VLASOTINCE
Prvog dana u petak u okviru manifestacije ,,Vinskog bala” u dvorištu Kulturnog centra priređena je izložba na temu „Graditeljsko nasleđe Vlasotinca“. Izložbu je priredio Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš u saradnji sa Građevinsko-arhitektonskim fakultetom i uz logističku podršku Kulturnog centra i opštine Vlasotince. Pozdravljajući mnogobrojne prisutne direktor Kulturnog centra Maja Marković je istakla:
- Pored izložbe „Graditeljsko nasleđe Vlasotinca“ priređena je i prateća izložba „Očuvanje graditeljskog nasleđa: stara čaršija Vlasotinca“, koja je nastala u okviru istoimene radionice koju su radili studenti pomenutog fakulteta. Za Kulturni centar je od neprocenjive važnosti višedecenijska i veoma uspešna saradnja sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Niš, sa kojim sarađujemo brinući o spomenicima i objektima. Ovaj projekat realizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i od velikog je značaja za našu varoš. On će biti polazna osnova za proglašenje prostorne kulturno-istorijske celine u centru i način da se sačuva stara čaršija kao jedna od retkih u Srbiji. Ja se nadam da ćemo uspeti da sačuvamo bar deo graditeljskog nasleđa, a samim tim da sačuvamo i identitet Vlasotinca – .
U ime lokalne samouprave prisutnima se obratio Bratislav Valčić, opštinski većnik zadužen za kulturu, ističući da se 80-ih godina prošlog veka graditeljskim nasleđem Vlasotinca najpre bavio prof. dr Srđan Marković, a kasnije njegov student Aleksandar Kadijević.
- Svakako najobuhvatnije istraživanje uradila je naša koleginica, doskorašnji kustos u Zavičajnom muzeju i istoričar umetnosti Danica Valčić, koja je objavila knjigu „Graditeljsko nasleđe Vlasotinca“. Ovaj projekat uradio je Zavod uz finansijsku pomoć Ministarstva kulture. Pojedinih objekata iz stare čaršije Vlasotinca više nema, na njihovom mestu nalaze se novi, moderniji objekti, ali ipak ima dosta toga što bi trebalo sačuvati, a studija nam pruža upravo tu mogućnost – kazao je Bratislav Valčić.
Ističući svoje zadovoljstvo i naglašavajući da studija predstavlja osnovu za dalji rad, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Dušan Andrejević je ovom prilikom rekao da je studija u stvari osnova da postanemo svesni šta sve postoji u Vlasotincu i šta smo dužni da sačuvamo za budućnost.
Ivana Cvetković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš je rekla:
- Ideja je bila da prepoznamo i istaknemo nasleđe Vlasotinca kako bi šira javnost mogla da upozna vlasotinačko kulturno nasleđe. Potrudili smo se da ponudimo i rešenje na koji način je moguće nastaviti unapređenje čitave čaršije. Želimo da prepoznamo naše male gradove i njihov identitet kako oni ne bi nestajali, odnosno utapali se u modernističko. Nadamo se da ćemo saradnju nastaviti i na dalje – .
Otvarajući izložbu i podsećajući na slavnu istoriju vlasotinačkog kraja državni sekretar Ministarstva kulture, prof. dr Dejan Antić je kazao:
- Istraživanje nije obuhvatalo samo Vlasotince već i lužnički kraj gde zaista ima ozbiljnog graditeljskog nasleđa. Reč je o predivnoj evropskoj arhitekturi Srbije 19. i 20. veka. Ovo što je Zavod uradio verujem da će biti na veliku korist Vlasotincu, a i šire. Krajnje je vreme da naše graditeljsko nasleđe svima pokažemo. Ministarstvo kulture je za ovaj projekat izdvojilo skoro milion dinara, i nastaviće da podržava ovakve i slične projekte. Sa predsednikom opštine dogovorili smo da se radi na rekonstrukciji Zavičajnog muzeja kako bi ovo mesto postalo mesto okupljanja ne samo Vlasotinčana već i mnogih turista, gde će moći da se vidi kompletna istorija Vlasotinca od praistorije do današnjih dana, i gde će se organizovati mnoga kulturna dešavanja .
Predstavnici Zavoda uručili su skice prisutnim građanima čiji se objekti nalaze u pomenutoj studiji.
Ovom prilikom predsednik opštine Bratislav Petrović i zamenik predsednika Vladimir Kocić uručili su prof. Dejanu Antiću umetničku sliku. (kraj) VS/LJS