BEOGRAD
Žene članice biračkih odbora i posmatračice na izborima održanim 3. aprila bile su izložene psihičkom i fizičkom nasilju, naročito u slučajevima kada su prijavljivane nepravilnosti u izbornom procesu ili odbijale da učestvuju u daljim neregularnostima, rečeno je na konferenciji Akademije ženskog liderstva u Beogradu.
Predstavnici Akademije su predstavljajući preliminarne rezultate svog istraživanja “Izbori bez nasilja” predočili da je na njihovu adresu stilo 12 prijava žena koje tvrde da su bile izložene nasilju u vreme kampanje ili tokom izbornog dana, kao i još sedam žena koje nisu popunile zvaničan obrazac za prijavu, već su poslale mejl.
Prema rečima članice tima Akademije Marije Srdić, primetna je i pasivnost policije i tužilaštva.
Ona je navela primere kontrolorke jedne opozicione liste u Novom Sadu, koja je ometana i vređana tokom izbornog procesa, nakon čega su joj aktivisti Srpske napredne stranke na ulici uznemiravali muža i sedmogodišnjeg sina.
Član zemunskog odbora Stranke slobode i pravde Marija Obradović svedočila je o svojim iskustvima na izbornom mestu 17 u Zemunu, tvrdeći da ju je predsednica izborne komisije vređala, jer je ukazivala na neregularnosti prilikom prebrojavanja glasova.
Profesorka Filozofskog fakulteta Marija Babović napominje da nema demokratije bez rodne ravnopravnosti, ali ni rodne ravnopravnosti bez demokratije.
Kako je istakla, u Srbiji je prisutan rodni režim, o čemu govori i to da je u ponedeljak lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas išao da razgovara sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, a ne nosilac liste Marinika Tepić, kao i to da premijerka Ana Brnabić sluša sve što joj kaže Vučić.
“To je atmosfera partijske i rodne hijerarhije”, naglasila je ona.
Članica Akademije Smiljana Milinkov predstavila je rezultate monitornga medija, koji je sproveden od 7. marta do 10. aprila, a obuhvatio je pet štampanih medija – Politiku, Danas, Večernje novosti, Alo i Informer, kao i Radio-televiziju Srbije, Pink i N1.
Milinkov je kazala da je monitoring pokazao da mediji ne prepoznaju nasilje nad ženama kao važnu temu, a i kad se o tome govori, ne dovodi se u vezu sa izbornim procesom, niti se ta tema stavlja na debatu učesnika u izbornoj trci.