NIŠ
Na zahtev Udruženih pokreta slobodnih stanara Niša za uključivanjem Evropske Unije u rešavanje problema Nišlija koje se odnose na Elektrodistibuciju i Toplanu, u Beču je 25.septembra ove godine održan sastanak sa Evropskom energetskom zajednicom.
EEZ su predstavljali Karolina Čegir i Predrag Grujičić dok su u ime UPSSS u Beč putovli Saša Kostić, predsednik Upravnog odbora i Saša Petrović, član Upravnog Odbora.
Tim povodoma, a kako bi članstvo upoznali sa rezultatima koje su postigli u Beču , UPSS je organizovao tribinu u Nišu kojoj je prisustvovalo tridesetak Nišlija koje su ovom prilikom obavešteni o rezultatima razgovora u Beču a ujedno dogovorili dalje akcije.
“ Iskoristili smo priliku koja nam je pružena I ukazali smo na niz nezakonitih postupaka EPS pri navodnom “neovlašćenom” korišćenju električne energije i odlukama Republike, Grada i toplane koje su suprotne Ustavu, Zakonu o energetici i Zakonu o zaštiti potrošaća po pitanju centralnog grejanja. Od njih smo dobili konkretne instrukcije gde i kako mogu da nam pomognu . Dogovorili smo dinamiku daljeg sarađivanja , koju dokumentaciju treba da im pošaljemo, na osnovu koje će oni po određenim stavkama dati konkretne predloge za pokretanje postupaka pred domaćim i međunarodnim institucijama , kako bi mogli da zaštitimo sopstvene interese. Predstavnici EEZ su nas upoznali sa svojim nadležnostima i obećana je sva potrebna pomoć i pokretanje niza procesa u EU, ako treba i sudskih, radi zaštite naših prava. Radi kvalitetnijeg i bržeg rada dogovorena je dalja komunikacija preko stručnih timova” rekao je Saša Kostić.
Evropska energetska zajednica je zadužena da prati rad Vlade Republike Srbije u procesu priključivanja EU na polju energetike I to je razlog zašto je udruženje iz Niša zakucalo na vrata EEZ. Pre toga su iscrpli sve dostupne mogućnosti u Srbiji ali nisu došli do rešenja problema.
“ Mi smo uputili na dvadesetak adresa zahteve sa poslednje naše tribine. Sa svega tri adrese smo dobili odgovore. Odgovorilo je Ministarstvo za turizam . Niko drugi od zvaničnih instanci nije reagovao. Iz tog razloga smo se obratili međunarodnim instancama. Oni nemaju ingerencije u Srbiji, i ne mogu da odlučuju. Međutim, od uticaja su na odlučivanje o otvaranju poglavlja 24 vezanog za energetiku i prijema Srbije u Evropsku uniju. Na taj način mogu da sugerišu na kojim pitanjima mogu da se izvrše korekcije. Na taj način može da se izvši pritisak , a mi ćemo se u svakom slučaju potruditi da što jasniju i konkretniju sliku o njima damo, kako bi imali pravi uvid u situaciju, onako kako je. Od njih smo dobili konkretne instrukcije gde i kako mogu da nam pomognu . Dogovorili smo dinamiku daljeg sarađivanja , koju dokumentaciju treba da im pošaljemo, na osnovu koje će oni po određenim stavkama dati konkretne predloge za pokretanje postupaka pred domaćim i međunarodnim institucijama , kako bi mogli da zaštitimo sopstvene interese. Sve probleme smo rešavali odmah na licu mesta, i na osnovu njihovih predloga mi ćemo posle ove tribine, u dogovoru sa našim građanima odredititi dalje korake i mere koje ćemo predizimati. Mi sa njihove strane imamo jasne sugestije, gde i kako mogu da nam pomognu a mi ćemo to dosledno iskoristiti.“ dodaje Saša.
Ovo nisu bile jedine teme o kojima je razgovarano u Beču. Pokrenuta je I tema tema monopola Jugorosgaza na Jugu Srbije, južno od Pojata,
“ Građani ovog dela Srbije prinuđeni su da plaćaju dugovanja Srbijagasa i izgradnju njegovog gasovoda, osim južno od Pojata, kroz budžet Republike Srbije, a da nemaju pravo na priključak na njihov gasovod. Pri tome izgradnju gasovoda Jugorosgaza sami plaćaju.
Nakon tribine slede konkretni koraci .
„Najpre ćemo poslati ono što se od nas očekuje Evrposkoj energetskoj zajednici od dokumentacije koje smo obećali da ćemo poslati. Pokrenuće se krivični, prekršajni i sudski postupci prema određenim funkcionerima u gradu i republičkim funkcionerima. Pre svega prema onima koji nisu reagovali u ovom trenutku. Nećemo se na tome zadržati. Nastavićemo dalje sve dok ne ostvarimo zahteve koje smo uputili na 20 adresa , a sada već i na 21. – adresu koja je u evropskim instancama. Ako bude trebalo, koristićemo sve evropske ključeve i otvorićemo sva evropska vrata“
Tokom puta u Beč predstavnici UPSS bili su u Zagrebu i Ljubljanu i tamo uspostavili saradnju sa određenim grupacijama udruženja građana i civilnih društava iz te dve republike .
„ Dogovorili smo dalju međusobnu saradnju pošto su nam identični problemi kako u pogledu Toplane tako i u pogledu energenata , samog zakona o energetici , koji je i kod njih u ovom trenutku sporan, Razmenjivaćemo informacije i dogovaramo zajednićki nastup ka evropskim instancama , kako bi pronašli zajedničko rešenje za širu teritoriju „ rekao je član Upravnog odbora Saša Petrović.
Mora da se ispoštuje Zakon o energetici u potpunosti, da se građanima ispostave ugovore o međusobnim odnosima koji su prilagođeni evropskim uslovima i zakonima , kažu u Udruženju „ a ne internim odlukama na nivou grada , lokalne samouprave, toplane. Oni svojim građanima moraju da budu uslužni centar a ne haračlija koji će gleadti da n što skuplji i jednostavniji način da dolazi do sredstava građana i gomila u svoje džepove“ zaključak je sa održane tribine Pokreta udruženih stanara Niša.