Važnost seksualnog zdravlja: Najveći problem kod Romkinja i žena sa invaliditetom

BEOGRAD

Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoa Žakob izjavila je na Dijalogu o seksualnom i reproduktivnom zdravlju da Srbija ima dobre zakone na tom polju, ali da istraživanja pokazuju da su ugrožene žene iz određenih grupa, poput Romkinja ili žena sa invaliditetom.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da su reproduktvina i seksualna prava osnovna ljudska prava i da kršenje tih prava prava dolazi iz ukorenjenih uverenja koja se odnose na žensku seksualnost i da su posledica patrijarhalnog uticaja na gledanje na žensku ulogu u porodici.

Ona je rekla da to pravo podrazumeva pravo na seksualnu autonomiju i da institucija ukazuje godinama da je u školama potrebno govoriti o seksualnom i repruduktivnom zdravlju i da obrazovanje o tome treba da počne u što ranijem životnom dobu.

Predstavnica institucije poverenice Tatjana Prijić rekla je da postoje predrasude o tome da osobe sa invaliditetom nemaju seksualnost ili da ne treba da imaju decu.

Prema njenim rečima, osobe sa invaliditetom imaju i fizičke prepreke pristupu seksualnom i reproduktivnom zdravlju, jer zgrade često nisu pristupačne, nema dovoljno stolova za pregled osoba sa invaliditetom ili se zdravstveni radnici obraćaju gluvim osobama tako što gledaju u interpretatora.

Kada je reč o Romkinjama ona je ukazala na rane brakove i česte trudnoće.

Predstavnica organizacije Bibija Svetlana Ilić rekla je da su u naseljima u kojima žive Romi cele porodice uključene u neku vrstu edukacije, ali da je problem u tome što napredak traje dok traje projekat, posle čega se sve vraća na staro.

“Jedna Romkinja je imala 35 abortusa, devojčicu je rodila sa 12 godina, devojčice i dečaci se venčavaju sa 13 i 14 godina, devojčice, ne žene se prostituišu”, ukazala je Ilić.

Ona je navela da Romkinje ne znaju o svojim pravima i da se devojčice i dečaci nasilno rano venčavaju, dok još nisu reproduktivno spremni za polne odnose.

Upitana o kontracepciji, ona je rekla da je romska populacija ne koristi, da je za njih to tabu tema, nešto o čemu žene ne smeju da razgovaraju sa svojim muževima i da često smatraju da to ne koriste porodične žene, već promiskuitetne žene, da se oslanjaju na “prirodno čuvanje” od trudnoće koje je nepouzdano i na brojanje plodnih dana, “koje ne umeju da računaju”.

“Jedini vid kontracepcije za koje su žene zainteresovane je spirala, ali je problem što ne idu redovno na kontrole, jako se boje pilula. Što se tiče kondoma, to ne žele uopšte, muškarci to uopšte ne žele”, rekla je Ilić.

Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije govorila je o ejdžizmu i tome da se često negira seksualnost starijih osoba, da domovi zdravlja u mnogim zemljama nisu napravljeni tako da im pomognu kada imaju seksualne probleme, a da je ulaganje u seksualno i reproduktivno zdravlje može da unapredi zdravlje u kasnijim godinama života.

Na skupu su se video porukama obratile predstavnice vlada Srbije i Francuske, ministarka Gordana Čomić i Delfin O.

Čomić je rekla da ova generacija žena radi za sadašnju generaciju i buduće generacije, dok zahvaljuje ženama koje su to radile pre njih, te izrazila uverenje kada će muškarci i žene biti ravnopravni, imati iste šanse i biti tretirani s podjednakim poštovanjem.

Delfin O ocenila je da nijedna zemlja nije dostuigla potpunu ravnopravnost i da je pandemija nekim ženama otežala, a nekima i potpuno onemogućila pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju.

Izvor: FoNet

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare