Cvetanović obilazio i JP Pijaca

LESKOVAC

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović posetio je i Javno preduzeće „Pijaca“, a na konferenciji za medije tom prilikom je rekao očekuje da „Pijaca“ zasija novim sjajem, upotpuni novi izgled tog dela grada i zajedno sa obližnjim parkom učini ga estetski prijemčivijom celinom, s obzirom na okolno okruženje koje čine „Lidl“, Roda“, novi stadion, zgrada Duvanske industrije, novo probijanje ulice…

„Grad Leskovac je dao subvencije „Pijaci“ od 2018. do 2020. godine u iznosu od sedam miliona dinara, 2021. godine deset miliona dinara na ime dugovanja prema PVV-u i EPS-u. U toku je smanjenje broja zaposlenih na dobrovoljnoj bazi putem otpremninama u ovom preduzeću i sa 19,3 miliona dinara opredeljenih iz budžeta grada smanjen je broj zaposlenih za 12 lica. Sada u ovom predizeću ima 67 zaposlenih. Pritom se rukovodstvo trudi da poboljša stanje u preduzeću, raspolaže sa skromnim sredstvima koje ulaže u infrastrukturu, uređenje mlečne hale, stočne pijace, pijace u Radničkom naselju…“

Direktor Milan Stojković podseća da je u trenutku kada je preuzeo odgovornost za rukovođenje preduzećem ono imalo 94 zaposlenih, te da je višak zaposlenih bio osnovni problem na kome je trebalo raditi.

„Lokalna samouprava i gradonačelnik su nam pružili ogromnu podršku u tom pogledu, izrađen je program za rešavanje viška zaposlenih i danas preduzeće posluje sa 67 uposlenika. Prošle godine dvanaestoro ljudi je otišlo na dobrovoljnoj bazi uz otpremnine. U 2022. godini radili smo na rekonstrukciji vodovodnih instalacija, na rekonstrukciji platoa naših pijaca, koristili smo sredstva Grada i sprovodili ekološke projekate, kao što je sadnja 380 sadnica na prostoru Kvantaške pijace, što je i ulepšalo naš pijačni prostor. Tokom 12 meseci 2022. godine isplatili smo 12 zarada, te podigli higijenu na viši nivo. Uvedene su i e-fakture, što nam je bila i zakonska obaveza, a sproveli smo i fiskalizaciju, što nam je omogućilo mnogo bolju kontrolu i praćenje svih naših finansijskih tokova u realnom vremenu. Danas „Pijaca“ raspolaže sa 1232 tezge, 29 rashladnih vitrina i 57.000 kvadratnih metara prostora. Treba reći i da „Pijaca“ nema dugovanja što se tiče prinudnih naplata, odnosno već pet godina smo bez blokade, što potvrđuje i izveštaj Narodne banke Srbije. Trenutno imamo četiri sudska spora koje se vode protiv „Pijace“ i tu se radi o radnim pravima. Među njima je radnik koji je imao falsifikovanu službenu ispravu, videćemo kako će sud presuditi, a ostali slučajevi su zbog prebacivanja na druga radna mesta i smanjenja koeficijenta.“

Stojković je naglasio da je finansijski plan za 2023. godinu da ukupan prihod prevaziđe 142 miliona dinara i da će se to postići davanjem dnevnih zadataka i targeta zaposlenima.

„Očekuje nas i organizacioni akt o sistematizaciji radnih mesta, što treba dodatno da unapredi delokrug rada svih naših zaposlenih. Nastavićemo i sa štednjom na svim nivoima naše radne organizacije. Imamo još zaposlenih koji su izrazili želju da na dobrovoljnoj bazi uz zakonski propisane otpremnine napuste preduzeće.“

Govoreći o zakupu tezgi i kapacitetu tezgi, Stojković je rekao da kapacitet „Pijace“ zadovoljava potrebe i interesovanja zakupaca.

„Kod robnih pijaca dolazi do stagnacije, ali to je tako i na državnom nivou. Cena zakupa nije menjana od 2018. godine i mesečni zakup iznosi od 1400-1500 dinara, što zavisi od zone u kojoj se nalazi, dok je dnevna pijačarina od 250-300 dinara. Situacija nije sjajna, ali uz pomoć lokalne samouprave verujem da „Pijacu“ možemo da stavimo na zdrave noge.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare