LESKOVAC
Lovačko udruženje „Manojlovce“ ima veoma dugu tradiciju. Osnovano je između dva svetska rata, a danas okuplja 260 lovaca. Jedno od prihvatilišta za fazansku divljač na putu ka Rajnom Polju obišao je i gradonačelnik Goran Cvetanović, koji je pohvalio izgled ovog prihvatilišta stavljenog u funkciju prošle godine.
„U izgradnju prihvatališta je Lovačko udruženje uložilo preko milion dinara, kao i mnogo truda i rada svojih članova. Ovo je objekat koji je prema svom kvalitetu među boljima tog tipa na jugu Srbije. Želim da kažem da je budućnost svakog lovačkog udruženja u lovnom turizmu. I u tom pogledu, lovačka udruženja mogu da računaju na našu podršku. Od lovnog turizma Srbija godišnje zaradi oko tri miliona evra, dok je na primer prihod Austrije, koja ima slične mogućnosti za lovni turizam – pola milijarde evra. Stvaranjem određenih kapaciteta, stvorila bi se mogućnost da lovci borave što više na našim prostorima i da na taj način obogatimo turističku ponudu našeg kraja, ali i ostvarimo veće prihode,“ rekao je Cvetanović.
„Mi se najvećim delom finansiramo od članarine, a vanredne prihode imamo od obuke lovačkih pasa, kao i nešto od budžetskog fonda za razvoj lovstva Uprave za šume pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede“ kaže upravnik lovišta Boban Ilić.
„Imamo više objekata, odnosno hranilišta koji pomažu da divljač ima bolje uslove. Imamo 18 hranilišta za krupnu, 60-ak za sitnu divljač, 26 solišta, osam visokih čeka i raznih drugih pomoćnih objekata. U planu je da se ogradi još jednom zaštitnom ogradom prihvatalište za fazana, kako bi se sprečili upadi predatora,“ dodao je on
Na području Leskovca je ugrožena vrsta zec, a sličnih problema imaju i druga udruženja u Srbiji, rečeno je danas.
S druge strane broj jarebica je u ekspanziji.