Dejan Bajramović: Politizacija Nacionalnog saveta Roma u korist vlasti

VRANJE

„Nijedna vlast u Srbiji u poslednjih 20 godina nije ostavila na miru Nacionalni savet Romske nacionalne manjine, politizacija je bila u korist vlasti koja je na poziciji donošenja važnih odluka”, smatra i ujedno upozorava u razgovoru za Regionalnu informativnu agenciju JUGpress Dejan Bajramović, aktivista Roma iz Vranja i bivši gradski većnik za nacionalna pitanja u gradskoj vlasti.

Bajramović ukazuje na delikatan put Nacionalnog saveta Roma (NSR) od osnivanja do danas.

„NSR je tokom gotovo dve decenije postojanja i rada prešao promenljiv put od nejasno definisanih nadležnosti, preko zlatnog doba osnivanja medija i sopstvenih ustanova, zavoda za obrazovanje, kulturu, očuvanje jezika, identiteta, stvaranja mostova prema većinskom stanovništvu, Srbima, kao i drugim nacionalnim manjinama, pa sve do politizacije koja je zahvatila ovo telo”, navodi Bajramović.

Sagovornik JUGpress-a postavlja pitanje i ujedno traži odgovor: koliko su pripadnici romske populacije zadovoljni radom i ulogom NSR?

„Među Romima i Romkinjama vlada nepoverenje prema NSR i nezadovoljstvo njegovim radom, zadnji izbori su potvrdili moje tvrdnje, jer pored loše informisanosti Roma u Republici Srbije, u Vranju sa Gradskom opštinom Vranjska Banja dovedeni su u pitanje i svedeni na minimum važnost izbora i uslovi za slobodno izraženu volju pripadnika Romske nacionalne zajednice, budući da su većinske političke stranke koje su na vlasti, nastavljajući ono što se godinama radilo, imale svog „džokera” koji je ne svojom voljom, a mali broj je bio svojom voljom, u brigadi za manipulisanje i delegiranje predstavnika u NSR”, napominje Bajramović.

Nakon izbora za NSR, u Bajramoviću su se preplitali i radost i žalost!

„Koliko se radujem što najzad iz Vranja, dela grada Gornje čaršije, imamo visoko pozicioniranog predstavnika u Predsedništvu NSR, toliko sam i žalostan, budući da nema rezultata zbog poslovnih obaveza delegata, a i dalje dominiraju delegati iz Vranjske Banje i Bujanovca zato što Romi iz gradskih čaršija nisu složniji i stabilniji”, ističe Bajramović. 

Sagovornik JUGpress-a ukazuje na probleme u procesu formiranja lokalnih saveta.

„NSR treba da formira savete i na lokalnom nivou, u tom postupku je situacija slična sa načinom izbora delegata na državnom nivou, Zakon je u definiciji nacionalnih saveta dao ovlašćenja za najmanje tri mogućnosti, da zastupaju i predstavljaju nacionalne manjine, da učestvuju u procesu odlučivanja u četiri vitalne oblasti, obrazovanju, kulturi, očuvanju i službenosti jezika i pisma i informisanju, uz pravo da u ovim oblastima formiraju ustanove i privredna preduzeća i staraju se o očuvanju kolektivnih i pojedinačnih prava”, objašnjava Bajramović.

Dejan Bajramović se osvrće i na lokalne prilike u Vranju u vezi ostvarivanja prava romske populacije.

„U Vranju imamo Kancelariju za zaštitu i ostvarivanje romskih kolektivnih prava, čuvenu Romsku kancelariju, smeštenu u prostorijama zgrade Mesne zajednice Panađurište, formiran je „novi Kulturni centar”, jer se stara zgrada namenjena za ove ustanove namerno ruinira u Gornjoj čaršiji već 20 godina, imamo i Romski međunacionalni savet i sve to lepo zvuči. Zato se nadamo boljim vremenima i da će Romi i Romkinje na sledećim izborima za NSR svojim glavama odlučivati ko će ih predstavljati, a ko ne”, umereni je optimista Dejan Bajramović. (Kraj) SK/MS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare