je moderna i savremena ustanova kulture u kojoj se novim saznanjima napajaju Vranjanci svih uzrasta i generacija“, rekao je Antić.
Na svečanosti je Dragan Hamović, posebni savetnik ministra kulture, govorio o značaju partnerskog odnosa vranjske biblioteke i ministarstva.
„Ministartvo kulture i informisanja Republike Srbije u prethodnom periodu pomoglo je realizaciju više projekata Biblioteke „Bora Stanković“, pre svega u zaštiti stare i retke knjige, zatim programe povodom rođenja pisca čije ime ustanova nosi, a značajno je pomogla otvaranje Zavičajnog odeljenja“, istakao je Hamović.
„Kroz naše aktivnosti gradimo snažne mostove prijateljstva između naše dve zemlje. Ova biblioteka je srce jedne zajednice. Prikazuje našu prošlost, spaja nas u sadašnjost i sprema nas za bolju budućnost“, rekla je Suzan Puat iz Ambasade Sjedinjenih američkih država.
Povelje zahvalnosti na svečanosti su uručene Gradu Vranju, Narodnoj Biblioteci Srbije, Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, Četrtoj brigadi Kopnerne vojske, Ambasadi SAD u Beogradu, Dopisništvu RTS, kao i Draganu Miničiću Cigi koji je darivao kvalitetne knjige Biblioteci. U umetničkom delu programa stihove je kazivao Goran Sultanović uz muzičku pratnju Dušana Bezuhe i Branislava Zarina.
U okviru proslave jubileja u dvorištu kuće Bore Stankovića priređeno je književno veče pod nazivom „Pisci u fokusu“ . Gosti su bili književnik Vladislav Bajac i književni kritičar Gojko Božović.