Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije najvila protest – ne odustaju od svojih zahteva

NIŠ

Članovi Unije sidnikata prosvetnih radnika u Nišu pridružiće se svojim kolegama iz cele Srbije koji će 31.avgusta u 12 sati organizovati prostest na platou ispred Skupštine i Vlade Republike Srbije. Inicijativa za smanjenje broja učenika u odeljenju, uvođenjepravednih  platnih razlika, borba za dostojanstveni život i zarade, tužbi koje su pokrenute zbog nebrige države prema zaposlenima i kvalitetno obrazovanje za svako dete, zahtevi su od kojih članovi Unije neće odustati. O tome je na konferenciji za novinare govorila i Gordana Arsić, PR Unije sindikata prosvetnih radnika Niša i član Izvršnog odbora Unije u Nišu a osvrnula se in a početak nove školske godine i modele koje je ministar prosvete predložio.                   

“Unija sindikata je u vreme pandemije i vanrednih okolnosti komentarisala rad škola,  izlazila sa konkretnim predlozima, a sve u cilju  unapređenja vaspitno-obrazovnog procesa. Naravno da smo u uslovima pandemije svi bili na šteti, ali smo dali sve od sebe kako bi se  što bezbolnije održao kontinuitet u nastavi. Ovu godinu počinjemo sa nešto drugačijim oblicima rada, biće sva deca u učionici  sa 30 učenika i čas će trajati 45 minuta. Šta ćedoneti takav oblik rada niko ne može da  predvidi. Mi stojimo na stanovištu da je u ovom trenutku to najbolja varijanta. Učenici su mnogo štete pretrpeli u prethodnom pariodu, a mi smo tu da pronađemo najadekvatniji model da učenici prođu sa što manje štete”, kazala je Gordana Arsić.

                     Dodala je da UNIJA neće odsutati od zahteva koje  postavlja godinama unazad.

                   “Ove godine se pojavio novi zahtev  upravo zbog ovih okolnosti, a to je da se smanji broj učenika u odeljenju.Da je bilo  kako smo unazad godinama zahtevali po 20 učenika u odeljenju možda pandemiju u  obrazovnom procesu ne bismo ni osetili. Mi smo upravo radili po modelu 15 učenika na času. To je samo potvrda da je smanjenje učenika po odeljenju dobar predlog. Osim ovog zahteva ostaju i stari zahtevi. To je uvođenje platnih razreda što je obećano još 2016.godine, a kasni se  šest godina sa uvođenjem parvednih platnih razreda. Svako ko se razume u finansije  videće da naši kuriri i pomoćni radnici nemaju ni zagarantovani minimalac koji iznosi 32.000 dinara. Oni primaju oko 22.000 platu. To dalje pravi problem kada oni odlaze u penziju zbog male osnovice”, kaže Gordana Arsić.

                    Navodi da UNIJA zahteva i da se uvedu koeficijenti tako da odnos između pomoćnik radnika i profesora iznosi 1 prema 3.

                     “To bi značilo da bi mi morali da imamo minimum 110.000 dinara platu što je daleko, daleko , od realnosti.Zalažemo se za to pre svega  da bi smo obezbedili dostojanstveni život ljudima koji rade sa decom. Koliko je važna uloga nastavnika  i učitelja važna i roditelji i javnost je videla u prethodnih godinu dana kada na  onlajn nastavi deca nisu dobila znanjae koje im je bilo potrebno”, dodala je Gordana Arsić.

                     Istakla je da se ne odustaje ni od tužbi koje  su prosvetni radnici uložili zbog nebrige države prema njima ne isplativši im sva dugovanja.

                     Jedan od zahteva koji će UNIJA uputi resornom ministarstvu da se “izmeri” vreme koje su učitelji proveli sa decom u vreme pandemije.

                     Slaviša Milosavljević, član Izvršnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Niša i član Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ističe da su učitelji podneli najveći deo posla u vreme pandemije u toku prošle školske godine.

                    “Oni su morali da rade sa decom u školi, bukvalno da ih čuvaju, a onda su sa njima radili i od kuće. Njihov radni dan je bio dupliran, a to niko nije sagledao”, kaže Milosavljević i dodaje da je to još jedan od zahteva koji će biti dostavljen resornom ministarstvu.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare