LESKOVAC
Na 7. sednici Skupštine Grada Leskovca pred odbornicima se našao predlog Odluke o budžetu grada Leskovca za 2025. godinu, a koji je projektovan je u iznosu od 6.965.862.000 dinara, a rashodi i izdaci budžeta planirani su tako da se u narednoj godini obezbedi redovno servisiranje obaveza prema korisnicima. Usledila je višečasovna diskusija koja je nemali broj puta bila van teme, a, povremeno, i van dobrog ukusa i primerenog ponašanja.
Dragan Stošić (Narodni pokret Srbije) primetio je ima izvesnih neslaganja u predlogu.
„Isti mesec, ista godina, kod kadrovskih pitanja imamo na neodređeno 416, a u budžetu piše 423. Ne slaže se broj zaposlenih, da li to službe nisu dobro koordinisale? U strukturi prihoda postoji prihod ostvaren po osnovu procenata prodatih parking karata, kao i prihod od PVV-a. Ne znam hoćemo li prihod od karata videti, kad i sada postoje dugovanja za to, a planira se nova suma koja će da ide u budžet. Za izgradnju objekta za kontrolisano upravljanje ostacima životinjskog porekla se planira 83 miliona i mislim da bi tu trebalo da se ide na javno-privatno partnerstvo, jer imamo razvijenu mesnu industriju, tri velike klanice i jednu živinarsku… Oni su zainteresovani da tu odlažu svoj otpad. Za funkcionisanje mesnih zajednica je predviđeno 65 miliona i mislim da se mnogo više planira nego što će biti potrošeno.“
Saša Stevčić (POKS) upitao je gde su ratni veterani u budžetu.
„U Beogradu su dobili 30% privilegija na komunalije gde je Grad Beograd vlasnik. Mi zahtevamo da se borcima smanji i porez na imovinu. Sad je pravo vreme da se zahvalimo ratnim veteranima i njihovim porodicama. Dalje, u Vaskovom naselju se gradi vodovodna mreža u 22. ulici, sve je to lepo uređeno, hajde da krenemo i u ostalim ulicama tog naselja da to uređujemo.
Predložio bih i da se napusti projekat protivgradne zaštite, jer samo još Srbija to koristi. Isplae se rakete koje samo prebace gradonosni oblak na neko drugo mesto, samo 20% ima efekta. Treba uložemo u protivgradne mreže za poljoprivredu. Za 2-3 godine sve bi nam bilo pod takvom zaštitom.“
Zora Ristić (Srpska napredna stranka) pohvalila je program energetske efikasnosti u domaćinstvima koji Leskovac sprovodi od 2021. godine i sprovodiće se do 2027. godine, tokom koga je sanirano 500 domaćinstava do sada.
Aleksandra Ristić (Srpska napredna stranka) ocenila je da sredstva namenjena za predškolsko obrazovanje direktno i indirektno utiču na sve one uslove koji se tiču najmlađe populacije.
„Politika grada da se krene sa subvencionisanjem privatnih vrtića se pokazala kao vizionarska.
Smanjene su liste čekanja za upis u vrtić i rešen je problem mnogim roditeljima.“
Žarko Bogatinović, član Gradskog veća, govorio je o poljoprivredi, stubu privrede po njemu.
„Poljoprivreda mora biti strateški posao i Republike i lokalne samouprave. Gradonačelnik Leskovca vodi odgovornu poljoprivrednu politiku, a s druge strane imamo poljoprivrednog proizvođača koji stalno suočen sa dnevnim izazovima kao što su klimatske promene, nestabilno tržište i sve ono što nosi tržišna ekonomija. Budžetom za 2025. godinu se za mere ruralnog razvoja predviđa 91 milion, a od toga 86,5 za podsticaje u poljjoprivredi, a 2,5 milona za razne manifestacije kao što su „Dani kruške“, „Dani jagode“, „Dani paprike“… Naravno da ova izdvajanja mogu biti i veća, ali mi smo neke stvari uveli i pre samog ministarstva.“
Jelena Dimitrijević (Narodni pokret Srbije) rekla je da rashodi od 27% budžeta idu na zaposlene u javnim službama, gde su zaposleni članovi i njihovi rođaci iz vladajuće koalicije.
„Pozivam vas da napravite bolji kadrovski plan, da se otpuste radnici, da se ne drži budžet u minus. Na projektu za upravljanje otpadnim vodama ste bili obavezni da nađete zakonskog nadzornika. Da li ste angažovali? Kako da imamo uvid u ispavnost projekta vrednog preko milijardu dinara, ako nemamo nadzor? Firma kojoj ste dali tender ima krivične prijave, nema standaard za zdravlje i sigurnost i kako da verujemo firmi koja ne brine o svojim radnicima da će brinuti o građanima našeg grada?“
Dimitrijevićeva je rekla i da rančevi koji su deljeni prvacima ne vrede skoro 7000 dinara, koliko su plaćeni, te se osvrnula na kulturu, rekavši da sa izdvajanjima od 8,1%, vadimo prosek države, koja izdvaja 0,67%.
„Kultura nam se svodi na programe koje vode svode na amaterske programe i vašarišta i kursadžije koji vode politiku ovog grada. Gradsku galeriju ste dali muzeju, pa je ona sada muzejska, a ne gradska.“
Snežana Tasić (Srpska napredna stranka) fokusirala se na kapitalne projekte i, izmjeđu ostalog, pomenula izgradnju severnog kraka vodovodne mreže.
„Tu je i ORIO projekat upravljanja otpadnim vodama i izgradnja i dogradnja fekalne kanalizacione mreže u 16 naseljenih mesta, koji je od velike važnosti za meštane ovih naseljenih mesta. Zatim izgradnja objekta za kontrolisano upravljanje ostacima životinjskog porekla gde su planirana sredstva za 2025. i 2026. godinu. U 2025. godioni planirano je 45 miliona, a u 2026. 39, što je ukupno biti 84 miliona. Jako značajni su i projekti završetka pijace u ulici Kralja Petra, izgradnja vodovodne mreže u više naseljenih mesta…“
Tasućeva je na kraju ocenila da je ovaj budžet razvojni i zdravoambiciozni.
Gradonačelnik Goran Cvetanović ističe da budžet nije samo ekonomski i finansijski plan, već se iz njega može videti stanje jednog društva u određenom vremenskom periodu, životni standard građana, razvoj, pravac kretanja grada, potrebe, planove, ali i svih elemenata od socijalnih do kulture, sporta, komunalnih, infrastrukturnih, obrazovnih potreba privrede, urbanog razvoja, rasta broja zaposlenih u privredi… On je pobrojao šta se sve može videti iz prizme budžeta kroz brojeve i razne programske klasifikacije.
„Budžet je na istorijskom maksimumu od sedam milijardi, bez dinara duga u kreditima i bez dugova prema dobavljačima. Budžet ima visoku dnevnu likvidnost i svakog dana je 150-250 miliona dinara u plusu. U 2025. godini očekujemo realizaciju nekih investicija, kao što je kanalizaciona mreža kroz program ORIO.“
Cvetanović je odgovorio odbornici Jelena Dimitrijević da je budžet za rančeve ove godine četiri miliona dinara, a sledeće će biti osam.
„Ove godine je bilo 3.300 dinara, a sledeće će biti više, jer će tu biti pernice i PDV… što se kulture tiče, tu su nagrade i priznanja ustanova iz kulture prošlih godina, a to su odluke nekih kompetentnih ljudi.“
Mirjana Perišić (Za Leskovac – ZAJEDNO) osvrnula se na izraz iskorišten u tekstu o budžetu „osobe sa posebnim potrebama“, umesto rekavši da su potrebe svih iste.
„Izdvojena je suma od osam miliona za pratioce dece sa smetnjama u razvoju. Ta suma je odokativno određena, jer nismo napravili registar porodica koje imaju takvu decu. Ne znamo tačan broj takvih porodica, pa može da se desi da nam zafali novac za ovu svrhu. Opet, ne uzijau svi roditelji novac za prevoz, jer im gradski prevoz ne odgovara za njihovu decu i pohvalila bih da na tome zajedno radimo kako bi se nabavilo specijalno vozilo kako bi rešili ovaj problem. Pet miliona za stavku roditelj negovatelj, ali i tu imam istu primedbu, jer nemamo registar porodica sa decom sa smetnjama u razvoju.“
Perišićeva je prokomentarisala i predviđenih deset miliona za sanaciju Omladinskog naselja na Vlasinskom jezeru.
„Godinama ista sanacija, svake godine se najavljuje ta sanacija, ali nikako da otpočne. Mislim da se je nemoguće uraditi sanaciju sa samo deset miliona.“
Gradonačelnik Cvetanović je odgovorio Mirjani Perišić rekavši da je vršena analiza i da je oko 140 dece a smetnjama u razvoju.
„Plan se pravi na osnovu prema iskustvima i drugih lokalnih samouprava, pa je zato osam miliona, ali je lako mogla da se stavi i neka druga suma. Mi nemamo veliki broj studenata koji studiraju, a roditelji su korisnici socijalne pomoći. Mislim i da tu možemo, jer studenti imaju veće potrebe nego što imaju srednješkolci ili đaci u osnovnoj školi. Da vidimo ako možemo neku jednokratnu pomoć od 15, 20.000 dva puta godišnje…“
Srbislav Antić (Svi za jednog, jedan za sve) primetio je da je ostvarenje budžeta za prvih devet meseci u 2024. godini bilo 61% uz onih 133 miliona neraspoređenih sredstava, što je doglavilo do 61%.
„Na istoj sednici razmatran je rebalans budžeta, gde se menjalo ono što nije bilo dobro. Ni tri nedelje posle toga već radimo predlog budžeta za 2025. godinu. Nama koji nismo iz ekonomske struke je teško da se snađemo, ali kako li je tek građanima.“
Antić je prokomentarisao i stavku za upravljanje razvojem turizma, na šta je planirano 67 miliona.
„Promocija turističke ponude 19,5 miliona, Karneval 11,5, Roštiljijada 21,5, a unapređenje verskog turizma 49 miliona. Interesuje me šta znači verswki turizam, poseta Hilandaru ili šta već… Pogotovu kad se uzme u obzir da je izdvojeno 30 miliona za podsticaj za zapošljavanje. Najavili ste da JP „Dom“ ide u javno-privatno partnerstvo, a namenili ste mu 60 miliona. Za koga se namenjuje ovih 60 miliona, da li za privatnog partnera i gde će taj novac biti utrošen?“
Igor Đorđević (Srpska napredna stranka) pohvalio je izdvajanja za oblast poljoprivrede ocenivši da su standardno visoki, te podržao meru da se svake godine povećavaju sredstva za operativni plan od poplava.
„Grad sistematskom i istrajnom politikom u toj oblasti, počev od 2013. godine, održava, čisti i uređuje propuste, vodotokove i kanale i na taj način štiti poljoprivrednike i njihove useve, ali i naseljena mesta od bujičnih voda „
Bojana Stefanović (Srbija Centar) pitala je da li je u budžetu predviđeno da se zgrada Gimnazije rekonstruiše, s obzirom da je to škola pod zaštitom države, a u ovoj zgradi stalno dolazi do havarija.
Olivera Pešić (Srpska napredna stranka) podseća da je kreiranju budžeta prethodila kvalitetna javna rasprava, gde je 25% predloga uvršteno u budžet.
Milan Stevanović (Narodni pokret Srbije) smatra da ima nekih nelogičnosti kod sličnih projekata kada se uporede budžeti za 2024. i 2025. godinu.
„Da li će rekonstrukcija i izgradnja dečjeg vrtića u Bratmilovvcu biti biti završena u 2025. godini, ako smo u ovoj godini imali planirano šest miliona, a realizovano je nula dinara? Ukupna vrednost projekta je 31,6 milion. Završetak radova očekujemo u 2025. godini, sve ćemo da uložimo tada, a ništa nismo uložili u ovoj godini. Isti slučaj je i sa izgradnjom objekta za kontrolisano upravljanje ostacima životinjskog porekla.
Sandra Mijušković (Srpska napredna stranka) u diskusiji je potencirala Sigurnu kuću, rekavši da je Leskovac jedan od deset gradova u Srbiji koji ima licencirani objekat za zaštitu žena i dece koje su žrtve porodičnog nasilja.
„Budžet za ovu namenu je milion dinara, a Forum žena SNS-a je često posećivao ovaj objekat i donosio razne poklone.“
Bojan Stanković (Svi za jednog, jedan za sve) smatra da je 2,54%, odnosno 174 miliona izdvajanja za poljoprivredu podatak koji govori da ova oblast nije prioritet ove vlasti.
„Ovako mala ulaganja u kontinuitetu dovode do iseljavanja iz ruralnih predela.“
Bratislav Anđelković (Srpska napredna stranka) osvrnuo se na izgradnju vidikovca na steni Sokolica.
„Često tu provodim vreme, pa pitam da li treba da se stidimo svoje okoline? Turizam mora da ima svoju ponudu i sadržaj. Završetkom izgradnje puta od Leskovca ka Vučju znatno se povećao broj turista koji posećuju Vučje i okolinu. Da bi se došlo do nekih mesta mora da postoji uređen i prilaz.“
Anđelković se osvrnuo i na izdvajanja iz budžeta u iznosu od 561 milion za kulturu.
„Ova suma ukazuje da Leskovac razume značaj kontinuiranog ulaganja u kulturni razvoj i funkcionisanje ustanova kulture. Leskovac posvećeno radi na razvoju i unapređenju kulture i zato je postao prepoznatljiv kulturni centar koji neguje tradicionalne vrednosti i istovremeno gradi jedan moderan, dinamičan umetnički prostor. Ulaganje u kulturu znači i ulaganje u ljudski potencijal, vetar u leđa za razvoj kadrova koji su Leskovac pozicionirali na kulturnoj mapi Srbije, kao i mlade ljude koji će graditi budućnost našeg grada.“
Na Anđelkovićevo izlaganje replicirao je Saša Stojanović (Demokratska stranka) vezano za izgradnju vidikovca Sokolica.
„Niko nema ništa protiv toga da se tamo napravi dobar vidikovac. Problem je pre svega u nedostatku neophodnih geodezijskih istraživanja, jer se to pravi na lisnatoj steni, pa je pitanje koji teret će moći da se izdrži. Druga stvar je i s kojim pravom dozvoljavamo da nam pekarska firma gradi tako važan projekat? Da je do mene, ja bih renovirao i Skobaljić grad, koji takođe zaslužuje tako nešto.“
Predrag Ivanović (Srpska napredna stranka) kaže da je budžet jedan deo u razvoju ovog grada.
„Gradonačelnik nas je podsetio da smo došli u grad koji je imao dve milijarde u manjku, a sada imamo svaki dan 150-200 miliona na računu. Imamo uređene ulice, centar grada, mobilijare…“
Nenad Mitrović (za Leskovac – ZAJEDNO) pomenuo je komunalne delatnosti, za koje je namenjeno 675 miliona.
„Za održavanje zelenih površina u gradu 146,5 miliona, čistoća ulica 190 miliona. Pijaca u ulici Kralja Petra koštaće nas u sledećoj godini 59 miliona… Za poljoprivredni 88, a za ruralni turizam 90 miliona. Upravljanje zaštitom životne sredine 31 milion, a mi smo najzagađeniji grad u Srbiji. Za organizaciju saobraćaja namenjeno je 960 miliona, gde predviđamo da za gradski prevoz damo 207 miliona, a mi već imamo zakonsku regulativu da raskinemo ugovor sa koncesionarima jer nisu sredili ni jedno gradsko i prigradsko stajalište. Da li ćemo da im naplatimo neke penale zbog toga? Održavanje saobraćajne infrastrukture 657 miliona, a u ulicama Sime Pogačarevića, Kralja Petra, Moravskoj saobraćajna signalizacija je katastrofa… Da vidimo kakav nam je širi centar, u Radničkom naselju ljudi nemaju rešenu infrastrukturu… Za mesne zajednice 65 miliona, a MZ „Morava“ ne postoji, zgrada se renovira već četiri godine, meštani nemaju gde da održe zbor.“
Boban Ilić (Srpska napredna stranka) smatra da je budžet dobro struktuiran, izbalansiran, svestran, predvidiv i razvojni, socijalno i društveno odgovoran, prihvatljiv i utemeljen, te na kraju i podsticajan za sve direktne, indirektne i druge programske korisnike budžeta.
„Ono što se još može videti je i dalji trend za stabilnost budžeta, likvidnost, solventnost i smanjenje zavisnosti od transfera sa drugih nivoa vlasti, kao i sve veće oslanjanje na sopstvene tekuće prihode i primanja, bez dodatnog zaduživanja kod banaka i drugih finansijskih organizacija.“
Saša Stojanović (Demokratska stranka) upitao je zašto se žuri sa usvajanjem budžeta kada republički još nije usvojen, a transferna sredstva lokalne samouprave zavise upravo od Budžeta Republike Srbije.
„Ono što je još važnije je da smo rebalansom budžeta otišli na 7,1 milijardu dinara, a ovim budžetom imamo 6,95 milijardi, padamo za 150 miliona? Ovaj budžet priznaje da ulazimo u moguću recesiju. Nekada se budžet formirao iz tri dela, porezi na zarade, jedni transferi, drugi transferi… Danas je najveći deo iz poreza na zarade, koji učestvuje sa preko 40% i kažemo računamo da će biti povećan, jer ćemo imati povećanje primanja u javnom sektoru zbog povećanja minimalne cene rada. Ali, šta je sa prihodom od samostalnih delatnosti? U devet meseci smo imali katastrofalno izvršenje, radnje se zatvaraju, a udeo od prihoda od samostalnih delatnosti biće tako mali da samo možemo da pričamo o drugom problemu koji ukazuje na moguću recesiju u ovom budžetu.“
Sanja Krstić (SNS) kaže da lokalno rukovodstvo radi transparentno i odgovorno, a Maja Petrović (SNS) je dodala da se iz budžeta vidi da grad misli na penzionere, ali i na druge građane koji su materijalno ugroženi. Žarko Georgijev (SNS) osvrnuo se na izdvajanja za protivgradnu odbranu rekavši da se svake godine ovaj iznos povećava.
„Smatram da nije loše uložiti i u protivgradne mreže, ali ne možemo tako da pokrijemo čitavu teritoriju.“
Nikola Lazarević (Zavetnici) smatra da je budžet odraz odgovorne i domaćinske politike koju vodi lokalna samouprava, a njegova realizacije omogućiće će dalji napredak grada i rešavanje problema koji su najvažniji za građane.
Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) ocenio je budžet kao koruptivan i za to optužio gradonačelnika Cvetanovića, na šta je došlo do rasprave između Cakića i predsedavajućeg Đurovića koji je tražio od Cakića da govori o budžetu, a ne o gradonačelniku i opomenuo ga da je isteklo vreme za njegovo obraćanje.
„Imali smo ljude koji su za govornicom čitali recitacije, a kada treba neko da objasni kako je budžet koruptivan, onda me prekidaju i ne daju mi da govorim“ rekao je Cakić i otišao s govornice.
Za govornicu je došao gradonačelnik Cvetanović i pobrojao odrađene kapitalne investicije, socijalna izdvajanja, uređene infrastrukturne objekte, ulaganje u sport, prosvetu, te uporedio današnja izdvajanja sa onima od pre 2012. godine…
Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) je ponovo stupio za govornicu i rekao da gradonačelnik treba, umesto što nabraja sve ove stvari, objasni građanima zašto je Leskovac poslednji u Srbiji po visini prosečnih plata.
Nenad Zdravković (Za Leskovac – ZAJEDNO) kaže da sve što se pravi „od naših para ima samo jednu svrhu, a to je da se napravi ambijent da ljudi ne odlaze iz ovog grada. Pod vašim rukovodstvom se desio egzodus, 20.000 ljudi je otišlo odavde. Zato što ti ljudi imaju dostojanstvo, imaju znanje i ne žele da lepe plakate, da gledaju kako pojedinci za 12 meseci završe fakultete, neće da šalju decu u školu gde će da im padne plafon na glavu, neće da prave korupcionaške dogovore sa kumovima i pobratimima.“
Nakon poduže rasprave koja se najmanje ticala budžeta predsedavajući Aleksandara Đurović je konstatovao da je iscrpljeno predviđeno vreme od četiri sata za raspravu i stavio predlog na glasanje. Skupštinska većina je usvojila predlog Budžeta za 2025. godinu. (kraj) IS/LJS