Udruženje građana “Tim 42” predstavilo analizu određenih projekata socijalne zaštite

LESKOVAC

Udruženje građana „Tim 42“ je tokom prethodnih meseci istraživao kako se dodeljuju i kontrolišu sredstva na lokalnom konkursu za finansiranje usluga socijalne zaštite u Leskovcu. Oni su rezultate istraživanja i publikaciju predstavili na konferenciji “Javni konkurs za tajne prijatelje”. Petar Đurović, programski menadžer „tima 42“, pojašnjava da su se bavili konkursom iz 2022. godine.

„Mi smo analizirali predloge projekata, izveštaje kako narativne, tako i finansijske za svaki projekat. Na ovom konkursu bilo je odobreno 46 projekata, budžet je bio 31 miliona dinara, podeljeno je samo šest dinara manje. Dobili smo dokumentaciju za skoro sve projekte, odnosno neki izveštaji nisu bili kompletni. Upravo to nam je pokazalo da tu postoji nedostatak u procesu praćenja implementacije projekta. Ono što je pokazala analiza da sam proces izbora projekata nije dovoljno transparentan, odnosno način izbora komisije i dokumenta o radu komisije nisu dovoljno transparentna. Konkretno, na sajtu grada gde je objavljen konkurs nema rešenja o izboru komisije, nema zapisnika o radu komisije, a to su sve dokumenta koja potvrđuju rad komisije.“

Đurović kaže da postoji mogućnost i da se procedura monitoringa implementacije projekata unapredi.

„Videli smo da Grad Leskovac, odnosno Odeljenje za društvene delatnosti, obavilo četiri monitoring poseta. Oni su trebali da monitoring posete obave kod svih podnosioca projekata čiji su budžeti veći od 500.000 i gde je trajanje projekta duže od šest meseci, što znači da su oni trebali da prate 18 projekata.“

Tvrdi Đurović da na 15 odobrnih projekata koje je podnelo 12 organizacija nisu podneti dokazi rada sa korisnicima.

„Tu se postavlja pitanje da li su sredstva potrošena namenski, jer se uopšte ne vidi iz narativnog ili finansijskog izveštaja da li su aktivnosti predviđene projektom realizovane, a to je manji broj korisnika, nema liste i fotografije učesnika, izveštaja i zbog toga je sve to upitno. Često se ponavljala situacija da nekeorganizacije svake godine apliciraju i dobijaju sredstva, a da njihovi izveštaji nisu kompletni. Tu su „Grad Jelica“, udruženje koje u aprilu ove godine obrisano iz APR-a, zatim Udruženje samohranih roditelja „Tate i mame“, Udruženje sindikata penzionera…“

Osim analize dokumentacije, obavljeni su i razgovori sa tri fokus grupe.

„Radi se o korisnicima socijalnih usluga i radi se o pripadnicima romske populacije, osobama sa invaliditetom i ženama žrtvama nasilja. Ono što smo u tim razgovorima saznali je da sami korisnici nisu zadovoljni kvalitetom usluga, da tu ima mesta za poboljšanje, kao i kontinuitet u pružanje usluga. Takođe, te osobe kažu i da nisu dovoljno informisane o načinu ostvarivanja svojih prava korišćenja tih usluga“ naveo je Đurović i dodao da je cilj da se održi sastanak sa predstavnicima Odeljenja za društvene delatnosti kako bi se korigovao pravilnik i neke procedure se unapredile.

„Druga stvar je da se poštuju smernice do kraja, kao i da se procedura o izboru članova učini transparentnijom, jer bi se onda videlo kako se donosi odluka o izboru projekata, što bi pokazalo da li će na narednim konkursima biti podržana organizacija koja ne pruža dovoljno dokaza o sprovedenom projektu.“ (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Šarlatanstvo
Šarlatanstvo
6 meseca pre

Aman ljudi, TIM 42 su mediokriteti bez škole i profesije koji raspravljaju o stručnim postupcima ne samo u soc zaštiti već i o zaštiti životne sredine, projektima iz oblasti kulture i koji ne znaju granice svog neznanja. Njima je najvažnija podrška gradonačelnika koji im obezbedjuje novac jer bi u suprotnom morali da rade u skladu sa svojim obrazovanjem.