Grad od sledeće godine plaća vlasnicima sterilizaciju pasa

LESKOVAC

U planu je proširenje kapaciteta azila za pse u Željkovcu sa 150 na 250 mesta, za šta je izdvojeno 8,4 miliona dinara. Ovo je jedan od dva azila koji postoje na teritoriji grada i nakon izgradnje 2016. godine nastavljena su ulaganja u objekat. Predsednik Privremenog organa grada Leskovca Goran Cvetanović tokom obilaska azila podsetio je da su ulaganjem od 19 miliona dinara tada izgrađene upravna zgrada, smeštajne jedinice, izolator, ograda kompleksa i septička jama.

„Psi lutalice se nalaze na ulicama mnogih svetskih gradova i to je problem koji zahteva delovanje sa više aspekata. Pored prihvatilišta potrebno je da vlasnici budu odgovorniji, da ne ostavljaju svoje ljubimce na ulici, da ih sterilišu ukoliko se ne bave uzgojem i brinu o svojim najboljim prijateljima. Od naredne godine, pored pasa koji budu zbrinuti od strane JKP „Komunalca“, odnosno službe ZOO higijene i koji budu sterilisani, čipovani i vakcinisani, iz budžeta grada će svim zainteresovanim vlasnicima biti omogućeno da obave sterilizaciju o trošku grada. Na zapadu se drugačije sprovodi briga o psima, samo registrovane odgajivačnice mogu da se bave razmnožavanjem i prodajom. I to bi trebalo urediti i kod nas. Ovde imamo zbrinute rasne pse koji su napušteni, vodimo brigu, ali i dalje postoji problem, zato proširujemo kapacitete i nastavljamo ulaganja.“

Vladimir Sinadinović, direktor JKP „Komunalac“ pod čijom nadležnožću je rad azila, kaže da su izgradnjom prihvatilišta u Željkovcu poboljšani uslovi za boravak napuštenih životinja.

„Proširenjem kapaciteta koje se trenutno vrši podići ćemo nivo kvaliteta, ali i kvantiteta usluga našim napuštenim životinjama. Ukupan broj pasa koji imamo u prihvatilištima jeste 350. Ovde imamo oko 150 i neki plan je da kada bude završeno proširenje da ovde smestimo još stotinak pasa. Udomljenje pasa se vrši svakodnevno, od 9 do 17 časova su vrata prihvatilišta u Željkovcu, ali i Turekovcu otvorena za naše sugrađane i udruženja za zaštitu životinja.“

Sinadinović je apelovao na građane da i oni pomognu u zimskom periodu kada su neophodne donacije azilima u vidu stare garderobe.

„Ono što nas očekuje kada je u pitanju zoohigijena, a nije neposredno povezano sa čuvanjem napuštenih životinja jeste investicija koja će se uskoro desiti. Govorimo o postrojenju za kontinuirano upravljanje životinjskim otpadom, ono će se izgraditi u početku prihvatilišta. Investicija vredna između 55 i 60 miliona dinara. U toku je izrada projekta za građevinsku dozvolu. Ja se nadam da ćemo istu dobiti do kraja godine, da ćemo naredne godine dobiti izvođača radova i krenuti sa radovima. Ovim postrojenjem ćemo podići nivo iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine i moći ćemo da na adekvatan i ekološki prihvatljiv način tretiramo otpad životinjskog porekla, odnosno da tretiramo leševe uginulih životinja kao i otpatke životinjskog porekla koje dobijamo preradom u klaničnoj industriji.“

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Mitar
Mitar
11 dana pre

Nekoliko puta sam video gde se sistamatski psi izbacuju nasred autoputa. Apelujem da se sa tim prestane, jer je to prvenatveno opasno po vozace, a na kraju i po komsije ljudi koji zive u blizinu nekog ko takvo zlodelo moze da ucini.