BEOGRAD
Uputstvom za sprovođenje izbora Republičke izborne komisije je predviđen način kako da proverite da li je neko zloupotrebio to što vi niste iskoristili svoje biračko pravo, odnosno glasao umesto vas, saop[tila je danas CRTA.
Potrebno je da Republičkoj izbornoj komisiji podnesete zahtev (lično, poštom ili putem veb stranice RIK-a) za informaciju o tome da li je u izvodu iz biračkog spiska evidentirano da ste glasali ili ne.
Ne postoji poseban formular za ovu namenu; neophodno je da navedete :
ime i prezime
matični broj (JMBG)
opštinu/grad gde živite
broj biračkog mesta na kojem ste upisani u birački spisak;
i da priložite očitanu ličnu kartu ili fotokopiju lične karte.
Imate pravo i da zahtevate neposredan uvid u izvod iz biračkog spiska, što će vam biti omogućeno u sedištu RIK-a; ovo rešenje nije baš praktično za građane koji žive izvan glavnog grada.
Šta se dešava ako se ispostavi da je neko zaista glasao umesto vas? Sve što možete učiniti jeste da se obratite policiji ili tužilaštvu, odnosno da podnesete krivičnu prijavu protiv NN lica zbog falsifikovanja vašeg potpisa.
Za vaš slučaj biće nadležna policija ili tužilaštvo u mestu u kojem je krivično delo falsifikovanja počinjeno – dakle, tamo gde je vaše biračko mesto. Ako ništa drugo, to će vam omogućiti da ustanovite imate li posla s pravom, tj. funkcionalnom ili s fantomskom državom.
Član 66. Uputstva za sprovođenje izbora
(1) Svaki birač ima pravo da, posle glasanja, od Komisije zatraži informaciju o tome da li je u izvodu iz biračkog spiska evidentiran da je na izborima glasao ili ne.
(2) Potpisani zahtev za dobijanje informacije iz stava 1. ovog člana podnosi se neposredno Komisiji, ili putem pošte, a može se podneti i putem veb prezentacije Komisije. U zahtevu se navode sledeći podaci: ime i prezime i jedinstveni matični broj građana podnosioca zahteva i naziv opštine/grada i broj biračkog mesta na kojem je podnosilac zahteva upisan u izvod iz biračkog spiska. Uz zahtev se obavezno prilaže i očitana lična karta, odnosno fotokopija lične karte podnosioca zahteva.
(3) Osim dobijanja informacije iz stava 1. ovog člana, svaki birač ima pravo da zatraži i neposredan uvid u izvod iz biračkog spiska u cilju provere da li je u izvodu iz biračkog spiska evidentiran da je na izborima glasao ili ne.
(4) Lice koje usled telesne ili senzorne onesposobljenosti (lice sa invaliditetom) nije u stanju da se svojeručno potpiše u zahtevima iz st. 2. i 3. ovog člana, može da se potpiše tako što će na odgovarajuće mesto u zahtevu otisnuti pečat koji sadrži podatke o njegovom ličnom identitetu, odnosno pečat sa ugraviranim potpisom (faksimil).
(5) Uvid iz stava 3. ovog člana vrši se u sedištu Komisije. O vremenu i mestu uvida Komisija obaveštava podnosioca zahteva telefonom ili na drugi pogodan način. Radi zaštite podataka o ličnosti ostalih birača, uvid se može vršiti samo uz upotrebu odgovarajućeg šablona koji će taj uvid ograničiti samo na onaj red u izvodu iz biračkog spiska koji se odnosi na podnosioca zahteva.