Majka u pravno bezizlaznoj situaciji: Decu ne može da prijavi na svoju adresu

SURDULICA

Kako se jedna majka našla u, za nju, pravno bezizlaznoj situaciji i zašto se, usled nemogućnosti da je reši, obratila televiziji N1? Ko je u pravu: policija, koja bez saglasnosti oca odbija da upiše decu na adresu majke koja je dobila starateljstvo, ili majka, koja zbog toga gubi pravo na dečiji dodatak?

Emiliji Đorić-Nikolić je, posle razvoda, sudskom presudom povereno samostalno vršenje roditeljskih prava. Nije više samo želja, sada je i u obavezi da živi sa decom. Ali, kada je probala da ih upiše na adresu gde sada stanuje u Surdulici – nije išlo.

„Oni se pozivaju na član 77 Zakona o porodici, koji uopšte ne govori o tome. Govori član 78. Ne znam u čemu je problem, zaista“, kaže ona.

U konkretnom slučaju je problem, prema saopštenju nadležne Policijske uprave iz Vranja, to što sudskom presudom kojom ona dobija samostalno roditeljsko pravo, nije odlučeno o prijavi prebivališta dece, pa je potrebno da majka pred nadležnim sudom pokrene postupak protiv oca maloletne dece za delimično lišenje roditeljskog prava u tom delu. Ili, kako tumače u policiji, da priloži saglasnost oca za prijavu prebivališta dece.

„Ne znam zašto se pozivaju na član 77 Porodičnog zakona. Ovde nema ničeg o prijavi prebivališta“, dodaje Emilija.

To kaže ona, a Zakon o prebivalištu koji spominje, u stavu 4 precizno kaže: „Ako roditelji nemaju istu adresu stanovanja, prijavu i odjavu podnosi jedan od roditelja uz saglasnost drugog“ ili, što važi za njen slučaj – „roditelj koji u skladu sa zakonom samostalno vrši roditeljsko pravo“.

„Ovde nema prostora za različita tumačenja, zakon je ovde jasan“, poručuje advokat Aleksandar Ilić.

Aleksandar Ilić je advokat i on smatra da je policija u Surdulici pisani zahtev majke morala da primi. Emilija tvrdi da su oni to više puta odbili da učine.

„Upravo je to smisao tog vršenja roditeljskog prava na taj samostalan način. Sud je odlučio – to nije tek tako povereno nekom da vrši samostalno roditeljsko pravo. U tom sudskom postupku učestvovao je i Centar za socijalni rad, procenjivao šta je u najboljem interesu deteta“, navodi Ilić.

„Pravni savetnik iz opštine mi je rekao da oni pogrešno tumače zakone i da se obratim MUP-u u Beogradu“, kaže Emilija Đorić Nikolić.

N1: Jel imate utisak da se neko zauzeo za Vas i da postoji želja institucija da vam se nekako zajedno pruži pomoć?

„Ne, ja sam misliila da bi tako trebalo da se postupa, ali to u praksi nije tako“, odgovara Emilija.

Izvor: N1

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare