NIŠ
Narednih nedelju dana u Gimnaziji „9.maj“ u Nišu, koja je domaćin učenicima iz Grčke, Turske, Poljske i Rumunije u okviru dela programa za razmenu đaka Erazmus plus, srednjoškolci će razmenjivati iskustva, upoznavati običaje i kulturu drugih naroda i učiti kako prihvatiti različitost. Iz ovih zemalja u Niš je stihlo 40 učenika sa svojim nastavnicima, a pored toga što će prisustvovati radionicama koje se održavaju na temu socijalne inkluzije, oni će se upoznati i sa gradom u kome borave.
U pitanju je deo projekta razmene đaka Erasmus plus namenjen svima onima koji imaju bilo kakve poteškoće u procesu obrazovanja, bilo da su one fizičke, mentalne ili društvene.
„Učenici će nakon realizacije ovog projekta biti ohrabreni i motivisani da sebe više cene, da sagledaju svoje nedostatke i da rade na svom samopozdanju.Cilj projekta je upravo podizanje samopouzdanja i prepoznavanju kvaliteta koje imaju kako bi mogli da budu kasnije konkurentni na tržištu rada“, kaže Dalibor Todorović iz Gimnazije „9.maj“ u Nišu.
Suština radionica koje se održavaju u Naučno-tehnološkom parku u Nišu i gimnaziji kao i razmene učenika iz četiri zemlje je „Držimo se zajedno“. Projekat je od značaja kako za učenike tako i za njihove nastavnike.
„Projekat daje učenicima veliku mogućnost da se socijalizuju i upoznaju druge zemlje. Benefit za nastavnike je u tome što možemo direktno da komuniciramo sa kolegama i razmenjujemo iskustva“, kaže Ula Tugas, profesorka iz Grčke.
Matej David je učenik iz Rumunije i za njega je najvažnija stvar u projektu Erazmus plus sadržana u sloganu „drži sve zajedno“.
„Možemo da razmenjujemo kulturološka iskustva, da upoznajemo druge narode i njihovu tradiciju i stičemo nove prijatelje. To je za sve nas potpuno novo iskustvo počev od hrane do mesta koja upoznajemo“, kaže Matej David.
U okviru projekta Erasmus plus sestoro ucenika i dva nastavnika Gimnazije 9. maj prošle godine u oktobru boravili su u Poljskoj.