Uz pomoć EU realizuju dva projekta za skoro 70 miliona dinara

LESKOVAC

Grad Leskovac je sa partnetrskim institucijama sklopio ugovore o realizaciji dva projekta proisteklih iz strategije održivog integralnog razvoja urbanog područja grada Leskovca i koji se tiču unapređenja kvaliteta života, očuvanja i zaštite životne sredine. Projekti će se realizovati u narednih 15 meseci. Ukupan budžet prvog projekta je 495.872 dolara, ili nešto više od 53 miliona dinara. Donator finansira 382.000 dolara, a grad Leskovac obezbeđuje sredstva u iznosu od 113.000 dolara. Projekt menadžer Vladimir Kostić pojašnjava da ovaj projekat ima svoje definisane aktivnosti.

„Preko ovog projekta postaviće se podzemni kontejneri na osam lokacija u gradu. Četiri lokacije su na javnim gradskim površinama i to na lokaciji centralnog gradskog trga, iza hotela Leskovac, zatim stara autobuska stanica, naselje Dubočica i Radničko naselje. Biće postavljeni kontejneri i u četiri osnovne škole i to Kosta Stamenković, Josif Kostić, Vožd Karađorđe i Radoje Domanović u Bratmilovcu. Ukupno će biti postavljena 22 podzemna kontejnera, od toga je osam za čvrst komunalni otpad, a 14 ostalih su za recitabili otpad. Značajna stvar u ovom projektu je i nabavka specijalnog vozila za prikupljanje i odvoz otpada koje je najsavremenije opremljeno digitalnim merenjem otpada, sa pogonom na metan čime se štiti životna sredina. Značajno je i to da se ovim projektom, od malena podiže svest naših najmlađih sugrađana, zbog čega su i izabrane lokacije u osnovnim školama. Na ovaj način pokreće se i ciklus primarne selekcije otpada što je neki prvi korak u procesu reciklaže otpada“.

Kostić je govorio i o drugom projektu, a koji se tiče prethodne studije izvodljivosti za rekultivaciju, a radiće se na lokaciji stare zatvorene deponije Brst, kod sela Podrimce, koja je van funkcije dugi niz godina.

„Kroz ovaj projekt stvoriće se uslovi da se omogući izrada planskih dokumenata i urbanističkih planova za područje posebne namene. Na ovaj način grad Leskovac pokazuje da se vodi računa o svim resursima i lokacijama, jer bez obzira što je to bila deponija, ona je ipak neki resurs za naš grad i njenom rekultivacijom dobiće se finalna namena ovog prostora. U samom procesu odlučivanja o nameni lokacije, biće uključeno i civilno društvo i građani i najširi auditorijum, koji mogu na vreme da iznesu svoje potrebe i predloge, kako bi se na vreme napravio planski dokument. Ukupna vrednost ovog projekta je 144.540 dolara ili nešto više 15 miliona dinara, gde donator finansira 114.600 dolara, a grad Leskovac 29.900 dolara“.

Partnerske insititucije na ova dva projekta su: Grad Leskovac – odeljenje za društvene delatnosti i lokalni ekonomski razvoj, JP “Urbanizam i izgradnja“, Akademija za poslovne studije Južna Srbija, Nevladina organizacija Konektor i Centar za stručno usavršavanje u obrazovanju.

Na pitanje novinarke JUGpressa zašto se danas potpisuju ugovori i da li to ima veze sa najavljenim protestima, Kostić je rekao da to nema nikakve veze.

„Oba projekta imaju svoju dinamiku i planirane aktivnosti koje su definisane ugovorom. Za oba projekta u prvom delu su vezani neki administrativni poslovi, tipa otvaranje namenskih računa i nekih pripremnih radova, a realizacija počinje Ugovorom o partnerstvu i sve je to definisano dinamičkim planom.“ (kraj)IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Smetlar
Smetlar
1 mesec pre

Nešto mi nije jasno, a ne vidim da je neko ovom “žutom”, “Bojtinom” menadžeru postavio pitanje: Zašto smo dali PWW da se brine o otpadu, kad im sada kupujemo podzemne kontejnere i vozila, da bi oni od građana naplaćivali svoje usluge. Nemam ništa protiv PWW, čak ih i hvalim za kvalitet usluge (uvek može bolje, jel da?), ali čemu dupliranje posla, ako će Komunalac, recimo, da upravlja ovim podzemnim? Ili se, možda PWW povlači, pa im se pravi odstupnica. Drugo, izgleda da su blokade u Podrimcu zaboravljene, pa se reaktivira ta deponija?