Burna rasprava o budžetu grada Niša

NIŠ

Glavna tačka današnje sednice Skupštine grada izazvala je , kao i uvek, burnu raspravu. Projektovani budžet grada za narednu godinu iznosi oko 9  ipo milijardi dinara što je za 621 milion 645 hiljada dinara, odnosno  6,15 odsto manje nego prethodni budžet.

Tekući prihodi planirani su u iznosu od 8 milijardi 390 miliona dinara I manji su u odnosuna na plan za 2017. godinu za oko 79 miliona dinara.

Tekući rashodi za 2018. godinu planirani su u iznosu oko  7 milijardi 476 miliona dinara I smanjeni su za oko 615 miliona dinara. U odnosu na plan za 2017 a na bazi ušteda za nabavku usluga I roba , smanjanje dotacija I ostalih rashoda , kao I pojačane kontrole svih rashoda I izdataka.

Izdaci za investicije planirani su u iznosu od oko milijardu 693 milona dinara, što je povećanje izdataka u odnosu na prethodni buddžet 96 milona dinara.

Plate za zaposlene planirane su za 2018. godinu u skladi sa uputstvom Ministarstva finansija tako što je ukupna masa sredstava za plate uvećana u predškolskoj ustanovi za 10 posto a kod ostalih korisnika za pet procenata. Ukupan iznos za sve korisnike na nivou grada koji se finansiraju iz budžeta iznosi oko dve milijarde 156 miliona dinara, što znači povećanje za 125 miliona dinara.   Izvor prihoda u najvecoj meri bice prihodi od poreza na zarade i poreza na imovinu, obrazloženo je na sednici Skupštine

Ostvarenje prighoda od poreza na zarade u 2017. Godini će biti  oko 3,4 milijarde dinara . Ove godine je ostvareno više prihoda po osnovu poreza na zarade , nego u prethodnim godinama. obrazložio je gradskki većnik Mihajlo Zdravković. On je dodao da u decembru mesecu na evidenciji Službe za zapošljavanje ima trenutno 27. 368  nezaposleni lica , što je je najmanje od kada se vodi evidencija u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Početkom 2017. Godine zaposlenih je bilo 75459 ljudi, što je u odnosu na 2015 godinu predstavlja realnirast. Tada ih je bilo 69292.

Vladajuća većina smatra da je budžet reala, racionalan I štedljiv I da je to u skladu sa finansijskom popitikom Republike Srbije , ali to mišljenje ne deli opozicija. Ona smatra da je “ socijalni”.

Šef odborničke grupe Demokratske stranke  Miroljub Stanković smatra da je dohodovna strana realnije isplanirana ali ima primedbe na stavku koja predviđa porast prigoda po osnovu poreza na zarade jer je realno nema. On kaže da je prihod od poreza na zarade koji se sada predviđa na nivou 2012. Godin2Zato, kaže on “ Mi nazadujemo punih šest godina”

“ Priča o novoim radnim mestima I investicijama je samo priča bez pokrića” kaže  Stanković. . On je istakao da “ znamo svi da prihodi na nivou grada koji treba da se sliju u budžet direktbo su zavisni od rasta bruto društvanog priuzvoda. A on je najnižoj mogućoj tački u regionu , onda možemo svi da shvatimo da ovaj budžet nema realno utemeljenje”.

Nema ni kapitalnih objekata u budžetu- kaže Srđan Nonić iz Pokreta “Dosta je bilo” . On smatra da rešavanje vodovodne I kanalizacione mreže, izgradnja garaže u vrednosti od pola miliona dinara adaptacija vodovcoda u naselju Šljaka izgradnja kružnog toka I troškovi sređivanja dokumentacije,  nisu kapitalne investicije. On je rekao da su ove stavke trebalde da uvrste u tačku tekuće održavanje jer inače, nisu kapitalne investicije.

Branislav Jovanović ima zamerku što je za izgradnju planirano 547 miliona a “ zna se da se to nikada ne realizuje sto posto nego 50 posto”. On kaže da nije dobro to što je za održavanje planirano 700 miliona od čega su 400 miliona prenete obaveze pa, kako kaže “ samo je 300 miliona za održavanje a I to što ostane se izvtrši sa 50 posto, što znači to je 150 hiljada.

Narodna stranka prosledila je medijima saopštenje u kome smatra da je predlog budžeta Grada Niša za 2018. godinu sačinjen bezidejno i na osnovu nerealno optimističkih pretpostavki.

Budžet se zasniva na projekciji da će bruto društveni proizvod porasti za 3,5%, iako je prethodnih godina rast bio samo oko 0,6%. Opasno je projektovati budžet grada na osnovu propagande i lažnih obećanja Aleksandra Vučića! Predlog budžeta zanemaruje međunarodno afirmisane kulturne događaje kao što su Filmski susreti, NIMUS, Džez festival „Nišvil“ i drugi. Nije predviđen ni završetak vrlo važnog Somborskog Bulevara, ali je zato predviđena ko zna koja po redu rekonstrukcija ulica Nade Tomić, Orlovića Pavla i Strahinjića Bana, navodi se u saopštenju.

Na pitanje šta je od kapitalnih investicija urađeni I šta se planira za 2018 gradonačelnik Darko Bulatovuć odgovara da oni koji kritikuju budžet ili nisu dobronamerni ili ine poznaju stvari, a pre je mišljenja da je u pitanju ovo drugo – neznanje. O tome svedoče I amandmani , kako oni koje opozicija predlaže , tako I vladajuće stranke. On ističe da je Demokratska stranka podnela 17 amandmana koji pokazuju da “ oni ne znaju šta je budžet ili da se niszu dobro pripremili.  

Bulatović insistira na tome da ni prethodnim a ni budžetom za 2018. Godinu nisu predviđena zaduživanje I podizanje kredita jer “ ko će to da vrati “, kaže on I odgovara “ građani Niša”. Toga neće biti u narednoj godini jer je politika zaduživaja bez pokrića I dovela do loše situacije. Pozitivan primer koji navodi j da je u izvršenju budžeta za socijalu.  80 posto, što je do sada najbolje uzvršenje budžeta za poslednjih osam, devet godina, stotinu miliona je vraćenih obaveza I dugobva iz ranijih perioda.” Najugroženijim gražanima se  kroz ovaj budžet najviše pomaže”

Budžet za 2017 je bio oko 10 milijardi dinara a procenat izvršenja oko 80 procenata.

Rasprava o budžetu traje više od deset sati.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
leeroyj
leeroyj
6 godine pre

Šta li će biti sa budžetom…