BEČ
Šefica za spoljnu politiku u EU i posrednica u dijaloga izmedu Kosova i Srbije Frederika Mogerini je na pitanje o ideji oko razmene teritorija izmedu Kosova i Srbije rekla “Bez obzira koji bude bio rezultat dogovora imaće našu podršku, pod uslovom da to bude u skladu sa medunarodnim pravom”.
Ona je ovo rekla na konferenciji za štampu u Beču, posle sastanka šefova diplometije EU i zemalja sa Balkana , prenose Zeri.info i Koha.net.
Mogerini je u Beču rekla da Evropska komisija želi da završi pregovore Beograda i Prištine u narednim mesecima, pre kraja mandata Komisije, ali da rešenje mora da bude u skladu s evropskim vrednostima koje su protiv etnički čistih zemalja, prenose drugi izvori.
Na pitanje novinara posle neformalnog sastanka šefova diplomatije EU o stavu prema promeni granica i razmeni teritorija, Mogerini je rekla da neće komentarisati specifične elemente dijaloga.
“Ne želim da budem formalna, ali smatram da u neformalnim susretima, kao što je ovaj, moramo da sebe zaštitimo kao i one sa kojima radimo. Zbog toga neću komentaristati konkretne stavove koje su ministri iz regiona Zapadnog Balkana izneli iza zatvorenih vrata. Podsećam vas da su tokom neformalnih susreta samo ministri u sali i to nam omogućava dozu fleksibilnosti da govorimo otvoreno i direktno o nekim pitanjima što je dodatna vrednost takvih sastanaka. Neću iznositi šta je koji ministar rekao”, navela je Mogerini.
Ona je istakla da su se bavili i drugim pitanjima.
“Ono što mogu veoma jasno da vam kažem je ovo – videla sam danas i ovih dana da postoji veoma jaka podrška za dijalog i za napore i odlučnost Vučića i Tačija. Videla sam da postoji svest o postojećim teškoćama koje nikada nisu sakrivane i koje su još uvek ispred nas, ali i podrška za odlučnost i opredeljenost i za mogućnost da se najzad reši jedna od najkomplikovanijih, ako ne i najkomplikovanija i najbolnija tenzija, koja ima posledice po ceo region 20 godina od kraja sukoba”, rekla je Mogerini.
Podsetila je da će se dijalog Tačija i Vučića nastaviti iduće nedelje. “Ja moram da štitim dijalog i učesnike u njemu i neću komentarisati konkretne sadržaje tekućih razgovora. Ono što mogu da vam kažem je ovo – kakav god da je ishod o kome se dve strane dogovore, on će imati našu podršku pod uslovom da je u skladu sa međunarodnim zakonima i pravnim tekovinama Evropske unije… Vi znate da se evropska istorija zasniva na tome da se spreči svaka zamisao o etnički čistim nacionalnim državama. Nadam se da će ovo ohrabriti svakog ko je postao nervozan u vezi sa idejama koje su iznete. Mi ozbiljno radimo na nečemu što je teško i predstavlja izazov – ali nije nemoguće. Međutim, još nismo dostiglu tu tačku”.
Mogerini je navela i da ne bi komentarisala stvari koje nisu formalno na stolu “da bi zaštitila ovu fazu pregovora koja je veoma delikatna”. Teško je, teškoće su jasne, ali nije nemoguće i mi nastavljamo da radimo, zaključila je.
Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas izrazio je, uoči početka sastanka u Beču, sumnjičavost prema raspravi o mogućoj razmeni teritorija između Srbije i Kosova.
“Mi verujemo da bi to moglo da otvori suviše starih rana u opštoj javnosti. I zato smo vrlo skeptični”, rekao je Mas.
Evropski komesar za proširenje Johanes Han rekao je u Beču da svaki dogovor između Srbije i Kosova treba da doprinese miru i stabilnostiZapadnog Balkana, kao i da je ostvaren napredak oko dogovora između Srbije i Kosova mada je suviše rano da se govori o detaljima.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je takođe u Beču, izjavio je da je Srbija posvećena postizanju kompromisnog rešenja između Beograda i Prištine, ali je rano govoriti kada će to biti i da li će doći do takvog rešenja jer nije siguran da i druga strana to želi.
Direktor kancelarije za KiM Marko Đurić smatra da je rešavanje kosovskog problema sve dalje. Krivce vidi u Prištini.
“Rekao bih da ne prestaje sumanuta kampanja pretnji političara iz vladajućih struktura u Prištini, i nisu to samo pretnje. To je jedno utrkivanje u tome ko će da zauzme oštriji stav u mogućnosti iznalaženja kompromisnog rešenja. To je jedno utrkivanje ko će da kaže da Srbi na Kosovu i Metohiji treba da dobiju manje prava u budućnosti”, navodi.
Tu, kako kaže, političku histeriju međunarodna zajednica ne osuđuje, pa Đurić sagovornicima iz Prištine poručuje – nastavite da sanjate da ćete dobiti sve, a da ne date ništa.
Portparol britanskog ministarstva spoljnih poslova je u izjavi za Politiko rekao da se ta zemlja takođe protivi promenama granica na Balkanu i da London smatra da bi Srbija i Kosovo trebalo da reše problem uzajamnim priznanjem.