CRNA TRAVA
Jedanaest geronto domaćica na teritoriji opštine Crna Trava brinulo je u prošloj godini o 120 najstarijih stanovnika ove opštine.
Za pružanje usluge “Pomoć u kući” iz budžeta opštine izdvojeno je 6,7 miliona dinara a projekat realizuje Udruženje gradjana Centar za edukaciju ”Osmeh”.
Zbog razudjenosti opštine ali I velikog broja starackih domaćinstava potreban je voš veći broj osoba koje bi pružale pomoć starima.
U uslovima koje diktira I korona više se ne sprema hrana u kući osoba kojima se pomaže već im se donose namirnice I ostavljaju ispred kuće. U Crnoj Travi kažu da su osobe koje koriste ovu pomoć uglavnom pokretne ali za one koji ne mogu sami da speme hranu dostvalj se već pripremljeni obrok.
Nepokretni stanovnici opštine su smešteni u domove za stare ili se nalaze kod svoje dece.
Na neophodnost pružanja pomoći starima upozorio je I NALEDtokom vanbrednog stanja.
„Crna Trava i Gadžin Han izdvajaju se kako po odnosu broja lica starijih od 65 i mlađih od 25 godina, tako i po učešću jednočlanih domaćinstava u ukupnom broju domaćinstava. Zato je u ovim lokalnim samoupravama potrebno osmisliti način dostave osnovnih životnih sredstava“, naveli su tada u NALED-u koji je4 prvaqio I mapu opština po ovim potrebama.
Na ovaj problem ukazao je I Zaštitnik gradjana u svom izveštaju za prošlu godinu.
U tom izveštaju je upozoreno da je naroočito veliki problem u ruralnim krajevima.
„Naročito nedostaju usluge pomoći u kući koje su često neophodne ovoj populaciji, imajući u vidu da neretko stariji žive sami i nemaju srodnike da brinu o njima“, navodi se u izveštaju Zaštitnika gradjana.
Naročito se ukazuje na probleme starijih žena na selu koje su, kako se navodi, u posebno teškom položaju, naročito kada žive u samačkim domaćinstvima.
„Starije žene u ruralnim sredinama koje žive u porodicama su najčešće zavisne od drugih članova porodice u ostvarivanju svojih potreba, s obzirom da najčešće nemaju svojinska prava na nepokretnoj i pokretnoj imovini, prihode, niti je njihov pristup uslugama u zajednici adekvatno obezbeđen u mestima u kojima nisu uspostavljene saobraćajne i strukture javnog prevoza“, tvrdi se u godišnjem izveštaju Zaštitnika građana.
Upravo su svi ovi problem naročito izraženi u Crnoj Travi.
U ovoj opštini živi stanovništvo najstarije u Evropi
Opština danas ima oko oko 1.200 stanovnika a čak 70 posto njih, oko 850, su osobe starije od 65 godina. Crna Trava spada u najrazuđenije i najsiromašnije opštine, a najteže je onima koji žive sami, udaljeni, u seoskim sredinama. I, da, ovde zima traje I po pet meseci a putevi su, vrlo često zavejani. Često nema ni struje jer snežne padavine I vetar ruše bandere I kidaju žice.