BEOGRAD
Poslanici opozicije i vlasti, kao i neki ministri, sukobili su se u skupštini uoči rasprave o predlogu budžeta za narednu godinu.
BBC News
Višegodišnje podele u društvu kulminirale su u ponedeljak, 25. novembra fizičkim sukobom poslanika vladajuće koalicije i opozicije u Skupštini Srbije, na prvoj sednici posle tragedije u Novom Sadu početkom meseca u kojoj je 15 ljudi poginulo, a dvoje je teško povređeno.
Neposredno uoči početka sednice na kojoj treba da bude razmotren predlog budžeta za 2025. godinu, poslanici su se najpre unosili jedni drugima u lice, usledilo je koškanje, udarci i polivanje vodom.
U sukobima su učestvovali i pojedini ministri, videlo se u prenosu skupštinskog zasedanja.
„Hteli smo da ukažemo da su članovi vlade krivi za tragediju u Novom Sadu.
„Zalepili smo nalepnice ‘krvave su vam ruke’ gde sede ministri, a onda me je udario (Zlatibor) Lončar, ministar zdravstva. Nisam hteo da odgovorim. Kolege su ušle u odbranu i posle ste videli šta je bilo”, rekao je opozicioni poslanik Radomir Lazović za BBC na srpskom.
Sednica je „prošla u skladu sa ponašanjem opozicije u poslednjih 10 godina”, kaže Radoslav Milojičić Kena, poslanik vladajuće Srpske napredne stranke – koji je do 2020. bio u taboru opozicije – za BBC na srpskom.
„Tuči nije mesto u Skupštini. Opozicija zove pogrdnim imenima, pokušali su da napadnu ministre, da zalepe neke pamflete, što nije dozvoljeno. Krenuli smo da ih skidamo i onda su oni izazvali incident”, rekao je Milojičić.
Posle sukoba i pauze, predsednica Skupštine i visoka zvaničnica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Ana Brnabić je pročitala 68 tačaka dnevnog reda kao objedinjenu raspravu, među kojima je i rasprava o budžetu za 2025. godinu.
Tada je zaključila raspravu i sednica je prekinuta.
Nije poznato kada će glasanje o budžetu biti održano.
Opozicija je predlagala i da se glasa o nepoverenju vladi zbog tragedije u Novom Sadu, ali je predsednica skupštine odbila da ga uvrsti u dnevni red.
Šta se dogodilo u Skupštini?
Kada su ministri ušli u salu, poslanici opozicije su ih dočekali porukama „ruke su vam krvave“, često isticanim tokom protesta posle pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.
Opozicija, aktivisti i demonstranti optužuju vlast za korupciju i traže da se utvrde odgovorni za tragediju.
Poslanici su u Skupštini nosili i transparent sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kojem su šake obojene u crveno, vičući „ubice, ubice“ i duvajući u pištaljke.
Istovremeno, ustali su i poslanici vladajuće koalicije sa porukama u rukama: „Žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime“.
Sa balkona su razvili i transparent: „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad”
Potom su krenuli jedni ka drugima i došlo je do guranja i tuče.
„'Smirite se, smirite se, obezbeđenje da reaguje”, govorila je Brnabić.
Obezbeđenje je pokušalo da se ispreči između dve grupe poslanika, ali su nastavili da razmenjuju udarce i gađaju jedni druge papirima.
U prenosu uživo na Radio-televiziji Srbije nije moglo da se čuje šta poslanici jedni drugima dobacuju jer je bio isključen ton, osim kada se obraćala Ana Brnabić.
Poslanici su se potom vratili na mesta, ali su incidenti nastavljeni.
Nekoliko poslanica vladajuće koalicije na galeriji skupštinske sale ponovo su razvile transparent: „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad”, zbog čega su se iz opozicije popeli na galeriju i pokušali da ga uklone.
Kada su se strasti donekle smirile, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević pokušao je da obrazloži predlog zakona o budžetu, ali mu poslanici opozicije to nisu dozvolili, duvajući u pištaljke i vuvuzele.
Oko velikog transparenta vladajuće koalicije bilo je natezanja i kod skupštinske govornice, da bi iz opozicije odgovorili drugim transparentom – velikom krvavom rukom.
Brnabić je potom prekinula sednicu, a poslanici vladajuće koalicije i ministri su napustili salu.
Reakcije
Predsednica parlamenta Ana Brnabić ubrzo se obratila javnosti.
Rekla da „ovakvo gaženje dostojanstva Skupštine Srbije nikada nije viđeno, osim kada su ovaj dom palili 5. oktobra”, kad je srušen režim Slobodana Miloševića.
I na to joj je opozicija odgovorila pištaljakama i vuvuzelama, ometajući konferenciju za medije u skupštinskom holu.
Brnabić je rekla i da bi „ovako Srbija izgledala da su oni na vlasti“, kao i da su poslanici opozicije „plaćeni da naprave haos i zemlju destabilizuju”.
Optužila je pripadnike opozicije da su „počupali sve mikrofone, polomili ekran za vođenje sednice, učinili sve da unište salu i da onemoguće dalje održavanje sednice”.
Dragan Đilas, lider opozicione Stranke slobode i pravde (SSP), potom je rekao da je Brnabić „po nalogu (predsednika Srbije) Aleksandra Vučića izvršila državni udar i ugasila parlament”.
„Počela je sa tim kada je odbila da na dnevni red stavi zahtev više od 80 poslanika opozicije za raspravu o poverenju Vladi zbog ubistva i zločina u Novom Sadu, a onda je celu stvar završila svojim karikaturalnim vođenjem sednice.”
Marinika Tepić, potpredsednica SSP-a, objavila je na Iksu da je crvenom tečnošću polila poslanike SNS-a Milenka Jovanova i Vladimira Đukanovića koji je „pesničio njene kolege”, zbog čega joj je Bečić „zavrnuo ruku i oborio je na pod”.
Jovanov je u međuvremenu opoziciji poručio da „prestanu da maltretiraju građane Srbije”, kao i da su „bili narodni poslanici, a postali su narodni nasilnici”.
Zbog tragedije u Novom Sadu uhapšeno je 13 ljudi, među kojima ministar građevinarstva i infrastrukture u ostavci Goran Vesić, bivši direktor Infrastrukture Železnice Srbije Nebojša Šurlan, bivša v.d. direktora Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
Među zahtevima protesta posle tragedije su i ostavke premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.