Žene starije od 50 godina trpe strateški mobing od strane poslodavaca

LESKOVAC


Vera Kondić, viša savetnica za bezbednost i zdravlje na radu, zabranu i diskriminaciju i mobinga u UGS „Nezavisnost“ za Regionalnu informativnu agenciju JUGpress govori o problemima žena koje imaju više od 50 godina i koje predstavljaju , bar kad su poslodavci koji traže nove radnike i radnice, zapravo nevidljive žene. Ona ukazuje da žene iz ove kategorije, koje su u radnom odnosu,  imaju drugačiju vrstu problema, pritiske da odu iz firme i strateški mobing kako bi ih se poslodavci rešili.


JUGpress:-  Kakva su Vaša  iskustva, koji su najčešći problemi koje imaju ženeiz kategorije 50+ na poslu?

Kondić :- Najveći problem su pritisci koje trpe, odnosno strateški mobing da bi ih se rešili. Ja mislim da se često razboljevaju od neizvesnosti da li će ih poslodavac zadržati. Izgleda da nikom više nije bitno to što one dobro znaju svoj posao. Ponekad se pitam i da li je  poslodavcima bitno da se posao kvalitetno obavlja. Pri tome je skoro svejedno da li rade na određeno ili neodređeno vreme. Jer, lako je navesti organizacione promene zbog kojih se neko radno mesto kao ugasi, ali ono ustvari samo promeni ime, pri čemu žena preko 50 godina ostaje bez posla i bilo kakve šanse da se zaposli. Zatim tu je i užasna neuviđavnost za bolesti koje su obično u ovim godinama hronične. Mnogo je tu problema!

JUGpress : – Da li su one češće izložene radnoj diskriminaciji?

Kondić :- Nisu češće, nego se teže nose, odnosno teže podnose takve situacije. Ovde napominjem da velike probleme imaju i majke koje se posle trudničkog odsustva vrate na posao jer obično više ne dobijaju poslove koje su pre radile, već druge, obično lošije plaćene poslove.
Tako da se može reći da svaka uzrasna grupa žena trpi specifične oblike mobinga i diskriminacije.

JUGpress:- Da li se žene iz ove kategorije javljaju sindikatu zbog takvih problema?

Kondić :- Javljaju se, ali ne tako često, zato mi i radimo edukacije da bi naše članice prepoznale ne samo koja su ponašanja za njih ugrožavajuća, već da bi ih podstakli da se jave na vreme, jer uvek ima više šanse da se pomoć pruži na početku, a mnogo manje onda kada se
stvari tako zakomplikuju da je teško naći moguće rešenje.

JUGpress:– Na koji način UGS  Nezavisnost može da pomogne u slučaju da im se krše radna prava, da su izložene mobingu, ili ako dobiju otkaz ili nepovoljnije radno mesto zbog svojih godina?

Kondić :- Vaše pitanje je kompleksno, a odgovaranje na njega bi dugo trajalo, pošto su slučajevi vrlo različiti. Ono što mogu da vam kažem jeste da mi radimo timski, sistematično, i da se o svakom koraku rešenja dogovaramo, razmatrajući kompletan slučaj i iznalazeći  najadekvatnija rešenja u datom trenutku. Kada kažem timski mislim na rad stručnih službi koje čine pravnici, psiholog, ekonomisti, ali isto tako deo tima su naravno oni od kojih informacija potiče, naše članice, glavni poverenici sindikata, pa sve u nizu do predsednika Granskih sindikata i predsednika UGS i Izvršne sekretarke. I naravno Sekcija žena koje postoje i na nivou UGS-a ali i u većini granskih sindikata. Svako u tom timu obavlja poslove iz svoje nadležnosti i iz svog nivoa delovanja. I vrlo često pokušavamo da probleme rešimo u preduzeću ili ustanovi gde naše članice rade, izbegavajući u maksimalno mogućoj meri sud kao instancu jer dok sudovi u Srbiji donesu presude treba živeti i preživeti.

JUGpress:–   Da li se neka institucija u Srbiji ovim problemom ozbiljnije bavi?

Kondić :- Nisam sigurna da vam mogu dati pravi odgovor na ovo pitanje, pa bih više sa vama podelila svoj utisak da se svako bavi nekim svojim delom i u nekom svom ‘ćošku’. Jedan od najvećih problema nefunkcionalnosti u rešavanju problema je što ne postoji mreža, povezanost, odnosno sistem u kome bi jedni dijagnostikovali problem, a drugi ga rešavali, ali sa  maksimalnim protokom informacija u svakom trenutku. Odnosno, nešto kao način na koji mi u Nezavisnosti radimo. A drugo je nedostatak volje da se problemi sagledaju i reše na nivou
države jer se veće pravo daje poslodavcima nego radnicama. Zato će zadugo pravo mesto za rešavanje problema zaposlenih žena od 50 i više godina biti sindikat koji je sasvim okrenut svetu rada i koji kroz kolektivne ugovore pokušava da uvede veći obim zaštite i veća prava za
njih i povremeno poverenica za ravnopravnost.

NEZAPOSLENO POLA MILIONA ŽENA 50+

Teško je precizno reći koje najčešće probleme na poslu imaju žene u kategoriji 50+ i da li su češće bile diskriminisane jer ne vodimo evidenciju na takav način. Ono šta je sigurno jeste da na osnovu iskustva naše Pravne službe najveći broj radnih sporova se vodi zbog nezakonitog otkaza, neisplaćene zarade ili drugih potraživanja radnika, a sve više i zbog zlostavljanja i diskriminacije na poslu i tu svakako spada i ova kategorija koleginica. UGS NEZAVISNOST veoma uspešno pruža pravnu pomoć ali je problem što radni sporovi pred domaćim sudovima traju prosečno pet godina pa se na zadovoljenje pravde čeka jako dugo i radnicama ne preostaje ništa drugo nego da u međuvremenu pokušavaju da zarade u sivoj ekonomiji jer teško da će ih neko u, na primer 55 ili 58 godini života, zaposliti, nažalost takva je praksa da kod nas ni profesionalno iskustvo nije na ceni.
Veliki broj žena iz kategorije 50+ je u perioodu tranzicije i svojinske transformacije, naročito u prvim fazama, ostao bez posla zbog stečaja i teško su dolazile do posla zapošljavajući se uglavnoim na privremenim i sezonskim poslovima. Sve statistike pokazuju da je njihovo zapošljavanje bilo teže ukoliko nisu imale višu ili visoku stručnu spremu.

Prema podacima udruženja “Žene na prekretnici”, koje je predstavljeno u oktobru ove godine, u Srbiji u ovom trenutku živi skoro pola miliona žena starosne dobi od 45 do 64 godine koje su nezaposlene i neaktivne što ih čini jednom od najbrojnijih marginalizovanih grupa u društvu.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Miloš
Miloš
3 godine pre

Žene od 60+ godina treba da su u penziji! Kakav mobing.