NIŠ
U Centru za minimalno invazivnu hirurgiju Univerzitetsko-kliničkog centra Niš prvi put je u ovom delu Srbije urađena procedura „ skraćenje želuca“ laparaskopskom metodom. Operacuju je izvela ekipa hirurga predvođena hirurzima, profesorom dr Milošem Bjelovićem i dr Draganom Gunjićem iz Beograda. Inače profesor dr Miloš Bjelović je lider u minimalno invazivnoj hirurgiji, predsednik je Udruženja endoskopskih hirurga Srbije i jedini član Međunarodnog borda endoksopskih hirurga, istako je profesor dr Zoran Perišić, direktor UKC Niš predstavljajući goste iz Beograda.
„Velika je čast za naše hirurge da uče od dr Miloša Bjelovića jer je naša misija da našim pacijentima pružamo sve najbolje, ali da bi bilo tako moramo da učimo od svih. Imamo tu sreću u UKC Niš da učimo od najboljih, a usvajajući nove metode pružamo našim osiguranicima sve veći spektar usluga. Na nama je sada da pružimo našim pacijnetima informaciju o tome šta mogu da dobiju u Kliničkom centru Niš, a u svemu što radimo imamo odličnu saradnju sa Ministarstvom zdravlja i Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, a to znači da možemo da obezbedimo i sredstva i opremu za ovakve procedure kod što većeg broja osiguranika“, kazao je profesor dr Zoran Perišić.
Prema rečima profesora dr Miloša Bjelovića u Nišu je urađena prva barijatrijska operacija za redukciju telesne mase i za regulisanje metaboličkih problema vezanih sa povećanom telesnom masom.
„Ova procedura nema samo efekat da se smanji telesna masa, već i da se reše udruženi zdravstveni problemi, u prvom redu metabolički problemi, odnosno dijabetes. Ovo je samo jedna u nizu operacija koje se rade u hirurškom lečenju gojaznosti, a ideja je da sa vremenom u opis hirurškog rada UKC Niš uvedemo sve barijatrijske procedure.Hirurgija je danas najefikasnija metoda u lečenju gojaznosti i to teške i kod pacijenata sa indeksom telesne mase preko 35 ili 40 to je jedini način da smanje i zadrže željenu telesnu težinu“, kazao je profesor dr Bjelović i istako da je ideja njihovog boravka u UKC Niš da sa kolegama aktivno sarađuju kako bi oni što brže usvojili ovu proceduru kao standardni i da mogu sami da rade. Procedura se usvaja lako sa „malom krivom učenja“, dodao je Bjelović, posebno jer se radi uz pomoć savremenih instrumenata.
Dodao je da operacija nije rizična i poslednji podaci pokazuju da je rizik za život kod jednog na hiljadu pacijenata. Statistika se odnosi na centre koji se ozbiljno bave ovom patologijom.
„Cilj našeg dolaska nije samo operacija pavcijenata već uvođenje stručnog tima Centra za minimalno invazivnu hirurgiju UKC Niš u detalje i finese ove operacije i osposobavljavanje tima za dalji samostalan rad na zadovoljstvo, pre svega, pacijenata iz ovog kraja.Ovo je jedan od nabezazlenijih zahvata koji spadaju u barijatrijsku hirurgiju“, kazao je dr Dragan Gunjić.
Rukovodilac Cnetra za minimalnu invazivnu hirurgiju UKC Niš, hirurg dr Bojan Jovanović ističe da je velika čast učiti od eminentnih stručnjaka iz Beograda, profesora dr Miloš Bjelović i dr Dragan Gunjića.
„ Ovo je samo početak uspešne saradnje koja će biti nastavljena. Svi pacijenti sa juga Srbije moći će da dobiju adekvatan hirurški odgovor za ovu barijatrijsku proceduru. Već postoji ozbiljno interesovanje pacijenata i osoba koje su se prijavile za ovu proceduru. Trudićemo se da u predstojećem periodu svi oni koji žele da dobiju adekvatan hirurški odgovor u lečenju gojaznosti budu sagledani. Za sada smo obezbedili sredstva od Fonda kako naši pacijenti ne bi platili ovu operaciju“, kazao je dr Bojan Jovanović.
Priprema je vrlo kompleksna i traje mesec dana pre operacije. Postoperativni tok je vrlo delikatan, ali budući da se radi o laparaskopskoj proceduri pacijenti su mnogo operativniji i vrlo brzo stanu na nago nego kada se radi o otvorenoj proceduri.
Bojana Petrović iz Kruševca je bila druga pacijentkinja kojoj je urađena ova operacija.
„Pokušala sam da se rešim gojaznosti uz pomoć dijeta ali nisam uspela. Odlučila sam da se kilograma rešim na ovaj način i živim normalnim životom“, kazala je Bojana koja se pripremala za operaciju koja joj je već bila zakazana.