Izložba grafika “Pariska mapa” Mehmeda Slezovića

LESKOVAC

U Galeriji Narodnog muzeja u Leskovcu otvorena je izložba grafika „Pariska mapa“. Autor Mehmed Slezović rođen je u Novom Pazaru 1960. godine. Diplomirao je slikarstvo u klasi profesora Radenka Miševića na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Doktorirao iz oblasti teorije umetnosti sa temom „Umetnički crtež u savremenoj praksi i teoriji“. Od 2008 godine profesor je slikanja i crtanja na Departmanu za umetnost Univerziteta u Novom Pazaru. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije od 1987 godine. Priredio je preko 70 samostalnih i više od 300 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Izložbom „Pariska mapa“ autor ukazuje na trajnu privlačnost Pariza kao inspirativnog jezgra za ličnu introspekciju i nasleđa kulture. Želja autora je i pokazivanje koliko i „tvrde“ tehnike visoke štampe, poput linoreza, mogu biti podatne za istraživanje fluidnih aspekata svetlosti gradskog tkiva čiji rezultati domašaju metafizičke horizonte. Svojim radovima autor naročito ističe sloj značenja kao grada svetlosti, što se dalje manifestuje kao likovni izazov za istraživanje svetlosti i boje u grafičkom mediju visoke štampe.

„Inicijalni momenat koji me je inspirisao da po prvi put dođem u Leskovac je da sam sreo dosta zanimljivih i dobrih ljudi iz Leskovca“ kaže Mehmed Slezović.

„Ova izložba je šetala po Srbiji i svaki put kad je vidim u nekom drugom prostoru, prosto oživi neke moje luminiscencije na Pariz, grad svetlosti. To je grad koji ima enormni broj muzeja, tu je skupljeno celokupno blago koje čovečanstvo pravilo tokom svoje istorije. Neverovatni su muzeji istočnjačke umetnosti, zapadne umetnosti, franscuske umetnosti… Grad koji ne može da se uporedi sa nijednim drugim u svetu. Smatram da umetnici moraju makar jednom da odu u Pariz, poput vernika koji idu u Meku ili Jerusalim, da provedu neko vreme u njemu, da upiju taj duh. Tamo zaista umetnici dolaze sa svih strana, to je jedno mesto mladosti, susretanja duha, kosmopolitski prostor gde svako nađe mogućnost sopstvenog duhovnog, kulturnog i uopšte humanističkog ovaploćenje i obogaćenja. Iz takvih poriva je nastao i ovaj opus.“ (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare