BEOGRAD
Povećava se svest o tome šta znači etički izveštavati o nasilju nad ženama, rekla je danas novinarka i aktivista Jovana Pavlović.
Ona je na konferenciji grupe Novinarke protiv nasilja izjavila da je trogodišnji monitoring izveštavanje medija o nasilju nad ženama pokazao da se o toj temi najmanje govorilo u medijima u pandemijskoj 2020. godini, a najviše lane.
Postoji trend da o nasilju nad ženama najviše izveštavaju portali, navela je Jovana Pavlović i dodala da se o tome najviše govori kroz konkretne priče.
Sa druge strane, najmanje je tekstova i objava u kojima se osim konkretnih primera govori i o fenomenu nasilja nad ženama, rekla je Jovana Pavlović.
Ona je navela da je najčešće kršeno pravilo zaštite identiteta preživele žrtve, pa je 2020. svaka druga objava otkrivala identitet, dok je 2021. taj broj pao na 40 odsto.
Prema rečima novinarke Juronjuza Jovane Stanković, jedan od problema medijskog izveštavanja je što su mnogi tekstovi samo kopirani.
Ukoliko je izvorni tekst bio dobar, bile su dobre sve objave koje su drugi mediji preneli, kao i obrnuto. Veliki problem je i što nije jednak kvalitet izveštavanja u okviru istog medija, pa ponekad tekst bude dobar, ali je naslov ili fotografija neadekvatna za izveštavanje o tako delikatnoj temi, izjavila je Jovana Stanković.
Novinarka nedeljnika Vreme Jovana Gligorijević ocenila je da mediji treba da odustanu od brzine izveštavanja, zbog čega često dolazi do grešaka, ali i od objavljivanja priče po svaku cenu.
Jovana Gligorijević je rekla da ne krše samo tabloidi smernice o izveštavanju o nasilju nad ženama. Navela je primer izveštavanja svih televizija o slučaju glumice Milene Radulović, kada su se u prilozima našli snimci predstava, serija i filmova gde je glumila, a u kojima se nad njom sprovodi neki vid nasilja.
Predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj Maja Branković Đundić izjavila je da novinari mogu pronaći smernice za adekvatno izveštavanje na sajtu grupe Novinarke protiv nasilja.
Izvor: FoNet