BEOGRAD
Posle tri meseca hajke na zamenicu glavnog urednika Novinske agencije FoNet, Tamaru Skrozzu, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić njenu izjavu kvalifikuje kao “trapavu” i “govor mržnje”, ali konstatuje da nije pozvala na ubistvo predsednika države ili nekog drugog.
„Jedna trapava, nespretna izjava koja je izletela, koja nije bila dobro formulisana“, ocenio je ministar.
A šta je rekla Tamara Skrozza
U televizijskoj emisiji „Da sam ja neko“, pričajući o događajima u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine, Skrozza je kazala: “Ta noć između 5. i 6. oktobra, po mom mišljenju, sada post festum, trebalo je da izgleda potpuno drugačije. Neću da sada pričam kako, da ne bismo imali probleme, ali što se mene tiče ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije.“
„Da je ta noć bila drugačija i da smo se 6. oktobra probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete“, dodala je.
Ministar ponovo istoričar
Na pitanje zašto mu nije palo na pamet da se u izjavi mislilo da je neko trebalo da bude uhapšen ili lustriran, ministar Ristić pozvao se na svoje zvanje i kompetencije istoričara, rekavši da je kao istoričar drilovan da analizira istorijske izvore.
„Ono što je Skrozza rekla je istorijski izvor, snimljena izjava, istorijski izvor prvog reda, jer je reč o audio-vizuelnom zapisu. Ona je izrazila žaljenje što se 6. oktobra se nismo probudili bez nekih ljudi, poučeni lekcijama iz istorije, pa ne želi da ulazi u detalje da ne bismo imali problema“, kazao je Ristić.
Istakao je i da bi mogao da predoči lekcije iz srpske istorije o ljudima bez kojih „smo se probudili“, koji nisu ni suđeni noću, niti su lustrirani noću, pa je naveo sledeće primere: „Mi smo Karađorđa ubili tokom noći, pa smo tokom noći ubili i kralja Aleksandra i kraljicu Dragu.“
“Svi imaju odgovornost za izgovorenu reč”
Na navode da je Skrozza ugrožena, ministar Ristić je istakao da svi moraju da imaju odgovornost za izgovorenu reč i da nije dobro da bilo ko kaže da u Srbiji jednog dana ne bi trebalo da se probudimo bez nekih ljudi. „Moramo da snosimo odgovornost za ono što izgovorimo i ono što uradimo“, rekao je Ristić.
Da li su aršini za sve jednaki?
Nad Skrozzom se iživljavao tabloid „Informer“ i na naslovnoj strani slagao da je rekla „Vučića je trebalo ubiti 5. oktobra“.
Kada se malo slegla prašina, putem televizije Pink obratio joj se i sam predsednik, koji je nastavio sa tvrdnjama da ga novinari, među kojima je i Skrozza „dehumanizuju”.
I dok je vlast nemilosrdno koristila svoje medijsko i botovsko oružje, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ni rečju nije pomenulo režimski tabloid koji Skrozzi crta metu na čelu, ali joj je zato spočitalo „govor mržnje“.
Ristić je sada ipak osudio kampanju protiv Skrozze.
Kompas / Vreme