Nizom svečanosti obeležena godišnjica oslobođenja Vranja

VRANJE

Povodom 7. septembra, Dana kada je Vranje oslobođeno u Drugom svetskom ratu održana je svečana sednica Skupštine grada.

O ovom istorijskom datumu govorio je predsednik Skupštine grada Dejan Tričković.

„Današnji datum, 7. septembar 1944. godine, kada su oslobodioci ušli u Vranje označio je novo razdoblje u istoriji našeg grada i okoline. Označio je oslobođenje Vranja u Drugom svetskom ratu, koji je kao najbrutalniji oružani sukob u svetu odneo preko 55 miliona nevinih života. U borbama za slobodu učestvovalo je preko 12 hiljada boraca iz našeg kraja. Na žalost 954 njih nije dočekalo slobodu, poginuli su u borbama. Još 660 svirepo je streljano, dok su 4 hiljade Vranjanaca internirani u bugarske logore. Zahvaljujući njihovoj hrabrosti i požrtvovanju, mi već 77 godina živimo u slobodi i zato ih se svakog 7. septembra sa posebnim pijetetom sećamo“, rekao je Tričković.

On je govorio i o obavezama gradskog rukovodstva u narednom periodu na stvaranju boljih uslova za život svih građana.

Na Spomenik revoluciji kod Pedagoškog fakulteta brojne delegacije položile su vence i cveće. Okupljenima se obratio gradonačelnik Slobodan Milenković koji je govorio o značaju narodnooslobodilačke borbe protiv okupatora.

„Okupili smo se danas, da još jednom odamo počast onima, koji su žrtvovali svoje živote za slobodu u kojoj živimo. Ima li većeg ideala od besmrtnosti, u kojoj su duše naših predaka? Oni nisu štedeli krv i znoj kako bi naša deca govorila svojim jezikom, odrastala u svojoj veri, na svojoj zemlji. Ima li većeg ideala i veće časti nego ponosno prkositi savezu fašističkih zemalja koji je mislio da će malu i nejaku zemlju pregaziti i poniziti? Naš hrabar i odvažan narod, po ko zna koji put u istoriji, borio se da opstane i ostane. Na svom ognjištu, na svom pragu“, rekao je Milenković.

Obeležavanje Dana oslobođenja Vranja u drugom svetskom ratu prethodio je prijem koji je gradonačelnik sa saradnicima preiredio za delegaciju Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata. Na značaj obeležavanja 7. septembra ukazao je Miroljub Stojčić, predsednik Skupštine SUBNOR-a Srbije.

U okviru programa obeležavanja 77. godišnjice oslobođenja Vranja  u Galeriji Narodnog muzeja otvorena je Izložba fotografija „Učešće 8. Srpske brigade u završnim operacijama za oslobođenje zemlje od 1944. do 1945. godine“.

Predstavljene su 83 fotografije i skice ratnih operacija 8. Srpske brigade, koje pripadaju Zbirci dokumenata Dobrivoja Jovanovića, koja se čuva u vranjskom Arhivu.

Autori postavke su Branka Janaćković i Branislava Stojković.

Organizator ovog događaja je Istorijski arhiv „31. januar“ u Vranju.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare