Ministarka Čomić u Vranju o novom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti

VRANJE

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić sa saradnicima posetila je, u sredu, Vranje, gde se susrela sa gradonačelnikom Slobodanom Milenkovićem i predstavnicima lokalnih samouprava iz Pčinjskog okruga.

Pre sastanka ministarka Čomić je izjavila da je ovo prilika da se razgovara o novom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, zabrani i diskriminaciji sa svim relevantnim subjektima, koji su na lokalnom nivou zaduženi za njegovu primenu.

„Naš zajednički zadatak je da pokažemo da je pored dobrih propisa iz ove oblasti, moguća i njihova što bolja primena u praksi. Teme današnjeg sastanka su i strategije Ministarstva, ali i održivi razvoj Srbije do 2030. godine. Želimo da do tada u Srbiji realizujemo dijalog u kojem ćemo sa lokalnog niova dobijati informacije, podatke i ideje i da to prenosimo na nacionalni nivo. Ministarstvo je alat za realizaciju i primenu odredaba zakona i uvek će pružiti podršku i pomoć lokalnim samoupravama“, rekla je Čomić.

Ona je dodala da da se vrlo često u izveštajima Evropske komisije o evropskim reformama Srbije kaže da naša zemlja ima odlične propise, ali da se oni ne primenjuju.

„Naš zajednički posao je da na ovakvim sastancima sa predstavnicima lokalnih samouprava opovrgnemo te tvrdnje“, rekla je ministarka.

Gradonačelnik Milenković je istakao da lokalna samouprava čini sve da se zagarantovana prava naših građana, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, maksimalno poštuju.

„Preduzimamo mnoge aktivnosti na podizanju svesti o neophodnosti društvenog i socijalnog dijaloga. U tom smislu Grad Vranje pokrenuo je mnoge mreže, pre svega, Lokalnu mrežu za borbu protiv trgovine ljudima, gde se dijalog sprovodi na više nivoa i u koji su uključene republičke institucije, tužilaštvo, policija, centar za socijalni rad, zdravstvene ustanove, kao i lokalna samouprava. Posebna pažnja posvećuje se odnosu prema romskoj nacionalnoj manjini, koja čini 5 odsto stanovništva Vranja. U tom smislu formirani su mobilni timovi za njihovo socijalno i ekonomsko osnaživanje. Grad Vranje je od 2018. godine započeo proces rodno odgovornog budžetiranja. Svake godine, u budžetu se predviđaju određene programske aktivnosti i uz poštovanje Zakona o budžetskom sistemu, cilj je da se do 2024. godine zaokruži proces postupnog uvođenja rodno odgovornog budžetiranja za sve budžetske korisnike. U narednom periodu kao odgovorna lokalna samouprava u saradnji sa Ministarstvom preduzećemo sve aktivnosti da unapredimo rodnu ravnopravnost”, istakao je Milenković.

Nakon Vranja, kako je najavljeno, ministarka Čomić će popodne posetiti Bujanovac gde je planiran sastanak sa predstavnicima Nacionalnog saveta Albanaca.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare