Izložba “Čuvari kulturne baštine-70 godina” u narodnom muzeju

LESKOVAC

U Narodnom muzeju u Leskovcu izložbom „Čuvari kulturne baštine – 70 godina“ obeleženo je 70 godina postojanja ove ustanove. Do sada je muzej prikupio, dokumentovao i muzeološki obradio preko 40.000 predmeta, od kojih do sada neki izabrani za ovu izložbu su retko ili nikada nisu izlagani. Predmeti izabrani za izložbu su tematski razvrstani i svi oni, svaki na svoj način, govore o prošlosti leskovačkog kraja i juga Srbije.

Dejan Antić, predsednik Upravnog odbora leskovačkog muzeja, je rekao da je muzej za ovih sedam decenija uspeo da se transformiše u vrhunskog negovatelja kulture i čuvara vrednih materijalnih ostataka jednog područja od najranijih epoha ljudske civilizacije do naših dana.

„Držeći se savremenih standarda muzeologije u depoima leskovačkog muzeja se čuvaju dragoceni predmeti iz srednjeg veka, perioda antike, perioda turskog ropstva, 19. i 20. veka kada su se južnosrbijanci stradali i borili se za slobodu. Vodeći računa o tome i da će sadašnjost biti prošlost generacijama koje dolaze, zaposleni u muzeju u Leskovcu čuvaju i savremene predmete kojima će nekada biti oslikana istorija naših dana i mi sami.“

Direktorka Narodnog muzeja ističke tematsku heterogenost izložbe jer, muzejskim načinom izražavanja, spaja predmete posebnih odlasti u jedinstven prostor, što daje karakter minimizirane stalne postavke.

„S druge strane, ona je tematski precizno i jasno određena time što ima svečarski karakter i što je njena svrha da prezentuje sam muzej kao ustanovu koja brine o pokretnim umetničko-istorijskim predmetima. Izloženi predmeti čine muzejsku ogrlicu, priču o našoj prošlosti, ali i o kolegama koji su ih sakupljali, razvrstavali, proučavali i o njima brinuli. Od kremenog sečiva iz srednjeg neolita do raketnog projektila iz 1999. godine, više od 8.000 godina istorije prikazano je na izložbi.“

Izložbu „Čuvari kulturne baštine – 70 godina“ otvorio je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović koji je podsetio da je muzejski eksponati svedoče o osmomilenijumskoj istoriji našeg kraja, o njegovom civilizovanom razvoju, o smenama naroda, o kulturi i ljudima koji su ovde živeli, značajnim događajima koji su se ovde dešavali.

„Ta kulturna istorijska nit najbolje može da se uoči u ovoj instituciji. Za ovu priliku kustosi muzeja odabrali su ne samo ono što brižljivo i pažljivo čuvaju, štite i proučavaju, već i ono što predstavlja važna čvorišta na dugoj istorijskoj i civilizacijskoj niti.“

Izložba je postavljena na tri nivoa i biće otvorena za posetioce do februara meseca.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare