MEDVEDJA
Teritorija opštine Medvedja mogla bi postati značajan arheološki lokalitet I turistički potencijal, pokazuju prva zapažanja stručnjaka sa Arheološkog instituta u Beogradu.
Arheolog i naučni savetnik sa ovog Instituta profesor Vujadin Ivanišević posetio je prošlog petka Medvedju ovim povodom.
Najavljeno je u da će , po projektu koji podržava Ministarstvo za prosvetu i nauku , započeti “ arheološko rekognosciranje terena” što znači početak terenskog arheološkog istraživanja i obuhvata pregled terena i beleženje svih podataka koji ukazuju na mesta gde se mogu očekivati moguća nalazišta.
Ivaniševićevi saradnici su već ranije obišli teren i zaključili kako je Medveđa mesto koje je izuzetno vredno pažnje sa bogatom arheološkom riznicom.
U ovoj opštini navode da su “ poseban akcenat stavili” na staru crkvu u Gazdaru koja je , po podacima arheologa, sagradjena u XIII ili XIV veku.
Ispod same crkve postoji još neka građevina a na ovoj lokaciji su pronadjeni delovi časne trpeze iz VI veka.
Na ovoj lokaciji postoje i delovi drugih spomenika koji su ugrađeni u samu crkvu, sa elementima iz doba Turaka i Nemanjića.
Pronađen je i kovani novac , iz doba Vuka Brankovića iz 1379.godine.
Arheolozi su zaključili da ova crkva ima arheološku i istorijsku vrednost I da je jako važno da se , prilikom njene restauracije srednjovekovni izgled zadrži.
Saveti su stručnjaka sa Arheološkog instituta da se, prilikom izrade projekta i odabira materijala od koga će biti sagrađena crkva u Gazdaru, izbegnu savremeni gradjevinski materijali , kako bi se održao njen srednjovekovni izgled jer će jedino tako moći da bude sačuvana kao spomenik kulture zaštićen u Zavodu za zaštitu spomenika.
U planu je snimanje terena dronom I lasersko skeniranje.
Prethodnim skeniranjem na mapi vidljivi su mnogi spomenici, a impozantno je da postoji u Rujkovcu u mestu Kavalja, ispod zemlje, zgrada površine 60 x 20 metara, prenosi zvanični sajt opštine Medvedja..
Ivanišević je preneo rukovodstvu opštine Medvedja da konfiguracija terena I osobine tla ukazuju na mogućnost da je u prošlom vremenu ovde bila velika zajednica rudara i da je Medveđa bila gusto naseljeno mesto.
Sem crkve u Gazdaru, nalazišta u Rujkovcu, u Sijarini se nalaze dve tvrđave, na Mrkonjskom visu su pronađeni ostaci utvrđenja, u Ravnoj Banji kopleksi za preradu rude iz antičkog doba, u Pustom Šilovu crkvina u mestu Kopran, kao i nalazišta u Tularu i Lecu.
Zaključeno je da je neophodno snimanje svih pristupnih puteva dronom a zatim I njihovo uredjenje, radi razvoja takozvanog “pešačkog turizma” koji podrazumeva pešačenja po planinskim i ruralnim predelima i noćenje u prirodi.
U opštini navode da su “sa Instituta i uverenje” da će radovi biti nastavljeni I da će radovi biti nastavljeni .
Opštinki sajt prenosi I da će 21. maja stručnjaci ponovo posetiti opštinu Medveđa sa arheolozima iz Nemačke koji su zainteresovani za nalazište u Lecu, mesto zvano Rasovača, gde postoji Rimski rudnik. Oni će , navodi se, najnovijom tehnologijom snimiti unutrašnjost rudnika jer je on retkost I na prostoru Evrope , gde postoje još dva ili stri slična.