Kako do povoljnih izvora finansiranja poslovanja

LESKOVAC

U Regionalnoj privrednoj komori Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga održana je sednica Parlamenta privrednika sa temom „Kako do povoljnih izvora finansiranja poslovanja“. Razgovaralo se o tome kako aktuelna zbivanja na svetskom nivou (post-kovid, ukrajinska kriza, ratni sukobi, rast cena energije i sirovina, povećanje kamatnih stopa…) utiču na finansiranje poslovanja privrednih subjekata u Republici Srbiji, kako pronaći što povoljnije izvore finansiranja i što uspešnije aplicirati za njih kako bi došlo do smanjenja rizika poslovanja i unapređenja okvira i prakse nesolventnosti. Posebna pažnja u programu posvećena je merama i postupcima za očuvanje vitalnosti kompaniaa, pravovremeno reagovanje na zahteve tržišta, obezbeđenje kontinuiranog finansiranja poslovanja, posebno u uslovima koje su nametnula aktuelna zbivanja u svetu. Prof. dr Dejan Erić, profesor Beogradske bankarske akademije, kaže da su izvori finansiranja jedno od najosetljivijih pitanja za svakog poslovnog čoveka i privredno društvo.

„Postoji široka lepeza finansiranja, od tradicionalnih, ali sve više ima i alternativnih. itno je znati i da izvori finansiranja kasnije opredeljuju način funkcionisanja organizacije, utiču na poslovne performanse, učinke, rezultate, utiču na nivo rizika. Ideja današnjeg predavanja je da ljudima pokažemo koji su to tradicionalni, a koji alternativni izvori, o čemu treba da vode računa prilikom apliciranja. Besplatni izvor finansiranja poput pomoći ili donacija deluje lepo, ali da bi to dobili morate da imate određene papire ili uslove. Neko kaže da je povoljan izvor jeftin kredit, ali šta je jeftin kredit u uslovima promenljivih kamatnih stopa gde nešto što je danas jeftino sutra može da bude skupo? Cela poenta priče je da se ne vežemo samo za finansiranje nego za čitav set poslovnih odluka o kojima treba voditi računa, pre svega o strategijama, ciljevima, biznis modelu. Onda i nešto što na prvi pogled možda i izgleda kao skuplji izvor finansiranja, može da bude povoljan izvor finansiranja kada imate dobar poslovni model. Dakle, ideja je da malo proširimo vidike, da napravimo jednu malu mentalnu gimnastiku, da ljudima ukažemo kako da razmišljaju, a ne da sede i čekaju da ih neko pozove, da im udeli neku milostinju, nego da budu proaktivni i da pripreme dokumenta da mogu da apliciraju za različite vidove finansijskih sredstava.“

Sednica je održana u okviru Programa rešavanja pitanja dugovanja i prestanka poslovanja privrednih subjekata Zapadnog Balkana, koji Privredna komora Srbije realizuje u saradnji sa Ministarstvom privrede, Ministarstvom pravde, Međunarodnom finansijskom korporacijom – članicom Grupe Svetske banke i uz podršku Vlade Švajcarske. (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare