NIŠ
U hotelu „New City” u Nišu danas je održan „Holandsko-srpski dijalog” kom su prisustvovali ministri Vlade Republike Srbije i gosti iz Holandije. „Holandsko-srpski dijalog” organizovan je u susret Međunarodnom danu ljudskih prava.
Katarina Mitrovski iz Ombudsman regionalne kancelarije navela je da kolege iz Holandije i Regionalna kancelarija Ombudsmana u Nišu imaju dobru saradnju, te da je njihova podrška i razmena iskustava dragocena. „Ta efikasna komunikacija, preventivno delovanje njihovo, nam je zaista značajno i smatram da će ove dvodnevne radionice zaista nama doneti dobru praksu i iskoristićemo zaista najbolje primere iz njihove prakse”, navela je Mitrovski.
Ona je dodala da je regionalna kancelarija u Nišu prva u Srbiji, a da su je osnovali uz volju i posvećenost nosioca javne vlasti, među kojima su predsednici opština Babušnice i Gadžin Han, gradonačelnik Niša i ministarka državne uprave i lokalne samouprave.
„Mi, koji smo posvećeni razvoju Srbije kao demokratske države, izuzetno cenimo postojanje institucija Ombudsmana na lokalnom nivou, podržavamo njihov rad i mislimo da ovakve konferencije, na kojima će čuti iskustva iz Holandije, mogu biti i više nego korisne za unapređenje njihovog rada i nastojaćemo i dalje zajedno sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu da stvaramo klimu da sve lokalne samouprave u Republici Srbiji dobiju svoga Ombudsmana, kako bi se građani osećali sigurnijim, kako bi se unapredilo ostvarivanje ljudskih prava i kako bi onda vladavina prava i razvoj demokratije imao što više dostignuća”, naveo je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.
Dodaje da su potpisana sva dokumenta kojima se uspostavljaju norme u području ljudskih prava, te da se radi na njihovoj implementaciji, odnosno na prilagođavanju zakonodavnog okvira i doslednom sprovođenju. Smatra da vrednosti na kojima počivaju ljudska prava, kao što su sloboda, pravda, jednakost i tolerancija, moraju biti deo svakodnevnog života koji će biti praksa u odnosima sa drugima.
„Sa aspekta Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, ovaj današnji događaj u Nišu je od velike važnosti, jer sa jedne strane imamo postojanje lokalnog Ombudsmana koje je jako važno, a sa druge strane imamo aspekt međuopštinske saradnje. To znači da, ne samo na republičkom nivou ili na pokrajinskom nivou, Ombudsmani postoje i na lokalnom nivou, što je od velike važnosti jer jer su oni ti koji su prvi u kontaktu sa građanima kojima treba bilo kakva pomoć ili kojima treba da na institucionalan način sprovedu određenu reakciju i reše sebi uglavnom neki problem”, navela je ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Jelena Žarić Kovačević.
Ona dodaje da je udruživanje opština preko državnih organa ili institucija koje rade na isti način jako važno, te da Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave može sada da finansira projekte međuopštinske saradnje. „Niški lokalni Ombudsman jer prvi koji je započeo tu priču međuopštinske saradnje i to je ono što je pozitivno zato što je Niš, kao veliki regionalni centar, upravo taj centar koji bi trebalo da okuplja i manje opštine i da uvezuje i manje opštine kako bi građani bili zadovoljni uslugama koje im pruža i lokalni Ombudsman”, navela je Žarić Kovačević.
Ona je dodala da je doneta odluka o dodeli sredstava iz budžetskog fonda, a da je Grad Niš konkurisao, čime je niški Ombudsman dobio 2,8 miliona za uvezivanje lokalnih zaštitnika građana, što će se sada desiti sa Opštinom Babušnica. (kraj) GN/MS