PRIŠTINA
Šefica poslaničke grupe Pokreta Samopredeljenje Mimoza Kusari-Ljilja, u jutarnjem programu RTK2, ocenila je da je bezbednosna situaciju u sredinama gde žive Srbi povoljna i istovremeno osudila nedavni napad na trinaestogodišnjeg dečaka u selu Gojbulja kod Vučitrna.
„Ono što se desilo, naravno da nije prihvatljivo, takođe, to je nešto što osuđujemo. Malo dete je u pretučeno, stvarno mi je bilo žao jer to nije stav i atmosfera na Kosovu. Možemo gledati statistiku policije Kosova, dakle bilo je veoma malo međuetničkih incidenata. Mislim da je bezbednost dobra, ali trebamo biti svi pametni i da poštujemo jedni druge.“
Kusari-Ljilja ističe da je Kosovo za dijalog i sve ono što je u skladu sa Ustavom i intersima građana. Zajednicu srpskih opština vidi kao ozbiljan izazov u pregovorima, dodajući da je kosovska strana ponudila i drugačija rešenja od ona koja su dogovorena sporazumom o ZSO.
„Ima druge verzije, ali naravno, ne treba da bude protiv Ustava Kosova kao što već imamo odluku Ustavnog suda. Drugo, ima drugih varijanata, ono što je premijer kurti predložio je verzija koju danas imamo u Srbiji sa drugim etničkim grupama, kao nacuonalni savezi na lokalnom nivou ali koja će biti na kraju to još ne znamo jer se još uvek priča o tome.“
Komentarišući usvajanje rezolucuje kojom se osuđuje genocid u Srebrenici, Kusari-Ljilja je rekla da ona sa sobom nosi poruku novim generacijama da se slični događaji ne smeju ponoviti i dodala da rezolucija nije usmerena protiv srpskog naroda.
„Ovde je važno da gledamo u prošlost, da saznamo koji su bili zločini, šta se desilo i da se uspostavi mir kako danas i u budućnosti, sa tim zajednicima, da zločinci budu pred sudom. Naravno da to nije protiv srpskog naroda, meni je žao što nismo imali priliku da zajedno sa kolegama iz Srpske liste zajedno usvojimo tu rezoluciju. Mislim da je važno i za srpsku zajednicu i ovde i za Srbiju da se suoči sa prošlošću.“
Šefica poslaničkog kluba Samoopredeljenje Mimoza Kusari-Ljilja rekla je da je peticija đakovačkih nevladinih organizacija protiv povratnice Dragice Gašić politički motivisan akt i poručila da njen slučaj ne sme predstavljati unutrašnju političku borbu, već se, kako je navela, mora sagledati iz prizme ljudskih prava, pravde i suočavanja sa prošlošću.
Izvor: RTK